אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

בודהיזם


פסל של בודהה בתנוחת מדיטציה, לאוס

מדיטציה במסורת של בודהיזם

מרבית הזמן אנו חושבים על העולם החיצוני. זהו התחום בו האפקט של פעולותינו בא לידי ביטוי ושינויים הנראים לעין מתרחשים. אולם, אם אנו רוצים שהעולם ייהפך למקום טוב יותר, עלינו לשנות אותו פנימית – מבחינה מוסרית. עבור בודהיסט, המטרה הנעלה היא להגיע להרמוניה בין הפנימי לחיצוני, בין הנפש לעולם מסביב.

הנומן, אל הקוף

הנומן – אל הקוף בהינדואיזם

הנומן, אל הקוף, הוא בנם של אל הרוחות ואיו ושל האלה אנאג'ה שנישאה לקוף בשם קסארי. הנומן זכה לתהילה על עזרתו לראמה כפי שמסופר באפיקה של ה Ramayana* .

פסל בודהה מאזור גנדהרה בפקיסטן, המאה ה-1 לספירה

בודהיזם כדרך חיים

יש משמעויות רבות אך החשובה מבניהן היא המשמעות של האמת – בודהיסט ילך בדרכי האמת, כלומר יחיה חיים טובים ונכונים. חיים טובים ונכונים הם חיים במסגרת חברתית רוחנית שמעודדת אושר ושגשוג

חבל 'לדאק' התפרסם בשנים האחרונות והפך ליעד תיירותי מוכר

לדאק - טיבט הקטנה

חבל 'לדאק' התפרסם בשנים האחרונות והפך ליעד תיירותי מוכר, עד שב'לה', בירתה של 'לדאק' (3500מ') יש נוכחות קבועה ומרשימה של תיירים מכל רחבי העולם. חבל לדאק הינו חלק ממחוז גדול יותר - ג'אמו קשמיר, שעלה לכותרות בשל הסכסוך הפנימי בין ההינדים למוסלמים ובין הודו לפקיסטן. למרות שמדובר במחוז של הודו, לדאק דומה יותר הן מבחינה נופית והן מבחינה תרבותית-דתית לשכנתה מצפון – טיבט, ומכאן גם כינויה 'טיבט הקטנה'.

בודהיזם והתרבות המערבית: סינרגיה או אנטגוניזם?

עם גילוי תרבויות המזרח הרחוק במערב במהלך המאה ה-19 הפכה הדת הבודהיסטית למוקד עניין חשוב ומרכזי, הן בחוגים המקצועיים והן בשכבות רחבות יותר של הציבור. השפעת הבודהיזם על תודעתו של האדם המערבי המודרני גדולה יותר מהשפעתו של כל זרם פילוסופי אחר שמקורו במזרח הרחוק ולעיתים אף נתפש כזרם המייצג את כלל ההשקפות הדתיות הלא מוסלמיות במזרח.

ראיון עם כריסטופר טיטמוס

כריסטופר טיטמוס לא פוחד מפיגועים. פעמיים בשנה מבקר טיטמוס, אחד מחשובי המורים לבודהיזם בעולם, בארצנו הגועשת. חברי עמותת "תובנה", עמותת הויפסנה הישראלית, שמחים לארחו לסדנאות מדיטציה ולהרצאות. מאות ישראלים שוחרי רוח, מקשיבים בצמא לדברי האיש המיוחד הזה.

הנצפים ביותר

.