אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מתמטיקה


המתמטיקה אינה מדע, בעיקר בגלל אי תלותה באמת המציאותית

"מלכת המדעים" אינה מדע

ידוע כי המתמטיקה מכונה מלכת המדעים אך ספק רב אם היא ראויה לתואר זה; ספק רב אם המתמטיקה היא בכלל מדע. אם יוגדר מדע כמחקר ניסויי ו/או תיאורטי] במטרה לתהות על האמת, ולהבין את המציאות, הרי המתמטיקה אינה מדע.

ספר חדש: לימוד מתמטיקה באמצעות הפילוסופיה

ספר חדש בשם International Handbook of Research in History, Philosophy and Science Teaching אמור להתפרסם החודש, יוני , 2013 בהוצאת Springer Verlag. הספר נכתב על ידי ג'סיקה קארטר , פרופסור למתמטיקה ומדעי המחשב באוניברסיטת דרום דנמרק. בספר, קארטר טוענת כי יש לגשת למתמטיקה מתוך נקודת מבט פילוסופית מערכתית. רק כך נוכל באמת לשאול את השאלות הגדולות שמתמטיקה מתיימרת לענות עליהן. בנוסף, התייחסות פילוסופית למתמטיקה תסייע לנו לראותה לא רק במונחים של מספרים מופשטים ומשוואות אלא גם באופן בו ניתן ליישם אותה בחיי היום יום.

מודל אסטרונומי של תלמי המציג את ונוס, מאדים, צדק ושבתאי, שרטוט של האסטרונום George von Peuerbach משנת 1474

מדע חרד: מדריך לאנרכיסט הצעיר

למה מתכוונים כשמדברים על מהפכה מדעית? הרי הכוונה היא לא לממצא כזה או אחר אלא לתפיסת עולם חדשה. מדובר אפוא בשינוי של מצב תודעה, שינוי של דרך המחשבה ואופני השיח. בלי להיכנס לשאלות פילוסופיות עמוקות - המדע דורש הוכחות, המדען צריך להיות מסוגל להוכיח באופן ניתן לשחזור את טענותיו על סמך ממצאים. כשהטכנולוגיה אינה מאפשרת אישוש תיאוריה או-אז יש להמתין להתקדמות הטכנולוגית על מנת לאששה ולהפוך אותה למדעית. לעניות דעתי, במובנים רבים המדע הוא עדיין רעיון כושל ולא ממומש מאחר ובסופו של דבר אנו חיים בעולם של תוצאות, ולא בעולם של סיבות.

מתמטיקה והעולם / גסקינג

במאמר זה מנסה המחבר להבהיר את טבען של הנחות מתמטיות ואת הקשר שלהן לעולם המניה והמדידה. כיצד והאם בכלל ניתן להגדיר את המושג "הנחה מתמטית".

הנצפים ביותר

.