אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אסתר קנובל : רצה למרחקים ארוכים


תאריך פרסום קודם: 
10/08/2008
מחבר: 
צלילה אבנר הלמן

במוזיאון תל אביב לאמנות מתקיימת תערוכת צורפות של אסתר קנובל זוכת פרס אנדראה ברונפמן לאומנויות (פרס אנדי) לשנת 2008.

האם צורפות היא אמנות או אומנות? מענה לכך ניתן למצוא ב" ערכה לתיקון מחשבות", ערכה עם כלי תפירה עשויה מפח, עבודה של אסתר קנובל מהשנים האחרונות, הנותנת רמז לרקע שבו צמחו והבשילו רעיונותיה ועבודותיה החל משנות השבעים ועד ימינו.

עבודותיה של קנובל עשויות על פי מיטב המסורת של מלאכת הצורפות שעיקרה עבודה באמייל, הטבעה, רידוד ותחריט; היא אינה משתמשת בחומרים יקרי ערך והתבוננות על מכלול העשייה שלה מבליט יותר מכל, דווקא את הצד הרעיוני אישי שמלווה את האמנית מן הרגע שיצאה לדרך הארוכה.

קנובל, ילידת פולין, מטביעה דימויים במתכת, מושכת שכבות צבע ולעתים רושמת בחוט ברזל במעין אקט של תפירה, שיקום ותיקון שתחילתו ברעיון וסופו בהתהוות היצירה.
מאירה יגיד חיימוביץ , אוצרת התערוכה מדגישה את סביבת העבודה של קנובל כסביבה שותקת שאיפיינה בתים רבים של ניצולי שואה והוותה את הרקע ליצירה של "הדור השני" בכלל ושל קנובל במיוחד, לאורך שלושה עשורים בהם עשתה עבודות המרמזות על מחוזות וזכרונות ילדותה.

עבודותיה של קנובל קטנות מימדים, אפשר למצוא בהן טכניקות מסורתיות ( 'מלאכת מחשבת') וגישות חדשות ('פירות ים') .הן עוסקות במגוון נושאים הקשורים גם להווית הארץ (זר דגלים; פלורה פלשתינה ) וגם לנושאים שיש להם הקשר בינלאומי ('רקוויאם עם כובע '; ' סיכה' )

אמנים בריטים הוו השראה עבורה לאסוף חמרי גלם המצויים בסביבתה ולהפיק מהם מוצר חדש וכך נוצר גם שילוב וגם טשטוש מעניין של אמנות ואומנות ( 'וריאציה על ורד')

קנובל הושפעה רבות מרפי לביא אצלו למדה בסוף שנות הששים ומעבודת הצורפות שפרחה באירופה באותם שנים, אצל יוצרים הולנדים גרמנים ובריטים אשר הובילו גישה של 'צורפות סוביקטיבית' שמשמעותה יצירת תכשיטים כחלק מפעולה קיומית בקורתית;

מבין האמנים האלה, נשארו מעטים שפועלים על פי גישה זו, וקנובל אחת מהן שהמשיכה והתמידה, עובדה שמזכה אותה, כהגדרתה של האוצרת יגיד- חיימוביץ בקטלוג המלווה את התערוכה, בתואר "רצה למרחקים ארוכים".

קנובל צברה רקורד עשיר ותהודה רבה לעבודות שהציגה בארץ ובחו"ל, בגלריות צורפות מובילות ובתערוכות קבוצתיות . חלק מעבודותיה ניתן למצוא במוזיאונים בוינה אמסטרדם ארה"ב, וכמובן במוזיאון ישראל בירושלים.

'פרס אנדי' שהושק שנה לפני מותה של אנדראה ברונפמן מוענק השנה לראשונה במוזיאון תל אביב לאמנות לאסתר קנובל כחלק מהגישה של צ'רלס ברונפמן ואשתו המנוחה, לעודד מצוינות ולתמוך באומנות ישראלית.

מוזיאון תל אביב לאמנות
אוצר ראשי: פרופ' מרדכי עומר
אוצרת התערוכה :מאירה יגיד- חיימוביץ
עד 20.9.08

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת צלילה אבנר הלמן

.