אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

ג'יזל – מופע בלט - הבלט הרוסי הקאמרי מוסקבה


תאריך פרסום קודם: 
13/09/2008
מחבר: 
הילה קומם

הבלט הרוסי הקאמרי "מוסקבה" מגיע לשמונה הופעות ברחבי ישראל עם הבלט הקלאסי רומנטי ג'יזל 40 איש משתתפים בהפקה המוקפדת בתפקידי ג'יזל ואלברכט: הזוג ויסקובנקו, סולני הבולשוי ששהו תקופה בבלט הישראלי מיכאיל לברובסקי, שזכה בפרס ניז'ינסקי על ביצועי הסולו בג'יזל ערך ומביים את הכוריאוגרפיה של אביו ליאוניד, המנהל המיתולוגי של בלט הבולשוי

"ג'יזל" – מופע בלט בשני חלקים. מוסיקה :אדולף אדם כוראוגרפיה: מיכאיל לברובסקי (ע"פ ז'יל פרו - מוריס פטיפה) עריכה ובימוי: מיכאיל לברובסקי

סולנים: נטליה ויסקובנקו ויורי ויסקובנקו

"ג'יזל" הוא אחד הבלטים הבולטים של התקופה הרומנטית הראשונה, עם מוסיקה סוערת ועלילה המערבת את עולם המסתורין הפנטסטי. הבלט נכתב בעבור הפרימה בלרינה קרלוטה גריזי על ידי הכוריאוגרפים ז'אן קורלי וז'יל פרו. הבכורה היתה בפאריס ב 1841. הסיפור מתבסס על האגדה אודות נקמת ה”וויליס” — רוחות רפאים של נערות שנבגדו על ידי אהוביהן ומתו. ג׳יזל, איכרה צעירה, מתה מצער לאחר שנודע לה כי אהובה – הרוזן אלברכט עומד להינשא לאישה אחרת. ג׳יזל הופכת לאחר מותה ל“וויליס” אך נשארת נאמנה לאהובה גם לאחר המוות. מיכאיל לברובסקי, שהיה מסולניו הבולטים של הבולשוי בשנות השישים והשבעים ואשר זכה ב 1972 בפרס ניז'ינסקי על תפקיד אלברכט ערך ומביים את הכוריאוגרפיה של אביו ליאוניד לברובסקי ז"ל , שהיה במשך שנים ארוכות מנהל בלט הבולשוי ומנהל בית הספר למחול שלו. בתפקידים ראשיים הסולנים עטורי הפרסים, סולני הבולשוי הזכורים לטובה מהבלט הישראלי נטליה ויסקובנקו ויורי ויסקובנקו

שעתיים ו20 דקות, כולל הפסקה. כרטיסים 130-240 שקלים. לילד 109 שקלים בטל. 3221* או 03-9155895 א'-ה' 9:00-21:00, ו' 9:00-12:00

רחובות מכון ויצמן למדע יום ד' 22.10.08 ב- 20:00 אולם גן שמואל יום ה' 23.10.08 ב- 20:00 כרמיאל היכל התרבות ע"ש נרקן יום ו' 24.10.08 ב- 19:00 חיפה מרכז רפפורט מוצאי שבת 25.10.08 ב- 19:00 תל אביב תיאטרון גשר יום א' 26.10.08 ב- 20:00 תל אביב תיאטרון גשר יום ב' 27.10.08 ב- 20:00 אשקלון מרכז מופעים וכנסים בינלאומי יום ג' 28.10.08 ב- 22:00 ירושלים בנייני האומה יום ד' 29.10.08 ב- 20:00 באר שבע המשכן החדש לאמנויות הבמה יום ה' 30.10.08 ב- 20:00

מידע מצורף על הלהקה, על הסולנים ועל הכוריאוגרף והבמאי וכן מידע על הדמויות והעלילה לחומר הסטורי מחולי מקיף על הבלט הרומנטי ג'יזל ראו מאמר מאת ירון מרגולין israeldance.co.il/giselle.htm

-----------------------------------------------------

הבלט הרוסי הקאמרי "מוסקבה" מציג את  "ג'יזל" – מופע בלט בשני חלקים. מוסיקה :אדולף אדם כוראוגרפיה: מיכאיל לברובסקי (ע"פ ז'יל פרו - מוריס פטיפה) עריכה ובימוי: מיכאיל לברובסקי

סולנים: נטליה ויסקובנקו ויורי ויסקובנקו

גיזל- דמויות ועלילה רשימת הדמויות:

ג'יזל - בחורה כפרית יפת תואר, בעלת כישרון בריקוד. אלברכט - נסיך. הילריון - צייד, ארוסה של ג'יזל. מירטה - מלכת הויליס. ברתה - אמה של ג'יזל. בתילד- נסיכה, ארוסתו של אלברכט. קור-דה-בלט - ויליס- יצורי יער, ואנשי הכפר.

עלילת הבלט –

מערכה 1–

בפתיחת הבלט מוצג כפר של ימי הביניים בעת תחילת בציר הענבים. האיכרים בוחרים את ג'יזל למלכת פסטיבל הבציר. דעתה של ג'יזל מוסחת ע"י זר צעיר, היא מתאהבת בו והוא משיב לה אהבה. הילריון, הצייד של הכפר המאורס לג'יזל, חושף את הזר כאלברכט, נסיך מחופש. באותה שעה מגיעה אל המקום חבורת אצילים שיצאה לציד, ובראשה הנסיך מקורלנד ובתו - ארוסתו של אלברכט. כשמתגלה שאלברכט מאורס לנסיכה בתילד, ג'יזל מאבדת את שפיותה. אחרי ניסיון התאבדות היא מתה משברון לב.

מערכה 2-

הויליס הן נשמות אבודות של נשים צעירות, שמתו בגלל אהבה נכזבת. בלילה הן יוצאות מקבריהן ליער, שם הן לוכדות גברים ומאלצות אותם כנקמה לרקוד עד מות. מירטה מלכת הויליס מזמינה את רוחה של ג'יזל לצאת מקברה. הקורבן הראשון הוא הילריון, שאותו הן מרקידות עד אשר הוא נופל אל תוך האגם וטובע. כשהנסיך אלברכט שבור הלב מגיע ליער כדי לחפש אחריה, ג'יזל יוצאת להגן עליו. אהבתה של ג'יזל נותנת לאלברכט את הכוח להמשיך לרקוד עד שהשחר עולה, והויליס חייבות לחזור לקבריהן. הוא ניצל, אך מאבד את ג'יזל, שלפני שקיעתה בקברה משליכה לעברו פרח כמחווה של אהבה.

--------------------------------------------------------

להקת הבלט הקאמרי מוסקבה הלהקת הבלט הקאמרי מוסקבה הוקמה בשנת 1991. היא שומרת על מסורת הבלט הרוסית ומציגה ריקודים מהרפרטואר המסורתי דוגמת אגם הברבורים, דון קישוט, מפצח האגוזים וג'יזל.

בשנת 1993 הוקמה במסגרת הלהקה קבוצה חדשה – להקה של מחול מודרני בהנהלה אמנותית של הפרימה בל5רינה הנודעת ילנה בוגדנוביץ, זוכת פרס מוריס בזאר.

הלהקה המודרנית של הבלט הקאמרי מוסקבה (בהנהלת בוגדנוביץ) השתתפה בפסטיבלים בינלאומיים רבים של מחול מודרני: פסטיבל המוסיקה הברנדנבורגי (פוסטדם גרמניה, 1993), הפסטיבל הבינלואומי של "האוניברסיטה הבלטית למחול" (גדנסק, 1996), היא משתתפת בפסטיבלים של מוסקבה, סנט פטרסבורג, וילנה, איזווסק וויטבסק ( Izhevsk and Vitebsk).

להקת הבלט הקאמרי מוסקבה מגיעה לישראל. את הלהקה הזו מנהל אמנותית ניקולאי באסין NICOLAI BASSIN. באסין הוא אמן צנוע המתאפיין בחדשנות וחלק ממנה ניכרת בהזמנה של כוריאוגרפים ליצור לפרוייקטים חדשים עבור הלהקה. לפי תפיסתו הפלורליסטית אין צורך בכוריאוגרף קבוע בבלט הקאמרי של מוסקבה ולכן אין ללהקה כוריאוגרף קבוע או מפיק – עבור הפקות חדשות מוזמנים לבלט הקאמרי של מוסקבה אמנים שונים וכל אחד מהם עומד בראש פרוייקט ייחודי משלו וכך נשמר הגיוון. במסגרת זו מוצגות גם יצירות שהן פרשנות מודרנית ליצירות קלאסיות כמו "פולחן האביב", "דון זואן" ועוד.

אחת מהיצירות שהועלו באחרונה היא גרסה עכשווית להפקה הנודעת "פולחן האביב" שיצר בזמנו ואסלב ניז'ינסקי למוזיקה מאת סטרווינסקי: הבנה מודרנית של הבלט של איגור סטרווינסקי בפירושו של הכוריאוגרף הצרפתי Rezhis Obadia הביאה את הכוריאוגרף לפרס היוקרתי, הרוסי "מסכת הזהב".

ג'יזל – ההפקה הנודעת של הבאלט הרומנטי מגיעה לישראל. רבים רואים במערכה השניה את ראשית המחול הפסיכולוגי שהגיע לשיאו במאה העשרים.

בתפקיד אלברכט – הדמות המרכזית של "ג'יזל" רוקד הכוכב: יורי ויסקובנקו

נולד בקייב ב 1974. הוא התחיל לרקוד בגיל 5. בגיל 12 הוא עבר מבחני כניסה והתקבל לאקדמיה לבלט ואגאנובה (בית הספר הגבוה לריקוד בו בין השאר התחנכו בזמנו ואסלב ניז'ינסקי, ברישניקוב, אנא פאבלובה ואפילו רודולף נורייב) הואגנובה פועלת בסט.פטרסבורג בה למד ויסקובנקו שנתיים, עד שעבר למוסקבה והצטרף לאקדמיה למחול של הבולשוי. הוא סיים בשנת 1994 עם דיפלומה "אדומה" (בהצטיינות יתרה). כיום יורי חבר בכמה להקות מחול ברחבי העולם בהם הוא משמש כסולן. הוא עבד עם הבלט הקלאסי של מוסקבה, עם תיאטרון הבלט של הפיליפינים, תיאטרון בלט דניפרופטרובסק, בבלט הרוסי האימפריאלי ובבלט הרוסי האימפריאלי החדש עם מאיה פליסטסקאיה ( Maya Plisetskaya), בבלט הרוסי בבלט אופה, בלט רומא ובבלט הישראלי.

ויסקובנקו הופיע עם כוכבי בלט כמו פארוקה רוזימאטוב, ולדימיר מלקוב, אלקסיי רטמנסקי, ג'וליה קנט, דיאנה וישנבה, ג'וליה מקלינה, גדמיינס טרנדה. הוא השתתף בפסטיבלים בינלאומיים וברסיטלים בבתי ספר למחול.

ברפרטואר שלו: אגם הברבורים, היפייפיה הנרדמת, ג'יזל, מפצח האגוזים, דון קישוט, ספרטקוס, ריימונדה, פאקיטה, שופניאנה, כרמן, הטנגו האחרון. הוא השתתף גם בעבודות בנות זמננו

זכה ב:

ציון לשבח ( Laurate) של תיאטרון שסלבנה אוקראינה 2000 מדליית הזהב בתחרות המחול הבינלאומית של רייטי 2003 מדליית הזהב בתחרות הבינלאומית לכוריאוגרפים קרסנודר 2004 ציון לשבח ( Laurate) בתחרות הבלט הבינלאומית של מוסקבה 2005 (על כוריאוגרפיה)

בתפקיד המרכזי ג'יזל מככבת הפרימהבלרינה: נטליה ויסקובנקו

נולדה בשנת 1976 בדניפרופטרובסק. היא החלה לרקוד בגיל 5. ב 1986 היא הצטרפה לאקדמיה לבלט של קייב ואחרי 3 שנים היא עברה לאקדמיה של הבולשוי. ויסקובנקו סיימה ב 1994 את הכיתה של פרופ' ס.גולבקינה והצטרפה ללהקת הבולשוי. הרפרטואר שלה כולל: אגם הברבורים היפייפיה הנרדמת, ג'יזל, מפצח האגוזים, דון קישוט, כרמן, נטליה מופיעה גם ביצירות של כןריאוגרפים בני זמננו כמו בלנשין, מיאסקין ורטמנסקי. היא מופיעה גם בתפקידי פרימה בלרינה עם להקות בלט שונות נטליה שימשה כמאסטר ולימדה בלט בכיתות אמן באוסטרליה, הפיליפינים וישראל  במקומות אלו הופיעה גם בתפקידי סולו בבלטים קלאסיים כמו: אגם הברבורים, היפייפיה הנרדמת, מפצח האגוזים ודון קישוט. זכתה ב:

ציון לשבח ( Laurate) של תיאטרון שסלבנה אוקראינה 2000 מדליית הזהב בתחרות המחול הבינלאומית של רייטי איטליה 2003 תואר כבוד של תחרות הבלט הצעיר של רוסיה קרסנודר 2004

ההפקה המקורית של ג'יזל נוצרה על-ידי ג'יל פרו, הגרסה המוצגת בארץ היא של הכוריאוגרף : ליאוניד לברובסקי (נולד סט. פטרסבורג 18-6-1905 , נפטר בפאריז 26-11-1967) שניהל את אחת הלהקות החשובות ביותר בתחום הבאלט הקלאסי – הקירוב באלט שבין מנהליה האמנותיים נמנה גם מריוס פטיפה האגדי. הכוריאוגרפיה נסמכת על הגרסא של פטיפה לג'יזל מ 1884. לברובסקי למד באקדמיה לבלט של סט. פטרסבורג עד 1922 ועד מהרה זכה לתפקידים ראשיים בבלט קירוב, הוא הפך למנהל האמנותי של הקירוב בשנת 1938. במהלך השנים 1944-56 והשנים 1960-4 הוא היה הכוריאוגרף הראשי של בלט הבולשי והוא הפך למנהל בית הספר שלו ב- 1964. את הכוריאוגרפיה לג'יזל הוא יצר בשנת 1944. עריכה ובימוי: מיכאיל לברובסקי

מיכאיל לברובסקי נולד למשפחת רקדנים ב 29-10-1941 בטביליסי גיאורגיה. אביו ליאוניד לברובסקי היה אחד מהכוריאוגרפים הרוסייםידועים ומשפיעים ביותר במאה העשרים. אימו אלנה צ'יקיויידזה היתה בלרינה ידועה בבולשוי. הוא למד בבית הספר לכוריאוגרפיה של מוסקבה אצל אולגה קודוט וניקולאי טרסוב וב 1961 , כשמלאו לו 20, הצטרף לבלט בולשוי. מהעונה השנייה הוא קיבל תפקידי סולו ובהןם התפקיד הראשי ב"להבות פאריז" עליו עבד עם אלקסיי ירמולב הידוע , שיצר את התפקיד. בהדרכת ירמולב והוריו עד מהרה טיפס לצמרת להקת הבולשי. כרקדן נחשב לברובסקי אמן בעל עוצמה בימתית, חוזק רגשי והוגדר כמי שחיפוש תמיד אחר שלמות, סגנונו היה גברי מהיר וחד.

הצטרפותו של יורי גריגורוביץ' לבולשוי ב 1964 היתה משמעותית ביותר לקריירה של לברובסקי. תפקידיו ללברובסקי העצימו את יכולותיו ובין הבולטים בהם: הנסיך במפצח האגוזים, פרחד באגדת האהבה ומעל לכולם התפקיד הראשיבאלט בספרטקוס, עליו זכה בפרס לנין בגיל 29.

לברובסקי הופיע עם כמה בלרינות והקשר הטוב ביותר היה בהופעה שלו עם נטליה בסמרטנובה , יחד צולמו בג'יזל וברומיאו ויוליה.  ב 1977 הפך לרקדן ראשי וכוריאוגרף אורח בבלט של טיביליסי. הוא היה גם המנהל האמנותי של תיאטרון פיליאשויל לתקופה קצרה וחזר לטיביליסי בשנים 1983-5. ב 1980 סיים גם לימודי תואר שני בכוריאוגרפיה באקדמיה גיטיס במוסקבה. הוא המשיך לרקוד עם הבולשוי עד 1988.  לברובסקי זכה בפרס ראשון בתחרות בינלאומית לבלט בורנה 1965. ב 1976 זכה בפרס אמן עם של ברית המועצות . ב 1977 זכה בפרס הלאומי של ברה"מ (שווה ערך לפרס ישראל). על תפקיד אלברכט בג'יזל הוא קיבל מידי סרג' ליפאר לברובסקי את פרס ניז'ינסקי בפאריס בשנת 1972 ב 2001 הוא קיבל פרס "נשמת המחול" ממגזין הבלט. הוא משמש עכשיו כמאסטר החזרות בבלט הבולשוי.

Mikhail Lavrovsky

REPERTORY

With the Bolshoi Ballet, Moscow

· Georgi (cr) in Pages of Life(L. Lavrovsky) (1961)

· Philippe in Flames of Paris (Vainonen) (1962)

· Prince in Cinderella (Zakharov) (1963)

· Albrecht in Giselle (Petipa after Coralli, Perrot, staging L. Lavrovsky) (1963)

· Blue bird in The Sleeping Beauty (Grigorovich after Petipa) (1963)

· Vaslav in The Fountain of Bakhchisarai (Zakharov) (1963)

· Frondosio in Laurencia (Chabukiani)(1964)

· Basil in Don Quixote (Gorsky after Petipa) (1965)

· Kais in Leili and Mejnun (Goleizovsky) (1965)

· Romeo in Romeo and Juliet (L. Lavrovsky) (1965)

· Ferkhad in Legend of Love (Grigorovich) (1965)

· Siegfried in Swan Lake (Gorsky, Messerer)

· Prince in The Nutcracker (Grigorovich) (1966)

· title role in Spartacus (Grigorovich) (1968)

· Romeo (cr) in Romeo and Juliet (Ryzhenko, Smirnov-Golovanov) (1968) (film)

· soloist in White Nights (1972)

· Viktor (cr) in Angara (Grigorovich) (1976)

· title role in Ivan The Terrible (Grigorovich) (1978)

· Artinov (cr) in Aniuta (Vasiliev) (1986)

Choreographic work

· soloist in Mziri (Tbilisi Ballet, 1977) (TV-film)

· soloist in Prometheus (Tbilisi Ballet, 1981) (TV-film)

· Porgy in Porgy and Bess (Tbilisi Ballet, 1983)

· soloist in Choreographic Novel (Tbilisi Ballet, 1986; Ballet Arizona, 1987)

· Bach Suite Nr. 2 for Flute (Ballet Arizona, 1987)

· Fantasy on the Theme of Casanova (Atlanta Ballet, Atlanta, Georgia, 1987; Bolshoi Ballet, 1993)

· soloist in The Dreamer (Tbilisi Ballet, 1989)

· Revelations (Citizens Company, Moscow, 1991)

· Jazz Café (Moscow Operetta Theatre, 1992)

· More powerful than Gold and Death (Moscow Chamber Ballet, 1996)

· Giselle (staging of Leonid Lavrovsky) (Moscow Chamber Ballet)

· Richard III (Moscow, 2000)

· Diaghilev in Nijinsky (Maly Theatre; Bolshoi Theatre, Moscow, 2000)

· Matador (Bolshoi Ballet, 2001)

 

Comments

ג'יזל - יצירה מעולה

הבלט ג'יזל היא יצירת מופת בעיניי ולדעתי אחת הטובות בז'אנר. המתחרה הטוב ביותר שלה היא הבלט ספרקטוס של גריגורוביץ' (שמגיע לארץ בדצמבר אגב). שניהם מציעים את השילוב של המחול קלאסי עם המודרני. יצירה מעולה בקיצור.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת הילה קומם

.