אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

סטטיסטיקת הקסאמים מדברת בעד עצמה


תאריך פרסום קודם: 
30/12/2008
מחבר: 
יהודה צורף

מאז ההתלקחות המחודשת בחזית עזה והתגברות ירי הטילים על מטרות ישראליות אזרחיות שוב עולה ומתעצם התיסכול הציבורי על אוזלת היד הממשלתית לנוכח הקסאמים הנוחתים עלינו כבר שמונה שנים. במהלך תקופת הקסאמים התרחש אומנם מבצע ממלכתי שנוי במחלוקת המכונה "התנתקות", אך איכשהו הוא נספג בתודעה הציבורית כעוד אירוע חולף המשתלב במציאות הלוחמנית המתמשכת בחזית הדרום. שיבוצה של "ההתנתקות" בעמקי עידן הקסאמים מקהה למעשה את משמעותה האסטרטגית, מטשטש את השלכותיה הרות הגורל ומסייע לחסידיה לערפל את האבסורד הקיומי הגלום בעצם מהותה.

סיסמת "הקסאמים הנוחתים עלינו כבר שמונה שנים" מייצגת עוד קונספציה מגמתית מבית היוצר של השמאל לזיופים אידיאולוגיים של המציאות, דוגמת "הפגנת הארבע מאות אלף" לאחר טבח סברה ושתילה, ועוד שקרים מסדנת השמאל הנשזרים כחוט התרעלה בהיסטוריה של מדינת ישראל.

הירי המתועד הראשון של קסאמים נגד מטרות ישראליות התרחש בתאריך 16 אפריל 2001. מאז ועד ל"התנתקות" שבוצעה בקיץ 2005, דהיינו כארבע שנים, נחתו כ- 550 קסאמים נוספים. ממועד "ההתנתקות" ועד לימים אלה נורו כנגד מטרות ישראליות כ- 2800 קסאמים נוספים, ועוד היד נטויה. מטר של קסאמים ושאר מרעין בישין ארטילריים משופרים ממשיכים להישגר אלינו בכל יום ומגדילים את הנתון הססטיסטי של ירי הקסאמים בכל רגע ורגע.

כלומר, עד ל"התנתקות" נורו בממוצע כ- 140 קסאמים לשנה, ואילו לאחר "ההתנתקות" נסק ירי הקסאמים לכ- 930 קסאמים לשנה. אלא שקפיצת המדרגה בסטטיסטיקת הקסאמים אינה מוגבלת לנתוני כמות הקסאמים בלבד, שלאחר "ההתנתקות" זינקה בקירוב פי שבע, אלא בעיקר לאפקט האיומי שלהם שהתעצם עשרות מונים לאחר "ההתנתקות".

מאז "ההתנתקות" גדל גם טווח הטילים מעזה, המגוון שלהם, ביצועיהם, הרסניותם וקטלניותם. כך שהמציאות ממחישה באופן חד משמעי ש"ההתנתקות" היא זאת שהפכה את ירי הטילים העזתי ממטרד מקומי שולי לאיום ביטחוני לאומי ממדרגה עליונה המקעקע את חוסנה הקיומי של מדינת ישראל וממיט נזקים גופניים, נפשיים ורגשיים על כלל אוכלוסיית המדינה.

התעצמות ירי הטילים מעזה עד כדי איום ביטחוני המאלץ את ישראל לעמוד על נפשה במבצע מלחמתי רב היקף, הוא כאמור תוצאה ישירה ומוחשית של אסון "ההתנתקות". ברמה האסטרטגית חשפה "ההתנתקות" את ישראל כגולם ממלכתי הלוקה במחלה אנושה. מכאן, שמלחמת החיזבאללה ועימות הקסאמים עם החמאס הם רק השלב ההתחלתי הקל הצפוי לישראל במסכת הפורענויות שהמיטה על עצמה מתוך קופת השרצים של "ההתנתקות".

יהודה צורף

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.