אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

שיטת הבחירות


תאריך פרסום קודם: 
18/07/2009
מחבר: 
יוסי תמיר

הפוליטיקאים אוהבים מאוד להגדיר את תוצאות הבחירות כרצון העם וזה כל-כך לא נכון. קשה מאוד להשיג את רצון העם ביום הבחירות ועוד פחות בשיטת הבחירות הנוכחית. מבחינה זו, יום החופש שנותנים לבוחרים הוא יום מבוזבז.

אפשר לנצל את יום הבחירות ולקבל יותר מידע על רצון העם.

בכך, שמאפשרים לבוחר להטיל פתק אחד בקלפי, אי-אפשר להשיג את רצון העם. צריך ואפשר, לאפשר לבוחר יותר מרחב פעולה, ביום בחירות, כדי שיוכל להביע את דעתו וכדי, שהדבר יוכל להיחשב למשהו שמתקרב ל"רצון העם". המינימום, שצריך לעשות, זה לאפשר לבוחר לבטא את העדפותיו השניים ואולי גם השלישיים.

בבחירות האחרונות, עד הרגע האחרון, 30% מהבוחרים טרם החליטו במי לבחור. חזקה עלינו, שגם לאחר,שהטילו את הפתק, הם נשארו מהססים בין נבחר זה או אחר. מרביתם של הבוחרים יוצאים מהקלפי כשהם לא מסופקים, כי, לא הצליחו להביע את רצונם כפי, שהיו רוצים.

לו היו מאפשרים לבוחרים לבחור פעם שנייה, חלקם, אם לא מרביתם, היו בוחרים אחרת ולא כפי שבחרו בפעם הראשונה.

היום כשאנו מצוידים במחשבים רבי-עוצמה, כל-כך משוכללים ומתקדמים, אפשר להפיק הרבה יותר מידע על רצון העם. המעט שמתבקש לאפשר לבוחר לתרום לתוצאות הבחירות, זה את העדפותיו השניים ואולי גם השלישיים.

אחת הדרכים לעשות זאת, אם יתנו לבוחר "10 קולות" באמצעותם הוא יוכל לפזר ולבחור את העדפתו הראשונה, השנייה וגם השלישית, אם רצונו בכך. זכותם של הבוחרים "הקנאים", שדעותיהם מגובשים, להטיל את כול עשר הקולות עבור המועמד המועדף שלהם. אין כול ספק, שמרבית הבוחרים יעדיפו לפזר את קולותיהם בין מספר מועמדים.

בשיטת הבחירות הנוכחית, מחליטים מראש, לזרוק את העדפותיו המשניים של הבוחר לפח האשפה והרי, לכול בוחר יש את האופציה השנייה, שהוא רוצה, שתשפיע על תוצאות הבחירות. אין שום ספק, שלו הבחירות האחרונות היו מתקיימות על פי השיטה המוצעת, התוצאות היו שונות ומשקפות יותר את רצון העם.

כאמור, זה המינימום, אבל, מותר לנו להשתעשע ברעיונות לאפשר לבוחר להביע את דעתו גם ביחס לנבחרת, שכל מועמד מרכיב. למה לא לאפשר לבוחר לבחור גם את האישים מאחורי המועמדים ? יתכן, שזוהי משאלה / משימה גדולה מדי על קובעי השיטה ולכן, בשלב ראשון נסתפק אם יחליטו לאמץ את הרעיון של ניצול העדפותיו הנוספות של הבוחר ולתת להם ביטוי בתוצאות הבחירות, אם נצליח בכך, דיינו.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.