אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

הסיפור המושלם / אלדד אילני


תאריך פרסום קודם: 
04/04/2009
מחבר: 
דנה אשכנזי

"הסיפור המושלם" הוא סיפור פנטסיה קסום שנכתב על ידי הסופר אלדד אילני ואויר בידי המאייר יניב שמעוני. הספר יצא לאור בפברואר 2009, בעריכת מיכל פז-קלפ ובהוצאת כנרת. זהו סיפור אגדה המכיל בתוכו דמיון פרוע, הומור שנון, ואיורים נפלאים,  ומהווה שילוב בין קומדיה רומנטית לבין פרודיה על עולם האגדות. הוא מכיל בתוכו מסרים של קבלת האחר והשונה, ואף שההומור השנון שבו מיועד ללא ספק גם לקהל המבוגרים, הוא נכתב במקור לקוראים הצעירים.

כריכת "הסיפור המושלם"

"הסיפור המושלם", פרי דמיונו העשיר של הסופר אלדד אילני, ניזון מסיפורי ההרפתקאות שקרא אלדד בילדותו, וביניהם: חסמב"ה, חבורה שכזאת, ספרי קארל מאי, ועוד ממיטב ספרות הילדות הקלאסית. האיורים הנפלאים לספר הוכנו בידי המאייר ויוצר הקומיקס, יניב שמעוני, חתן פרס מוזיאון ישראל לאיור ספרי ילדים לשנת 2008. "הסיפור המושלם" עוסק בכוח הדמיון ובהדדית שבין עולם המציאות לעולם הדמיון, לצד יחסים חמים ואוהבים בין אב לבנו בעידן המודרני. בסיפור המסגרת מספר האב ליובל בנו סיפור דמיוני תוך כדי הכנת ארוחה מפנקת. וכשם שהקמח, הסוכר, החלב והביצים יוצרים את הבלילה של הבלינצ'ס, כך הדמיון העשיר, השאלות והסקרנות של יובל, ושיתוף הפעולה המשפחתי בין האב המספר, הבן הדעתן, והאם המקשיבה והמייעצת יוצר את המינון הנכון ללידתו של סיפור הרפתקאות עשיר ויוצא דופן. וכך בתוך סיפור מציאותי של הווי משפחתי, נוצר לו סיפור דמיוני של ממלכה קסומה בעולם מקביל ולו חוקים משלו.   "פעם אחת חי לו נסיך, והוא אהב מאוד את הנסיכה, והתחתן אתה, והם חיו באושר ועושר. זהו? זה הסיפור? מה קרה להם עוד? אמנם הסיפור היה מצוין, אבל היה צריך להוסיף לו כמה פרטים קטנים: התחרויות הקשות בבולגריה, האויבים הרומנים האכזרים, המתנקש האיום שהם שלחו ואיך בוליגרוב ניצל ממות נוראי. בעצם, הוא ניצל פעמים."

כריכה אחורית לספר "הסיפור המושלם".

 עלילת האגדה מתמקדת בנסיך הצעיר כריסטיאנו בוליגרוב, כשלצידו מופיעות הדמויות הראשיות של הרוזנת הצעירה והיפה בעלת האף הנשרי, בריגיטה סטויצ'קוב, המלך הגדול, קיסר הנפילים, קונסטנטין הרביעי, והרוזנת הרגזנית נסטסיה אולגלובנה. בתחילה נראה שהכנת הבלינצ'ס תוך כדי יצירת האגדה היא אך ורק חלק מסיפור מסגרת לעלילה הפנימית, אולם במהרה מתברר הקשר ההדוק שבין הדיאלוג המתפתח בין האב לבנו לבין הסיפור הפנימי, העוסק ביכולת לבחור את תוכן החיים וברצון לפעול כנגד כל הסיכויים ולהפוך בשם האהבה את הבלתי אפשרי לאפשרי. עלילת הסיפור קשורה לתהליך יצירה משפחתי משותף שבמהלכו הסיפור הפנימי רוקם עור וגידים לכדי ישות משלו. כך נעה לה העלילה בין רגעי כניעה וקבלת המוסכמות לבין הרצון להתמודד על הבלתי אפשרי. "הסיפור המושלם" מהווה ללא ספק יצירה קלאסית, קריאתו מהווה חוויה של הנאה צרופה לילדים ומבוגרים כאחד.   קישורים:

kinbooks.co.il/htmls/page_8434.aspx?c0=21413&bsp=14140 sites.google.com/site/danapolymorphism/books

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.