אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

גזענות סמויה בתחילת המאה ה21 בישראל


תאריך פרסום קודם: 
25/12/2008
מחבר: 
דניאל דהן

רבות כבר דובר ונכתב על הגזענות האשכנזית ציונית כלפי המזרחים בימי קום המדינה גזענות שדיברה באופן ברור על יישובם והבאתם של עדות המזרח  באזורי ספר על מנת שיהוו חומת מגן אנושית וכוח בניה זול להקמת המדינה, ובהמשך השנים  על תירבותם של עדות המזרח לכן אין אני רואה צורך להרחיב בנושא זה אלא אתמקד בגזענות המצויה בימינו.

בתחילת המאה ה21 ואף בסוף המאה הקודמת נראה ששיח הגזענות מקדם את עצמו באופן מוסווה ומודע דרך תקשורת ההמונים הלא הם הפרסומות, ע"י מסרים גלויים וסמויים -שבהם משתקפת דמותו של המזרחי כוולגרית וטיפשה בעוד דמותו של בהיר העור כמחונכת ובעל השכלה אשר מסבירה לו היכן רצוי להשקיע את כספו או מהי הדרך הטכנולוגית הראויה לניהול דרכו היומיומית, לדוגמא בפרסומת שמצביעה [1]מהי האבקה הרצויה מבחינה מדעית לכיבוס בגדים, או באיזה גוף פנסיוני רצוי להשקיע את חסכנותיו הדמות שתסביר היא תהיה בהירת עור ואילו המוסבר יהיה כהה עור עם מבטא מזרחי בולט.

במקרים יוצאי דופן שבהם הדמות המזרחית תסביר לבהיר-העור מה היא הדרך הנכונה להגיע לתוצאה הראויה יופיע המזרחי בהקשר לפרסומות[2] של אינסטלציה כאשר הוא מוצג באופן "עממיקו"  כפועל שחור מהמעמד התחתון או במקרים גרועים יותר באופן נוכלי ורע לדוגמא באיזו [3]תחבורה רצוי לבחור.(הנהג שלנו אדיב ובהיר עור ולא כהה עור ותחמן).

בתחום זה כמו בשאר תחומים אחרים בתקשורת המודרנית חלה אבולוציה ותחכום וכיום הוסוותה דמותו של המזרחי ע"י שימוש באנימציה של בע"ח, תוכי[4] וצב[5].

בשתי הפרסומות שהדמויות המצוירות היו מדובבות, המבטא המזרחי בלט בעוד שהמציג נראה כבהיר עור ומדבר כבעל דמות משכילה.

כמו כן בהמשך ישיר לאותה תופעה נראה על פניו שגופי התקשורת בארץ התקדמו צעד נוסף (קדימה או אחורה תלוי בעין המתבונן) להצגה ב"פריים טיים" שבימים אלו הן תוכניות הריאלטי, כמו "הישרדות"  וה"אח הגדול".

ב"הישרדות"  הפייבוריטים המיוצגים "דן מנו" ו"נועם טור" הינם אשכנזים בעלי מראה "עובר מסך" בז'רגון המקצועי ומצוידים בהשכלה. בעוד שהדמות המזרחית לצידם אינה בעלת כושר ביטוי גבוה חסרת השכלה ומוצגת באורח נלעג אם בצילומים ואם באופן הצגתה  "משה מלצר חולון" .

התקדמות דרמטית יותר חלה בתוכנית "האח הגדול" כאשר מלכתחילה שני הדמויות שסווגו כמתחרות זו בזו היו "בובליל" מול "שפרה",  "בובליל" מייצג את המזרחי המסורתי הבור ושאינו יודע להתבטאות  בעוד "שפרה" מייצגת את האוכלוסיה בהירת העור בתור בת של רב שהתפקרה ובעלת השקפות ליברליות, הייצוג המושלם לציונות הלבנה.

בתקשורת[6] ניתן היה להבחין מראשית התוכנית מי הוא הנבחר והמועדף על גופי התקשורת אם בהתערבות סמויה של ההפקה או באופן גלוי ע"י הצגתה ותמיכתה בתקשורת, נקודה מעניינת נוספת שבעוד שפרה נקראת בשמה הפרטי יוסי מוצג בשמו המשפחתי בעלת הקונוטציה המזרחית.

ניתן להבחין באופן סטיסטי מובהק שרוב רובן של הכתבות משלל גופי התקשורת בארץ העוסקות בתוכנית "האח הגדול" אם באופן ישיר או עקיף תומכות במועמד בהיר העור באופן ברור, כאשר הגדיל לעשות עיתון בעל תפוצה [7]רחבה שקבע מלכתחילה מי הוא המועמד המועדף ולאורך כל שידור התוכנית תמך באופן בלתי סמוי באותו מועמד בעוד הוא מבזה את מתחרהו.

למרבה הפתעתי גם אתר אינטרנט המתהדר בכתובותיו המדעיות פרסם כתבה אשר התהדרה בשם "בובליזם" אשר הגדירה את "הבובליזם" [8]כשם נרדף לבורות, שוב קונוטציה שלילית לשם מזרחי מובהק,  בתגובה לפנייתי היתמם בעל האתר וטען שמדובר במטבע לשון השגורה בחברה ואין הוא אחראי להקשר אשר עושים הקוראים, ( אולם בהמשך שינה באופן חלקי את כותרת המאמר אולם ללא הסרת השם "בובליזם").

ככל הנראה גם  ב- "האח הגדול" כמו "בהישרדות", המזרחיים יצביעו בהמוניהם בעד המתמודדים המזרחים על מנת להקהות את רגשי הקיפוח, אולם השאלה המרכזית נותרה עדיין ללא מענה, האם החברה בישראל בעידן המאה ה21 עדיין לא מספיק רגישה ובעלת רצון לשינוי השיח הגזעני החל בתקשורת?.     
 
כותב המאמר הינו בעל תואר במשפטים וחבר בקרן "אייסף" ר"ג. 
 

[1] פרסומת  לאבקות כביסה "אריאל אולטרה".
[2] (אייס קנה ובנה, סנו וכו').
[3] פרסומת ל"אגד".
[4] בפרסומת ל"בזק".
[5] בפרסומת ל"בנק לאומי".
[6] parshan.co.il
[7] mouse.co.il
[8] hayadan.org.il 

תגיות: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.