אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

הכול בידיה


תאריך פרסום קודם: 
23/02/2009
מחבר: 
דני רשף

הבחירות האחרונות הם הישג אישי לציפי ליבני והישג חברתי פוליטי לימין הישראלי על גווניו. שלא בטובתה העם כבר קבע מי יהיה ראש הממשלה וזו לא תהיה ציפי ליבני אלא ביבי נתניהו. אבל כדרכה הגחמנית של הפוליטיקה הרכב הממשלה, יכולת התפקוד שלה והרפורמות הפוליטיות הנחוצות לייצוב הממשל בישראל נשארו בידיה של ציפי ליבני.

ציפי ליבני יכולה לקבוע האם הממשלה תהיה משלת ימין צרה, תלויה בגחמותיהם של מפלגות קטנות שלכל אחת מהם זכות ווטו על קיום הממשלה, שלא יכולה לקיים משמעת תקציבית נוקשה נוכח המשבר הכלכלי, שכושר התמרון המדיני הבינ"ל שלה מצומצם, שלא יכולה אפילו לחשוב על רפורמות פוליטיות שבבסיסן צמצום הכוח של המפלגות הקטנות לטובת הגושים הגדולים ושתעסוק בהישרדות מרגע הקמתה. אכן אפשרי שממשלה קצרה וכושלת תשפר את סיכויה של ציפי ליבני בבחירות הבאות אבל כבר למדנו מניסיוננו הארוך שלכידותה של קדימה אינה מובנת מאליה, שתוצאות הבחירות הבאות בלתי צפויות והן עלולות לערער עוד יותר את חוסנה הדמוקרטי של ישראל וכי מדובר סך הכול בהימור פרוע. הימור שהדבר היחידי הוודאי שבו הוא שלאחר ממשלת הישרדות בשלוש השנים האחרונות נידונו לעוד ממשלת הישרדות לעתיד הלא ידוע מראש. בקיצור ציפי ליבני יכולה רק להמר על סיכויה בבחירות הבאות במחיר כבד מאד למדינת ישראל.

אבל ציפי ליבני יכולה לקבוע, לחילופין, האם תקום ממשלה רחבה, יציבה, שיש בה מתח פנימי סביב מדיניות החוץ אבל שיכולה בקלות להתגבש סביב מדיניות כלכלית מתאימה ורפורמות מימשליות הכרחיות ולעסוק בנחרצות באיום האיראני. ממשלה שתשרוד 4 שנים ושתהיה בה היכולת, אם כי לא הוודאות, למנף את ישראל קדימה.

הפוליטיקה היא אומנות האפשרי ולציפי ליבני יש יותר אפשרויות, כרגע, להשפיע על עתיד מדינת ישראל מיריבה בנימין נתניהו. השאלה באיזו אפשרות תבחר תקבע האם היא אכן מנהיגה פוליטית אחרת או סך הכול עסקנית שממצבת את עצמה לקראת הסיבוב הבא ובעוד הממשלה עוסקת בהישרדות מבחוץ היא תעסוק בהישרדות בקדימה פנימה.

דני רשף

 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת דני רשף

.