אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

הכותל המערבי והמכתבים לאלוהים


הרצל חקק's picture
תאריך פרסום קודם: 
25/12/2008
מחבר: 
הרצל חקק

אזרחי כל העולם כותבים לאלוהים ושולחים מכתבים דרך דואר ישראל. אבני הכותל הם המשכן הנצחי לשורות שנכתבות לבורא עולם.

בשבוע האחרון קראנו על העברת מכתבים לאלוהים לכותל המערבי ומנכ"ל דואר ישראל סיפר על הטיפול במכתבים אלה המגיעים מכל קצות העולם. הצצה למכתבים מיוחדים הנשלחים היישר לשמים...

כל מכתב מקפל סיפור אחר: גלריה של בקשות לבורא עולם.

הכותל המערבי מחכה כבר למכתבים המיוחדים האלה שנשלחים בדואר אוויר ומגיעים דרך דואר ישראל. אלפי מכתבים כאלה מגיעים למחלקת עלומות בדואר ישראל ומשם - הם מועברים לכותל המערבי, וכל מלה אישית לריבונו של עולם מוצאת את המקום המיוחד לה בין אבני הכותל.

כיצד מטפלים באותם מכתבים, שכותבים מכל העולם שולחים לישראל, כשהנמען הוא "אלוהים" או "ריבונו של עולם" או שמו של האל בשמותיו הלועזיים השונים – GOD, DIEU - וכל שלל השמות המוכרים בתרבות האנושית?

לכאורה זה נראה קוריוז, אבל התופעה קיימת כל הזמן, והרצון לכתוב לבורא עולם משותף לכותבים מכל הדתות. מחלקת עלומות בדואר ישראל עוסקת באופן קבוע בשלל המכתבים השגויים, שכתובתם אינה מאפשרת לבצע את העברת דבר הדואר. כל המכתבים האלה מגיעים למחלקת עלומות. בין שלל המכתבים שקשה לאתר את הנמען, נמצאים במקום בולט, אותם מכתבים לבורא עולם.

לעובדי מחלקת עלומות סיפורים מרתקים על דברי דואר שלא הגיעו ליעדם, בשל רישום שגוי או אריזה פגומה, ותמצאו כאן תושייה ויוזמה של עובדי המחלקה לאתר את השולחים שמאחורי המכתבים השגויים. תמצאו כאן סיפורים על אזרחים נרגשים שהגיעו לקבל חבילה אבודה, צרור כסף שנותר בטעות במעטפה ללא כתובת מדויקת וכך הלאה.

הסיפורים שמושכים את הלב הם, כמובן, סיפוריהם של המכתבים לאלוהים. מדוע הם מגיעים למחלקת עלומות בירושלים? שמה של ירושלים מלהיב את דמיונם של מיליונים בעולם, בני שלוש הדתות, ולא פלא שרבים שולחים את מכתביהם לאלוהים ולנביאים או למקדש בירושלים.

במרבית המקרים שם הכותב אינו מצוין מאחור. במחלקת עלומות פותחים כדי לאתר אולי הכתובת נמצאת בפנים: פתיחת המעטפה מאפשרת הצצה לעולמם של המוני מאמינים ואנשים השרויים במצוקה. הפנייה לאל או לנביא נפרשת שורות שורות על דף ומעטפה ובכך הם חשים שמצאו מרפא לשבר או לכאב. קריאה במכתבים לאלוהים, היא צלילה לעולמם של אנשים המחליפים ביקור בקברי קדושים או ביקור אצל מגיד עתידות או רופא אליל במכתב רטוב מדמעות שכולו אותיות שבורות, מרי נפש, תפילה. יש המבקשים מהאל לפתור להם מצוקה מיידית או מחפשים מרגוע לנפשם.

תוכן המכתבים מדהים. במכתבה של אחת השולחות, נוצרייה מאירופה, עלומת שם, היא פונה לאלוהים כך:"אהוב יקר שלי". אחרת כותבת לאל ומתחננת שישלח לה כבר חתן. אחרים מבקשים שהמשיח כבר יגיע, יש המסתפקים בכך שהאל יממש שאיפתם לקנות דירה לילדים, מכונית יפה לבן אהוב, יש גם המביעים משאלה להיפגש עם כוכב קולנוע או כוכבת קולנוע מפורסמת.

באחד המכתבים מצאנו בקשה של בת להתפייס עם אביה שמת לא מזמן. הכותבת חשה רגשי אשמה שלא נפרדה כיאות מאביה, והיא מבקשת מריבונו של עולם שיעביר את רגשי הצער שלה ואהבתה לאב שהלך לעולמו. היא, כמובן, ביקשה מהאל שיחוס על האב וייתן לו יחס טוב תחת כנפי השכינה...

אגדה ישנה העוברת מדור לדור במחלקה מספרת, כי באחד המכתבים גולל הכותב מצוקה קשה וביקש מהאלוהים 5000 שקלים. אספו עובדים המחלקה 4500 שקלים ושלחו לו. כעבור שבוע הגיע מכתב חדש של האיש הסובל, וכך הוא כתב לאלוהים:

"תודה לך על הסכום, חבל שהעברת דרך הדואר. 500 שקלים מן הסכום שהעברתָ לא הגיעו אליי...".

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.