אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

הכיף השלישי / ליאורה עיני, דבורה שפירא-נמיר


הרצל חקק's picture
תאריך פרסום קודם: 
11/04/2009
מחבר: 
הרצל חקק

הכיף לגלות את עצמנו

על ספר חדש - "הכיף השלישי" - מאת ליאורה עיני ודבורה שפירא-נמיר, הוצאת ידיעות אחרונות- חמד, 2009, 190 עמודים.

ספרן של ליאורה עיני ודבורה שפירא- נמיר "הכיף השלישי" הוא חופן של התנסויות בהנאות פשוטות, בהנאות רוחניות, מסעות קסומים למחוזות תרבות שונים. בשתי מלים – "חלון הזדמנויות" לכל מי שמחפש תכנים חדשים למלא את חייו. החיים עוברים ליד והתחברות לאופני חוויה שונים היא דרך לגלות לא רק עולמות אחרים, אלא קודם כל את עצמנו.

שם הספר "הכיף השלישי" אולי מטעה. ההצעות של עיני ושפירא לעינוגי נפש, ולרענון המבט על החיים אינן רק דרך חווייתית המתאימה לבני הגיל השלישי. השגרה מכלה כל חלקה טובה, ערוצי הטלוויזיה לא תמיד ממלאים אותנו בתחושה שזה מה שייתן לנו סיפוק רוחני. שלל ההצעות שהספר פורש הוא קליידוסקופ של התנסויות – חיפוש הנאות רוחניות למיניהן, בילויים מרתקים, טיולים שירגשו אותנו וגם הצעות התנדבות שייתנו לנו תחושה של "נתתי ויותר מכך קיבלתי".

יש בספר הצעות שונות שמתאימות אותי לתחושה של החג הזה - להתחבר לזהות שלנו, להיסטוריה שלנו, לנופים שלנו.

כך למשל – הפרק על איסוף הבולים, מציאת היופי והעניין בבולאות. בולים בספר הזה מתחברים לכל מגוון הרעיונות שקשורים בהתחברות לתרבות. וזה נכון. בולאות היא קודם כל ראי לתרבות, למבט על היבטים שונים שחושפים אותנו להיסטוריה, לאישים, לנופים, לתקופות בחיי האנושות והעם. ודרך ההצגה בספר "הכיף השלישי" מושכת את הקוראים לאופני חוויה תרבותיים של ממש.

בעידן של קשרים בין אומות ובין תרבויות, בולאות היא דרך להכיר תרבויות שונות, ודרך טובה להתחבר למה ששלנו, לכל מה שקשר לשמירת זהותנו וייחודנו, פרקים בעבר שלנו, בתקומה, בשואה, בקורות מדינת ישראל.

הספר מספר על בולאות בכלל, על הבול הראשון והיקר ביותר – ומספר על אספני הבולים ועל מה שמושך אותם. צריך לזכור: הבולאות הישראלית מנציחה רגעים היסטוריים, נופים ישראליים, מגוון נושאים מהתרבות העולמית, אישי מפתח בתולדות עמנו ועוד. בעיניי זו אנציקלופדיה להעמקת זהותנו.

מתברר, שבולאות היא לא רק עניין של היסטוריה ותרבות. בולאות היא דרך ליצור קשרים רב תרבותיים עם שירותים בולאיים בעולם, ואספני בולים מוצאים דרך למפגש עם תרבויות, עם אספנים בתערוכות בולים עולמיות וישראליות.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.