אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אמונה


תפיסת האלוהים של מריון : תיאולוגיה ואמונה

תיאולוגיה הייתה תמיד בראש מעייניה של הפילוסופיה. מיום היוולדה, ניסו העוסקים בה לנתח, להבין ולהגדיר אמונה מהי ואת מהות אלוהים. מאמר זה ינסה לבחון באיזה אופן מתגלם מושג האלוהות בעבודתו של ז'אן לוק מריון.

פול קלי, מוות ואש.

מחשבות על אגנוסטיקה

אגנוסטי הינו אחד שסבור שזה בלתי אפשרי לדעת את האמת בנוגע לשאלות כגון אלוהות וחיי העולם הבא, כפי שתוהים מאמינים המשתייכים לדתות שונות, או לחילופין, אם אין זה בלתי אפשרי, זה לפחות בלתי אפשרי בתקופה הנוכחית. אדם אתיאיסט מחזיק בדעה לפיה לא קיימת אפשרות לדעת אם יש או אין אלוהים. אדם דתי גורס כי ניתן לדעת שיש אלוהים. אגנוסטי משהה את השיפוט וסבור כי אין עילה מספקת לחיוב או לשלילה. במקביל, אגנוסטיקן עשוי להחזיק בדעה לפיה קיומו של אלוהים, גם אם אינו בלתי אפשרי, הוא מאוד לא סביר. במקרה כזה, הוא אינו רחוק מאתיאיזם.

ילדת אמיש מתפללת

אמיש: מחקר אנתרופולוגי על הקהילה - הקרבה

האמיש היא קבוצה דתית פרוטסטנטית אנטי-מודרניסטית שנוסדה בשנת 1690 ידי יעקב אמאן, מטיף מנוניטי אנבפטיסטי שביקר את התנועה המנוניטית על כישלונה לעמוד בסטנדרטים מסורתיים. כיום, בני האמיש חיים באזורים כפריים, מסרבים להשתמש בחשמל וכלים מודרניים אחרים ונוהגים להתלבש בפשטות ובצניעות. הם הקבוצה הבולטת ביותר מקרב "הפורשים" הדתיים בארצות הברית - אלה שמשתדלים לבודד את עצמם באופן מלא מהחברה האמריקנית ומערכיה. האמיש, ה"דוסים האמתיים" כפי שנריה בן שחר מכנה אותם. האמישים הם קהילה המהווה מושא להערצה על גבול הקנאה.

חיי פי / אנג לי

חיי פי / אנג לי

סיפורו של מר פטאל הוא סיפור מדהים, אודות אומץ וסיבולת שאין מקביל להם בהיסטוריה של אניות טרופות. מעטים הניצולים אשר יכולים לטעון ששרדו זמן רב כל כך בים. ואיש מהם לא בחברת נמר בנגלי בוגר. "חיי פיי" הוא עיבוד לרב המכר של יאן מרטל, שמגולל סיפור על ילד הודי בן 16 שמהגר עם הוריו לקנדה בשל נסיבות כלכליות. הסיפור קושר את השתלשלות האירועים דרך אמונה חזקה שכנראה טבועה בו מאז ילדותו. עם האמונה הזו מנצח ושורד את המסע אפילו לצד נמר פראי טורף. בימוי: אנג לי.

מודל אסטרונומי של תלמי המציג את ונוס, מאדים, צדק ושבתאי, שרטוט של האסטרונום George von Peuerbach משנת 1474

מדע חרד: מדריך לאנרכיסט הצעיר

למה מתכוונים כשמדברים על מהפכה מדעית? הרי הכוונה היא לא לממצא כזה או אחר אלא לתפיסת עולם חדשה. מדובר אפוא בשינוי של מצב תודעה, שינוי של דרך המחשבה ואופני השיח. בלי להיכנס לשאלות פילוסופיות עמוקות - המדע דורש הוכחות, המדען צריך להיות מסוגל להוכיח באופן ניתן לשחזור את טענותיו על סמך ממצאים. כשהטכנולוגיה אינה מאפשרת אישוש תיאוריה או-אז יש להמתין להתקדמות הטכנולוגית על מנת לאששה ולהפוך אותה למדעית. לעניות דעתי, במובנים רבים המדע הוא עדיין רעיון כושל ולא ממומש מאחר ובסופו של דבר אנו חיים בעולם של תוצאות, ולא בעולם של סיבות.

אל שאינו מגיב?

אל שאינו מגיב?

האמונה היא עניין חופשי ובלתי מוגבל מעצם היותה תוצר פנימי באדם, אשר איש לא יוכל לדעת את תוכנה וכיוונה אם בעל האמונה לא יהיה מעוניין לחשוף אותה בפניו. לעומת זאת, המציאות נתונה פחות בהרבה מהאמונה לפירושים ולהשערות.

הנצפים ביותר

.