אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

סופרמן, אובמה והתוכנית לפיתרון גלובאלי


תאריך פרסום קודם: 
15/03/2009
מחבר: 
אביהו סופר

דווקא בשפל הגדול שידעה אמריקה מזה שבעים שנה, מתנהל בארצו המותשת של הדוד סם מרדף אחרי מהדורת הקומיקס הראשונה של סופרמן. אולי זהו כוחו של הרגל שעדיין חזק מכל משבר, אבל מסתבר שלא חסרים אמריקאים שגם בימים כאלה מוכנים לשלם סכומים נכבדים עבור חוברת קומיקס, בזמן שמיליונים אחרים מאבדים את ביתם ועוברים להתגורר בערי אוהלים שמוקמות בסקרמנטו, סיאטל וערים נוספות בארה"ב או מוכרים את טבעת הנישואין שעל ידם עבור כסף לדלק.

המרדף ההזוי משהו אחר סופרמן מייצג נאמנה את אמריקה הטובה והחזקה טרום המשבר. אמריקה שבנתה את עצמה כמעצמת על בזכות ההסכמה האגואיסטית והאכזרית בין בני לאומים שונים להתאחד תחת קורת גג משותפת כדי לממש את "החלום האמריקאי" כלומר: כסף, כוח, פרסום והצלחה. לצורך כך הרכיבו מייסדי ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות, את אחד המסמכים המרשימים והמפוכחים ביותר שכתבו בני אנוש - החוקה האמריקאית המפוארת. כותבי החוקה האמריקאית, שאגב נוסחה כבר ביום השני להכרזת העצמאות, היו ברובם סוחרי עבדים וסוחרים קשוחים. הבנת הטבע האגואיסטי, וההסכמה שללא חוקה זה לא יעבוד היא זו שאיפשרה להם לנסח מסמך שמקדש את חופש הפרט, את ההזדמנות השווה לכל אזרח ומזיז הצידה כל אלמנט שעלול לשבש את הקפיטאליזם – האגואיסטי (ואולי החזירי) הקדוש.

אלא מה, כשהמשבר הכלכלי החל לתת אותותיו, נקלעה המדינה היציבה ביותר בעולם לאיום רציני על יסודותיה. עגל הזהב שסביבו התקבצו 300 מיליון איש נסדק. לכך הגיבו האמריקאים בתרופה המיידית אותה הם מכירים מהוליווד: הם בחרו בסופרמן לנשיאות.

ברק אובמה, הנשיא האמריקאי הטרי ומי שנחשב כיום לאיש החזק בעולם, הוא פוליטיקאי העל שאמור להוציא את אמריקה מהבוץ. אובמה עילוי רטורי, מנהיג כמעט משיחי שהוכיח כי הוא מסוגל לסחוף אחריו מיליונים, ובעיקר צעירים, ליברלים, ובני מיעוטים שבדרך כלל בועטים בממסד, סיפק בנאומו הסוחף בפני הקונגרס לפני כעשרה ימים, לא מעט קווי דמיון לגיבור העל: סופרמן תמיד יוצא מחוזק ממשברים. הוא תמיד בשיאו כשהכול נראה אבוד, ובסוף... הוא תמיד מנצח ובגדול. "על הדרך", הוא כמובן מציל את העולם מקטסטרופה מוחלטת, וזוכה לתשואות הקהל.

בחירתו של אובמה נטעה תקווה בליבם של מיליוני שחורים, לבנים, היספניים ואסיאתיים, אבל "שאלת מיליון הדולר" היא האם כל הכישורים המצוינים לעיל, ייעמדו לו כאשר כללי המשחק השתנו לחלוטין. הכלכלה שסגדה עד אתמול למודל השוק החופשי, מלאימה היום מוסד פיננסי אחד אחר משנהו והופכת בעצם את המדינה לשחקן המרכזי בשוק.

אובמה מצידו, ניצב אל מול אתגר חדש. מכיוון שהמשבר הכלכלי הינו גלובאלי, והייטיב להגדיר זאת ראש ממשלת בריטניה, גורדון בראון בנאום שנשא בפני בית הנבחרים האמריקאי לפני כשבוע, גם הפיתרון שנדרש חייב להיות גלובאלי. בינתיים, התוכנית הכלכלית אותה הציג בשבוע האחרון מראה כי הוא עדיין לא הפנים את הכיוון החדש אליו צועד העולם. אובמה, בשלב הזה, מעדיף את פיתרון הכוח: הוא "שופך" טריליונים אל תוך הכלכלה האמריקאית השוקעת, במקום לנסות ולאחד את העולם החופשי תחת חזון חדש ולפעול למען פיתרון משותף עבור כלל כלכלות העולם.

לו היה פונה לפיתרון כלל עולמי תחילה, היה מוצא שם אוזן קשבת ויותר מכך. מצבו של האיחוד האירופאי, חמור בהרבה ממצבה של אמריקה וראשיו אובדי העצות בשלים כרגע לכל פיתרון למצב החדש. כאמור, גורדון בראון, ראש ממשלת בריטניה שנדחף באימה לוושינגטון תחת החשש לפשיטת רגל כללית, באותו נאום, דיבר על הצורך לפעול למען הערך "ואהבת לרעך כמוך" כחזון חדש לפיתרון המשבר. הקריאה הזו, היא אולי סנונית ראשונה, אך יכולה להוות התחלה מבורכת בצעדים החדשים שנדרשים ליציאה מהמשבר.

לסיכום ניתן למנות מספר צעדים הכרחיים עדי להניע את התהליך לפעולה:

הבנה של מנהיגי המדינות החזקות שהסיבה למשבר היא כישלון מערכת הקשרים האגואיסטית – נצלנית שנבנתה בין בני האנוש והביאה למשבר אמון חריף, ותיקונה ההכרחי על מנת להיחלץ ממנו. הצבת האידיאל של שיקום הקשרים ובניית מערכת יחסים חדשה ואמון בין בני האדם מעל לאום, דת ואפילו שגשוג כלכלי. פתיחה במערכת הסברה נרחבת וגלובאלית, שתכשיר את הקרקע לרעיון החדש של איחוד האנושות. ניתן וצריך לעשות זאת באמצעות הסברת מסרים המחנכים לעולם גלובאלי, שמתעלם מגבולות, לאומים ודתות. בניית עולם חדש. עולם שמבין כי "אפקט הפרפר" הוא לא רק שם של תוכנית טלויזיה, אלא סמל למערכת הקשרים הבלתי נראית שקיימת בינינו, מערכת שבה פעולת היחיד משפיעה על כלל המערכת העולמית.

עולם חדש שבו אינני יכול להמשיך ולדאוג רק לבני משפחתי, לבני עירי ואפילו לא רק לבני מדינתי. בעולם החדש הזה, אני את ואתה, ילדינו, ילדיכם – כולנו צריכים לדאוג זה לזה. פעם קראו לזה, ערבות הדדית.

כן, זה אפשרי. כן, אנחנו יכולים... ליצור עולם של שיתוף, אחדות ואהבה. ואז לאחר שתבנה בתוכה את אותם כללים הפועמים במערכת הטבע כגוף הרמוני אחד, תצעד האנושות להישגים מופלאים וחדשים.

אביהו סופר, מנחה התוכנית "אפקט הפרפר" בערוץ הקבלה - אפיק 66 ב-YES

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביהו סופר

.