אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

קנאזאווה-אדמוני - מסביב לעולם ב-80 קלידים


תאריך פרסום קודם: 
27/10/2008
מחבר: 
הילה קומם

מסביב לעולם ב-80 קלידים

צמד הפסנתרנים קנאזאווה-אדמוני חוגג השקת תקליטור בתפוצה עולמית

בתכנית: פואמות סימפוניות מאת ליסט לשני פסנתרים

מס' 3 "הפרלודים", מס' 4: "אורפאוס", מס' 6: "מזפה" ומס' 12: "אידאלה"

קונצרט השקה לתקליטור

צמד הפסנתרנים היפנית-ישראלי טמי קנאזאווה ויובל אדמוני יוצא עם תקליטור חדש בחברת נקסוס המופץ ברחבי העולם בלמעלה מ-70 מדינות. בימים אלו הם נערכים לקונצרט השקה חגיגי שיערך ב-25 בנובמבר במרכז ענב, ובו יבצעו את ארבעת הפואמות הסימפוניות המובחרות שבדיסק, בגרסתן לשני פסנתרים בידי המלחין עצמו; פרנץ ליסט: הפואמות הן: מס' 3 "הפרלודים", מס' 4 "אורפאוס" מס' 6 מזפה ומס' 12 "אידאלה". מכאן גזור שם המופע: "רסיטל-ליסט".

חדשות אחרונות

הזוג אדמוני שב בסוף ספטמבר מנורבגיה עם הפרס הראשון ("פרס אוסלו") בתחרות הבינלאומית לפסנתרנים ע"ש גריג. זוהי הפעם החמישית בה גורף הזוג הנשוי את המקום הראשון בתחרות בינלאומית, אך עיקר פעילותם היא על במות הקונצרטים בישראל ובחו"ל. על תרומתם לחיי התרבות בישראל זכו הקיץ בפרס שר התרבות להרכב קאמרי קבוע.

גרסת שני הפסנתרים

החומר שקנאזאווה אדמוני בחרו לתקליטור היווה עבורם תגלית ואתגר כאחד. הן בשל העובדה כי גרסת שני הפסנתרים לא יצאה לאור במשך שנים ארוכות, והן בשל העברת התזמורת הסימפונית לשני פסנתרים. המלחין פרנץ ליסט יצר את הפואמה הסימפונית כצורה מוסיקאלית היונקת את השראתה ממקור חוץ מוסיקאלי כמו נובלה, שיר, ציור פריט אמנות וכד'. הוא חיבר 13 פואמות סימפוניות שרבות מהן באות לגולל סיפור פנטסטי הגדול מן החיים. "הסיפור" נלקח ממקורות שונים, כגון שקספיר (המלט) ויקטור הוגו (מזפה) שילר (אידאלה) המיתולוגיה היוונית (אורפאוס, פרומתאוס). אולם כתיבתם של 12 פואמות סימפוניות בגרסה לשני פסנתרים על ידי ליסט עצמו - לא הייתה ידועה זמן רב. משלהי המאה ה-19 ועד עמוק לתוך המאה ה-20, שכבו התווים בספרייה הלאומית של בודפשט ולא יצאו לאור. מכאן שמספר ההקלטות בגרסת שני פסנתרים עודנו זעום וכן הביצועים הקונצרטנטיים. גם מכלול הפואמות בגרסתן הסימפונית אינן זוכות לביצועים רבים, להוציא אולי את הפואמה הסימפונית הידועה מכולן – "הפרלודים". "על פניו, נראה כי לא ניתן להתחרות בצבעונית המרשימה ומכלול הקולות שיכולה להפיק תזמורת סימפונית", אומר אדמוני. "אולם יש לזכור כי ליסט היה בראש ובראשונה פסנתרן וירטואוז, שאפיק הביטוי העיקרי שלו כמלחין, היה הפסנתר.. יתרון נוסף לטובת הנוסח לפסנתרים; יותר מקום לפרשנות אישית ונגינה ייחודית לעומת בגוף גדול ורב משתתפים כמו התזמורת הסימפונית. בהופעה פסנתרנית של שני סולנים מתווסף מימד של דרמה ביצועית."

הפואמות הסימפוניות

הפואמה המפורסמת ביותר של ליסט היא כאמור "הפרלודים" מס' 3, והיא מבוססת של שיר מאת המשורר הרומנטי הצרפתי לה מרטין. ליסט מעביר את הנושא המוסיקאלי מטמורפוזות של אהבה, טבע, מאבק וניצחון. הפואמה "אורפאוס" קיבלה את השראתה מאגרטל במוזיאון הלובר בפאריס, בה מוצג אורפאוס כמאלף חיות באמצעות נגינתו הקסומה על הלירה. "אורפאוס" מוכר לנו מן המיתולוגיה היוונית כאבי השירה והנגינה. אשתו – אירודיצ'ה, שנחש מכישה והיא מתה - צוללת אל השאול כשאורפאוס דולק בעקבותיה להצילה. הודות ליפי נגינתו, נאותים השומרים על השאול לשחרר אותה ובתנאי שאורפאוס ילך לפניה ולא יסב את ראשו לאחור עד לחזרתם אל ארץ החיים. בדומה לאשת לוט, אורפאוס לא מתאפק ומסתובב אל אשתו – והיא נעלמת בענן עשן... "מזפה" מבוססת על פואמה של ויקטור הוגו המספרת את סיפור נפילתו ועלייתו של המנהיג הקוזאקי. תחילה הוא נקשר אל סוס פרא כשהוא ערום ועריה, לאחר שנתפש בפרשיית אהבים עם אשת איש אצולה פולני. לפני שכמעט נופח את נשמתו, הוא ניצל בידי איכרים אוקראינים המכתירים אותו למנהיגם, ונותנים לו להוביל אותם אל המערכה בקרב מול פטר הגדול. "אידאלה" מבוססת על שיר מאת המשורר הגרמני פרידריך שילר ומתארת את אובדן וחידוש האידיאלים. ליסט מוסיף חלק משלו; "האלהה", המשיב את האמונה באידיאל על כנו.

דואו קנאזאווה אדמוני

צמד הפסנתרנים טמי קנאזאווה ויובל אדמוני מציג בנגינתו בארץ ובסיוריו בחו"ל "אחדות מוסיקאלית מעל לכל ביקורת" (
מוסיקה היום, יפן), "פסגת הווירטואוזיות והפנטסיה" (
BNN, גרמניה), "ביצוע מלוטש ומרהיב" (
מעריב) ו-"טעם מוסיקאלי משובח" (
ג'רוסלם פוסט). זוג נשוי בחיים, השניים זכו במקום הראשון בחמש תחרויות בינלאומית;
בפרס אוסלו בתחרות הבינלאומית לפסנתרנים ע"ש גריג 2008,
פרס הזהב ע”ש יהודי מנוחין בתחרות הבינלאומית למוסיקה קאמרית באוסאקה 2005, IBLA Grand Prize לשנת 2002, תחרות "רומא 2001" ובתחרות הבינלאומית לצמדי פסנתר בטוקיו לשנת 2000. נגינתם הגיעה לעשרים מדינות ברחבי עולם - במזרח הרחוק, אירופה ואמריקה הצפונית כשהיא מלווה בביקורות נלהבות. הצמד הופיע באולמות יוקרתיים בהם קרנגי הול בניו יורק, תיאטרון ארגנטינה ברומא, אולם קזאלס בטוקיו, אולם הקונגרסים בבודפשט ועוד. פסטיבלים בארץ ובחו"ל כוללים את פסטיבל האביב בבודפשט, KLAVIER FESTIVAL בגרמניה, פסטיבל "קצה האוקיאנוס השקט" בקנדה, "דיאלוגים בים השחור" באוקראינה, הפסטיבל הבינלאומי למוסיקה בבולגריה, פסטיבל גריג בנורבגיה, פסטיבל קול המוסיקה בגליל העליון, פסטיבל פליציה בלומנטל במוזיאון תל אביב, פסטיבל ישראל ועוד. נגינתם שודרה בתחנות רדיו רבות בעולם בהן CBC קנדה, רשות השידור יפן (NHK),Tokyo FM , הרדיו הלאומי של בולגריה, רדיו ווארשה, הרדיו הלאומי של הונגריה וב-"קול המוסיקה" בישראל; וכן בתחנות טלביזיה בצ'כיה, קפריסין, בולגריה, ישראל ויפן. קנאזאווה-אדמוני מופיעים בקביעות בישראל ברסיטלים בשני פסנתרים ובארבע ידיים וכסולנים אורחים עם מרבית התזמורת בארץ; בהן התזמורת הסימפונית הישראלית, ראשון לציון, התזמורת הקאמרית הישראלית, תל אביב, סינפונייטה הישראלית באר שבע, התזמורת הקאמרית הקיבוצית, תזמורת סימפונט רעננה ואחרות. על פעלם זה זכו בשנת 2007 בפרס שר התרבות להרכב קאמרי קבוע ע"ש דניאל בנימיני. במקביל לסיוריהם בחו"ל, טמי ויובל מגישים כיתות אמן ומדריכים צמדי פסנתר ביפן, קוריאה, קנדה, איטליה, נורבגיה, אנגליה וישראל. השניים שופטים בתחרויות ארציות ובינלאומיות באיטליה ובישראל. בקיץ 2008 יצא תקליטורם החדש בתפוצה עולמית בחברת NAXOS Classical Music Label עם
הפואמות סימפוניות לשני פסנתרים מאת פרנץ ליסט. התקליטור זוכה לביקורות משבחות: "קנאזאווה אדמוני מבריקים ווירטואוזיים באופן עקבי" [Fanfare Magazine], "קשה להניח שאת הביצוע שלהם בדיסק הזה ניתן לשפר" [Web Music International], "דיסק חדש של צמד הפסנתרנים המצוין הזה. הביצוע שלהם הוא ממש יוצא מן הכלל... נותן תחושה של תזמורת שלמה" [דניאל בלוך / רשת ב']

מרכז ענב לתרבות, מעל גן העיר, אבן גבירול 71 ת"א
יום ג' 25 בנובמבר 2008 בשעה20:30
כרטיסים במחיר 80 ₪ במשרדי הקסטל, טל. 8965 *
 

הוסף תגובה חדשה

CAPTCHA

משהו קטן לוודא שאינך רובוט. משתמשים רשומים מדלגים

ענה לשאלה / השלם את החסר

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת הילה קומם