אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מרשל ברון רטרוספקטיבה 1934- 1977


תאריך פרסום קודם: 
13/09/2008
מחבר: 

מרשל ברון רטרוספקטיבה 1934- 1977
גלריה גבו, פתיחה חגיגית 2.10.08

תערוכה רטרוספקטיבית, בה יוצגו לראשונה בישראל ציוריו מרשל ברון - אמן יהודי, דרום אפריקאי, תיפתח בגלריה גבו, "בית אמריקה", שדרות שאול המלך, 35, תל אביב,  ב 2.10.08.

בתערוכה יוצגו עבודות גדולות מימדים 150X300 ס"מ לצד עבודות בפורמט קטן של 50x60 ס"מ, בטכניקת אקריל על בד, שמן על בד, טכניקה מעורבת וקולאז'ים והן סיכום 20 שנות יצירה של האמן, עד למותו בטרם עת בשנת 1977.
רטרוספקטיבה זו, בה יוצגו עבודות שחלקן הובאו במיוחד לרגל התערוכה מאוספים ברחבי העולם, שואפת לחשוף בפני הקהל הישראלי את מרשל ברון האמן.

אוצרת: מרלן פרר

לפני 30 שנה מרשל ברון, עורך דין מרודזיה, אוהב מוסיקה וצייר מחונן, קרא תיגר על הגבולות האמנותיים בסגנון ציורו האוונגרדי. בתעוזה רבה יצר עבודות גדולות מימדים, עשירות בטקסטורה וצבע אשר זכו לתשומת לב ולהוקרה כבר בשנות ה-60 בדרום אפריקה מולדתו וברחבי העולם. יצירותיו הוצגו בארה"ב ודרום אפריקה ומוצגות במוזיאון הלאומי בזימבבואה.

הקנבס הערום כמו "מותקף" על ידי ברון עם מה שנראה כאימפולסים חופשיים, אולם בצורות המלבניות הדקורטיביות, מתגלים לעין מבנים וקומפוזיציות. צבעוניות טונאלית לצד עידון אינטלקטואלי, אומרת מרלן פרר, אוצרת התערוכה.

מורכבות זו בה ניחן ברון, המשקפת את אופיו של האדם המודרני לצד החלקים הפרימיטיביים והראשוניים שבו, באה בין היתר לידי ביטוי ביצירותיו גדולות המימדים בהן נראים הירוגליפים, שכבות עבות של צבע וקצביות של קו וכתם.

נפשו המעודנת של ברון המוסיקאי, חיוכו המלאכי, לצד המעלות הרציונאליות שלו כעורך דין מצליח, הסתירו את אופיו הפראי והסוער כאמן. בברון בער הצורך לבטא את הכוחות הפנימיים האמוציונאליים ואינטלקטואלים שבו. ניתן רק לשער כי בכך דומה היה למלחין הנדל אשר את המוסיקה שלו אהב מאד.
מרלן פרר טוענת כי על אף היותו תלמיד של האמן בן שאהן (Ben Shahn), בבית הספר (Skowhegan School of Art) במיין, ארה"ב, ניתן להבחין בהשפעה ובקשר ישיר ביצירותיו של ברון לאמן וסילי קנדינסקי.

השניים היו אמנים אשר הושפעו וקיבלו השראה עמוקה מן המוסיקה, שניהם אמנים מפתיעים וורסטיליים באספקרסיה אשר ביטאו על הקנבס.
תערוכה זו מהווה השראה לקהל הישראלי, המכיר אמנות מופשטת, דוגמת עבודותיה של לאה ניקל. הקהל הישראלי, כמו דרום אפריקאים רבים אחרים, יכול להזדהות עם הטראומה של אומה שנמצאת לאורך זמן במצבי קיצון, אומה שבה הפרובלמאטיקה בנושאי זכויות אדם ושמרנות דתית מתנגשים תדיר באי היציבות של אידיאלים ליברליים ורגשיים.

ברון כמו היה מודע לקוצר הזמן שבידיו, חקר ופיתח את יצירתו במהירות ובהתמדה, בהותירו לנו גוף עבודות גדול ושלם ומעורר התפעלות.
תערוכה זו, הינה יותר מרטרוספקטיבה, זהו מסר מן העבר.

התערוכה תוצג בין התאריכים:2.10.08-30.10.08
גלריה גבו, "בית אמריקה", שדרות שאול המלך, 35, טלפון:0773300141
שעות פתיחה: ימים ב'-ה' 14:00 -11:00, 16:00-19:00, יום ו' 11:00-14:00.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.