אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

יפו בעין הצלמניה / רודי וייסנשטיין


תאריך פרסום קודם: 
09/09/2008
מחבר: 
אבי כהן

"הרובע" ביפו העתיקה תומך בצלמנייה ומארח תערוכת צלומים נדירים של יפו שצילם רודי וייסנשטיין

גלריית פרויקט "הרובע" ביפו העתיקה מארחת את "הצלמנייה" התל-אביבית ומציגה 40 תצלומים נדירים של יפו שצולמו משנות ה-30 עד שנות ה-70, ע”י הצלם רודי וייסנשטיין. את התערוכה אוצר ומפיק גיא עולמי והיא תיפתח לקהל החל מיום שישי, ה- 5.9.08 בגלריה "הרובע", רח' יפת 15, יפו.

הצלם רודי וייסנשטיין, עלה ארצה מצ'כיה בשנת 1936 והקים, יחד עם אשתו מרים, את ה"צלמנייה" הידועה ברחוב אלנבי 30 בתל-אביב (מול קולנוע מגדלור). עד מהרה היה לצלם המתעד של ההיסטוריה הישראלית המתהווה. אין כמעט מנהיג ממנהיגי היישוב שלא צולם על-ידו ואין כמעט מאורע היסטורי שלא הונצח על-ידו. ההלצה המפורסמת באותם ימים גרסה "רוצה להיכנס להיסטוריה ? דבר ראשון תצטלם בצלמניה". ואכן, חלון הראווה של הצלמניה הציג, זה לצד זה, את בן-גוריון, בגין, גולדה מאיר, אשכול, אפריים קציר, הרצוג, יצחק נבון, רבין, פרס, צ'יץ'... והרשימה עוד ארוכה. ובמקביל - בניית נמל תל-אביב, יריד המזרח, הקמת תחנת הכוח רדינג, הקונצרט הראשון לחלוצי היישוב בניצוחם של טוסקניני והוברמן, והשיא - טקס הכרזת העצמאות בו מכריז בן גוריון על הקמת מדינת ישראל.

כיום, שימור הצלמנייה כ"עסק חי" הוא מפעל החיים של מרים בת ה-95 , אשר יחד עםנכדה, בן פטר, ממשיכה להיות שגרירת "תולדות הקמת המדינה" לדורות הבאים. זה התחיל בגדולה שבתערוכות הצילומים שהתקיימה בישראל (תחנת רדינג, למעלה מ-300 עבודות, 165,000 מבקרים בחצי שנה) ועד לתערוכות צילום המוצגות ברחבי העולם (לונדון, ברלין, קנדה), וזה ממשיך בעשרות מסלולי תיור ובמאות תיירים, מקומיים ומחו"ל, המבקרים מדי שבוע בצלמנייה וחווים את ההיסטוריה הישראלית במקום שבו תועדה.

לאחרונה, הוחלט להרוס את המבנה בו ממוקמת הצלמנייה והעיר עלולה לאבד נכס היסטורי רוחני רב-ערך שלא יסולא בפז. לדברי מרים ויסנשטיין: "החנות הזאת היא פרי של השקעה, אהבה ויצירה בת שנים רבות. כל מי שנכנס לצלמנייה מרגיש כמשתתף פעיל במסע היסטורי דרך כל התמונות שרודי צילם וכל הזמן מגיעים לכאן אנשים מכל פינות הארץ והעולם, תיירים וצלמים. החשיבות של המקום היא היסטורית".

"הרובע" ביפו העתיקה, הוא פרויקט מגורים, המבטא יותר מכל את סיפור ההצלחה היפואי ב-5 השנים האחרונות. העירייה השקיעה מאות מיליוני שקלים בתכנון, שיקום תשתיות, שחזור מבנים ומתיחת פנים כללית וכך סללה את הדרך ליזמים, אנשי עסקים, קבלנים ותושבים חדשים. למעשה מדובר בשכונה בפני עצמה ובה 259 יחידות דיור שרובן כבר נמכרו. הרובע תורם להעשרת חיי התרבות ביפו - החל משיתוף פעולה בתיאטרון גשר, המשך בתחרות ארצית של צילומי יפו, תערוכת עיצוב דירות ביפו ועד לשימור הבאר העתיקה שבתחומו. הרובע תומך בשימור "הצלמנייה" וערכיה וכך תיפתח בגלריית הרובע הממוקמת במבנה משוקם המאה ה-19, תערוכת צילומים נדירים של יפו, שצילם רודי ויסנשטיין משנות ה-30 ועד שנות ה- 70. את התמונות ניתן יהיה לרכוש במקום. את רווחי המכירה תקדיש הגב' מרים וייסנשטיין לתמיכה בצלמנייה.

פרויקט הרובע, יפו רח' יפת 15 טל' 03-6832659 , .harova.co.il/ הצלמנייה רח' אלנבי 30, ת"א טל': 03-5177916

הוסף תגובה חדשה

CAPTCHA

משהו קטן לוודא שאינך רובוט. משתמשים רשומים מדלגים

ענה לשאלה / השלם את החסר

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אבי כהן