אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מהי השירה ומיהו המשורר


תאריך פרסום קודם: 
04/09/2008
מחבר: 
משה שפריר

(מִתּוֹך נאום בּ"בֵית הַסּוֹפֵר", ת"א)

הַשִׁירָה, אשׁר אף-על-פּי שׁנאמר עליה שׁהיא "נֶזֶר הסִפרות", גם עכשׁיו וגם בּימים הקדומים, משׁוּם שׁהיא היתה תחילת הִתבּטאותו של "האדם החוֹשֵׁב", הן כּשׁירה שׁבּע"פּ (מסביב למדורה, או בטקסים הדתיים-חברתיים של האדם הפּרֶה-הִסטוֹרי) והן השׁירה שׁבּכתב (כּאשׁר הֵחלו בּני-האדם לכתוב לפני כּחמשׁת אלפֵי שׁנים) – הנה כּה מעט אנשׁים בּעולם של היום קוראים ומתעניינים בּשׁירה, ואין כּלל להשׁוות את מִספרם לעוּמת מִספר קוראי-הפּרוזה (ושׁוּם ספר שׁירה בּימינו אינו זוכה למיליוני קוראים, החוטפים בּימים אלה, ממשׁ בּהיסטֶריה, את ספרֵי "הַארִי פּוטֶר", למשׁל).

ישׁ הגדרות שׁונות למַהוּת השׁירה. נֶאמר עליה שׁהיא "מַתאימה את עצמה לצליל הנכון שׁל הנשׁמה" (פּוֹל וַאלֶרי); שׁ"השׁירה תּואמת את את התנועה הגַלִּית של הדִמיון וההזיה" (בּודלֶר); שׁ"השׁירה הטהורה הינה יצירַת המשׁורר על דבר שׁמחוץ לעצם אישׁיותו" (ג'וֹרג' מוּר), ועוד. אפשׁר, כּמובן, להסכּים להגדרות מַכלילות אלה ואפשר גם לחלוק עליהן, אך יש בּין ההגדרות השׁונות גם כּאלה שׁאני אישׁית אינני מוּכן לקבּל. כּך, למשׁל, את הַגדרתו של אַרצ'יבַּלד מֶקלִיש בִּיצירתו "אַרְס פּוֹאֶטיקה": "שׁיר אינו צריך להיות בּעל-מַשׁמעות, אלא חייב להיות רק שׁיר". בַּשׂפה האַנגלית - זה נשׁמע קצר ופִיוּטי יותר: " A poem should not mean, but be”. לעניות דעתי, כּל שׁיר חייב להיות מַשְמָעִי, גם אִם הוא נכתב בּעקבות חוויה אישׁית או לאומית, או כִּצרור של אָסוֹציָאציוֹת פּרָטיות שׁל המשׁורר, או כּביטוי לרגשׁותיו בּעִקבות התרשׁמוּתו מנופי הטבע, או בגלל הִתאהבותו, או תוצאה מִטְרָאוּמָה אישׁית (כּמו לֶמֶךְ, המשׁורר הראשון בּתנ"ך:"עָדָה וְצִלָּה שְׁמַעַן קוֹלִי.."), וכו'.

כּך גם אינני מקבל כּמה הגדרות המתייחסות למיהוּת המשורר. הַחֵל בּהגדרה הרומית העתיקה "פּוֹאֶטָה מַסְקִיטוּר, נוֹן פִיט", היינו: "המשורר נולד כּכזה ולא נעשה כּזה", או את ההגדרה המודרנית יותר, הקובעת ש"המשורר אינו צריך לְנושֵׂא בּשירתו, אלא לַלֵב בּלבד". בּעניין זה דעתי שונה ואחרת, והרשו-נא לי לצַטֵּט מתוך סִפרי "אוֹתוֹת" קטעים מהשׁיר "מִיהוּ הַמְשׁוֹרֵר": "הַמְשׁוֹרֵר הוּא בְּוַדַּאי מִין אָמוֹדַאי/ אֲשֶׁר צוֹלֵל אֶל מְצוּלוֹת הַנֶּפֶשׁ/ וּמְנַסֶּה לַחֲשׂוֹף מִמִּסְתוֹרָם אֶת אַלְמֻגֵּי הָרֶגֶשׁ/... וְהוּא אָדָם שֶׁיֵּשׁ לוֹ דַחַף וּתְשׁוּקָה לְהִשָׁמַע/ עַד שֶׁיְּהַדְהֵד קוֹלוֹ בְּתוֹךְ חַגְוֵי הַנְּשָׁמָה/ וְיִתְמַזֵּג לִהְיוֹת יֵשׁוּת אַחַת עִם רוּחַ הַזּוּלַת...".

הוסף תגובה חדשה

CAPTCHA

משהו קטן לוודא שאינך רובוט. משתמשים רשומים מדלגים

ענה לשאלה / השלם את החסר

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת משה שפריר