אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מלחמת העולם הראשונה


מלחמת העולם הראשונה פרצה באוגוסט 1914. לחמו בה שני מחנות עיקריים: מדינות הברית המשולשת שכללה את גרמניה, אוסטרו-הונגריה ואיטליה ומדינות ההסכמה המשולשת שכללה את בריטניה, צרפת ורוסיה. באוגוסט 1914 נכנסה יפן למלחמה נגד גרמניה ואוסטרו-הונגריה כתוצאה מסירובה של גרמניה להוציא את כוחות הצי שלה מהמזרח הרחוק. ב-1915 איטליה החליפה צד ועברה להלחם לצדן של בריטניה וצרפת. באפריל 1917 ארה"ב הצטרפה למדינות ההסכמה.

בדצמבר 1917, בעקבות המהפכה הבולשיביסטית, פרשה רוסיה מהמלחמה וחתמה על הסכם שביתת נשק נפרד עם גרמניה. המלחמה הסתיימה בנובמבר 1918 עם כניעתה של גרמניה. בינואר 1919 נפתחה ועידת השלום בורסאי במהלכה נקבעו התנאים החדשים של השלום. שטחים רבים נקרעו מגמניה ואוסטריה (שנאלצה לוותר על הונגריה), מדינות חדשות הוקמו בבלקאן. על גרמניה נאסר לבנות צבא והוטל עליה לשלם פיצויים כבדים למדינות המנצחות.

מלחמת העולם הראשונה הייתה ברובה מלחמה סטטית שהתנהלה בחפירות. השינוי המהותי והיכולת לפרוץ את קו החזית התרחש רק בשנת 1918 עם כניסת ארה"ב למלחמה ובאמצעות השימוש בכלי נשק חדש – הטנק.

למטה אוסף מאמרים אקדמיים וגם מאמרים לבגרות בנושא מלחמת העולם הראשונה. המלחמה בספרות ובקולנוע ועוד.

הלמוט פון מולטקה הצעיר

הכשלים הצבאי של תוכנית שליפן הלכה למעשה - חלק ב

היסטוריונים צבאיים כתבו רבות על הסיבות לכשלון המהלך הצבאי הגרמני בתחילתה של מלחמת העולם הראשונה, מהלך שהוציא לפועל את תוכנית שליפן. למעשה ישנן שתי אסכולות עיקריות שמסבירות את הכשלון במונחים צבאיים. האסכולה הראשונה בוחנת את הלקונות בתהליך קבלת ההחלטות האופרטיביות של הפיקוד הגרמני בשדה הקרב באוגוסט-ספטמבר 1914, בראש ובראשונה בכל הקשור לתפקודו של הלמוט פון מולטקה הצעיר (אחיינו של מולטקה הקשיש) שכיהן כרמטכ"ל עם פרוץ הקרבות.

אלפרד פון שליפן

תוכנית שליפן – התכנון הצבאי הגרמני לקראת מלחמת העולם הראשונה

העקרון עליו התוכנית היתה מבוססת היה פשוט. הוא כלל ריכוז הכוח הצבאי במהלומה מרוכזת ומסיבית של שישה שבועות נגד צרפת לפי מיטב המסורת של קלאוזיביץ תוך הקצאה של כמעט 90% מהצבא הגרמני לטובת העניין. על פי ההגיון שהיטווה אנרי ז'ומיני של לחימה בקווים פנימיים, שארית הצבא הגרמני יוצב במזרח על מנת להגן מפני כוח רוסי קטן יחסית בעוד מירב הכוחות מנטרלים את האיום במערב. חיפזון ומהירות היו נקודות המפתח בתוכנית. הקו המנחה היה שיש להשלים את המערכה בצרפת מהר טרם תספיק רוסיה לגייס ולהניע את כוחותיה.

גטסבי הגדול - הסרט

גטסבי הגדול: על התפוררותה של החברה האמריקאית של שנות ה-20

על פני השטח, גטסבי הגדול הוא סיפור על אהבה נכזבת בין גבר ואישה. עם זאת, התמה המרכזית של הרומן עוסקת בסוגיה רחבה הרבה יותר ורומנטית הרבה פחות. למרות שהעלילה מתפרסת על פני מספר מצומצם של חודשי הקיץ של 1922 וממוקמת באזור גיאוגרפי תחום ומוגבל בלונג איילנד, ניו יורק – גטסבי הגדול מהווה למעשה ייצוג סמלי של אמריקה של שנות העשרים בכללותה, בעיקר בכל הקשור לדקדנס שאחז בה בעידן של שגשוג חסר תקדים ומטריאליזם קיצוני. כעת יוצא סרט הוליוודי חדש בכיכוכם של של שחקנים נחשבים.

ברק אובמה

ברק אובמה: המדיניות הבדלנית האמריקאית

בין בדלנות לאקטיביזם. אין זה מקרה כי נשיא ארה"ב ברק אובמה טען בראיון שהעניק לרשת CBS האמריקאית כי "כשזה מגיע להחלטות שלנו לגבי הביטחון הלאומי שלנו והאחריות שלי כלפי אזרחי ארה"ב, אני בוחר לעשות את מה שנכון עבור העם האמריקאי. אני הולך לחסום את כל רעש שיפריע לי מבחוץ". בגישה זו כי נשיא ארה"ב בוחר לעשות "מה שנכון עבור העם האמריקאי", יש נטייה ברורה לשוב מדיניות הבדלנית האמריקאית המסורתית לפיה מה שמתרחש מעבר לחצי הכדור המערבי איננו נוגע לאינטרסים האמריקאים ולא יכול להשפיע עליהם

משפחה פלסטינית - ראמללה 1905

מתי וכיצד הומצא העם הפלסטיני - חלק ב

הלאומיות הפלסטינית היא למעשה בן חורג של הלאומיות הערבית. לכאורה יש עם ערבי אחד ומאוחד שרק פשעי הקולוניאליזם האירופאי והריאקציה הערבית פילגו אותו אם כן איך זה שיש לאומיות פלסטינית נפרדת? אולם אם להשתמש בהשאלה בביטוי של פרופסור שלמה זנד לגבי הלאומיות ניתן לומר כי הלאומיות הפלסטינית דומה היא לתינוק שנולד כתוצאה ממקרה אונס בשל אירועי הזמן. המאבק עם היהודים משנות העשרים ואילך הכריחו את ערביי פלסטין המנדטורית להגדיר את עצמם מול הישוב היהודי כהגדרה לאומית. בעיני האוכלוסייה הערבית מאבקם נגד שיבת העם היהודי לארצו היא שליחות דתית-ערבית אוניברסאלית.

אמהות וילדים בדואים, צלומו ב-1 בינואר 1890, על ידי הצלם הצרפתי בונפי

מהו מוצאם של הבדווים החיים בנגב: מחקר של קבוצת חוקרים מהאוניברסיטה העברית - חלק א

בשנים האחרונות, כותבים החוקרים, אזרחים בדווים, נוודים לשעבר, דוברי ערבית, החיים בנגב, העלו את הטענה שהם בעלי זכויות של "ילידים" ודורשים בעלות על אדמות השייכות להם, לטענתם, מדורי דורות. קבוצת חוקרים מהאוניברסיטה העברית פירסמה בכתב העת "הפורום המזרח תיכוני" ב- 1 ביוני 2012 מחקר על מוצאם של הבדווים מהנגב. התזה של המחקר היא שמדובר בהיסטוריה פלסטינית מפוברקת.

המוניות שהכריעו את הקרב על המארן

"התקופה היפה"של האחים רנו

ארמניה, ארמנים והשואה

מדי שנה ב-24 באפריל נוהג העם הארמני לציין את יום השואה שלו. הטבח של 1915, אחד האירועים השנויים במחלוקת של המאה ה-20 לא היה רצח העם היחיד במאה השנים האחרונות. רק לפני שנים בודדות טבחו בני שבט הההוטו בבני שבט הטוטסי, לפני כן נהרגו למעלה מרבע מיליון בני אדם בטיהורים האתניים בבוסניה, היו גם רציחות המוניות במהלך מלחמות הודו - פקיסטן, בעת פלישת היפנים לסין ועוד.

אוסטרו-הונגריה והתנועה הלאומית הסרבית ערב מלחמת העולם הראשונה

היריה שזעזעה את העולם לא נורתה בחלל ריק

מ ב ו א

פרנץ-יוסף

הנצפים ביותר

.