אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אוסטרליה


אל אוסטרליה - מאמרים על יבשת אוסטרליה

אוסטרליה: אי הדקלים והמוות

אם חשבתם ש-ניו-יורק, דרום אמריקה או מדבריות לוב הם המקומות הכי מסוכנים בעולם, אתם טועים.

לרקוד עם מלאכים

משהו קורה עמוק במעבה יערות הגשם ובמקומות אחרים ב"בוש" האוסטרלי. במקום בו הצמחייה פוגשת במים והטבע כל כך חי עד שאתה יכול לחוש אותו מביט בך, במקום בו העצים נושמים באופן חופשי יותר, בו בעלי החיים מרשים לעצמם להיראות ולהישמע ובו ענקי הבטון והפלדה אינם שולטים בנוף, קורה משהו מופלא, לא יתואר כמעט

תשיגו לי את הסוכן שלי!

קצת אחרי הנחיתה כאן, לפני כשנתיים, התברר לי שקבצני תעסוקה כמוני, שמוכנים לעבוד (ולהתראיין לעבודה) בכל מקום שלא יהיה על פני יבשת ששטחה מעל לשבעה וחצי מיליון קמ"ר, מן הראוי שיהיה להם, למרות הבעסה שבעניין, טלפון נייד.

זו כפרתי

לא קל להתוודות. יותר מזה – כשמדובר בווידוי של כופר, זה הרבה יותר קשה. אם אתם שומרי מסורת ואם ההתייחסות להלכות הכיפור כבלתי מחייבות בעליל מטרידה אתכם, אתם עשויים לרצות לוותר על קריאת הכתבה הזו.

אוכלים אותה

אולי זה בגלל שאני ישראלי, אולי בגלל שאני יהודי, ואולי בגלל שאני סתם אנושי, אבל כנראה שאחרי שהאדם הרגיל גומר להתפעל ומתחיל להתרגל, תמיד מגיע השלב הבא והבלתי נמנע – הוא מתחיל לקטר ולהתבכיין. למה, זה רק אלוהים יודעת

השמש שוקעת מעל נאורו

נאורו היא הרפובליקה הקטנה בעולם. שלושה עשר אלף תושבים יש שם כיום, על עשרים ואחד קילומטרים של אי. זהו. ב-Lonely Planet אומרים שאין מה לחפש בנאורו היום, אבל הם מקווים שאחרי שיגמרו הפוספטים עוד יישאר שם משהו. האי מוקף שונית אלמוגים יפהפייה המנוקדת בשרידי משחתות ישנות ממלחמת העולם השנייה, והוא אתר צלילה ודיג שאין שני לו בעולם, אבל זה רק מסביב.

צהוב ! – מופע ה(לא-ממש)אימים של מארק לאת'אם

הנה זה בא, גבירותיי ורבותיי. הבחירות בפתח או לפחות, מריחים אותן מתקרבות. יום הכיפורים של כל הפוליטיקאים באשר הם ממשמש ובא ואפילו האוסטרלים, חשבתי לעצמי, יסירו את הכפפות סוף סוף.

ילד, אל תיגע, זה ארסי

הדרך מהבית שלי לשפת הים נראית כמו גן עדן לרגליים יחפות. באמת. רמזור אחד, חמש דקות הליכה, מדרכה לבנבנה שלא לוהטת מדי גם בשיא הקיץ, קצת דשא ירוק ולח, ורצועת חול צהוב ורך באורך חמישה קילומטרים מיד אחריו. אם נראית, אז בטח גם מרגישה כמו גן עדן, נכון?

איך אומרים רישיון באוסטרלית – מניפסט של יעילות כרונית ועצבים ישראלים

כששמתי לב שתוקפו של רישיון הנהיגה הבינלאומי שלי עומד לפוג נשארו לי רק שלושה חודשים לנהוג לפני שאני הופך לעבריין, מאלה שממצמצים ברמזורים ומסתכלים ישר קדימה, אוחזים בהגה בפרקים לבנים ממתח ועם פלגי זיעה זורמים במורד הלחי. מאלה שגורמים לכל שוטר, אפילו הוא בחופש עם הילדים, לבדוק להם רישיונות רק בשביל השקט הנפשי.

על אנשים (וקצת על עצים)

אצל רוב האוסטרלים האבוריג'ינים נתפסים כפרימיטיבים, אלכוהוליסטים ואלימים חסרי השכלה. בחלק מהמקרים זה אכן כך, ונראה כאילו העובדה ששאר העולם רואה אותם כאחראים למצב הזה לפחות חלקית אם לא באופן מוחלט, לא עוברת אצלם בראש אפילו לרגע. יחד עם זאת קל להם מאוד להבין את מצבו הנפשי של מחבל מתאבד בתל אביב או בירושלים.

סקס פה!

נו, איך אפשר בלי קצת פיקנטריה – בכל זאת, כולנו בני אדם, נכון? אז בואו נדבר קצת על חרמנות.

דברים שלא שמתי לב אליהם

כשהזמן עובר, מתרגלים לזה, ואז, כשחוזרים לארץ, בערך במעבר מהדרכונים למגרש חניה, אחרי הפח הראשון שעולה על גדותיו, הרעש והריח מתחילים לחלחל חזרה, אנחנו נזכרים איפה אנחנו, ועם הזמן הזיכרון הופך להיות זיכרון כזה, רחוק כזה.

שנה טובה!

אנחנו ב"חוף הזהב", קווינסלנד הטרופית – שלושים ושתיים מעלות בבוקר חם ולח מאד, אחרי לילה של סופות רעמים וגשם כבד. יוצאים עם שחר דרומה, לאסוף אנשים יקרים ולהצפין דרך שני יעדי ביניים אל יעד סופי ללילה הקרוב ולמחר – פסטיבל וודפורד, ב"חוף השמש", שעתיים צפונה מכאן.

אסייתים (ואבוריג'ינים) החוצה, ג'ינג'ים לכלא!

טוב, אז בתור התחלה אנחנו יוצאים למסע (קצר) בזמן, משהו כמו חודשיים אל העבר, פשוט כי חבל שלא להזכיר. להלן תקציר הידיעה (וסליחה אם יש אי דיוקים כאלו ואחרים בפרטים, אני לא כתב פוליטי, סתם רשם ספק תייר יורד ספק קנגורו חובב).

יום הסליחה/  גייל ג´ונס

יום הסליחה / גייל גונס

כבר אחרי השורות הראשונות מתגלה שמעל המסופר מרחף דוק של עצב מלנכולי, והכתיבה עצמה נרגשת. חשבתי שזה סוג של כתיבה נשית. ככל שנכנסים יותר לתוך הספר העצב הופך למועקה. הסיפור מתרחש באוסטרליה של שנות השלושים. אנחנו מכירים את אירופה של אותן שנים, את אמריקה. מה אנחנו יודעים על אוסטרליה של אותם ימים. ארץ בשפל כלכלי, חרדה מקומוניסטים. אריסטוקרטיה לבנה מתנוונת ואבוריג'ינים חסרי כל.

אמהות וילדים בדואים, צלומו ב-1 בינואר 1890, על ידי הצלם הצרפתי בונפי

מהו מוצאם של הבדווים החיים בנגב: מחקר של קבוצת חוקרים מהאוניברסיטה העברית - חלק א

בשנים האחרונות, כותבים החוקרים, אזרחים בדווים, נוודים לשעבר, דוברי ערבית, החיים בנגב, העלו את הטענה שהם בעלי זכויות של "ילידים" ודורשים בעלות על אדמות השייכות להם, לטענתם, מדורי דורות. קבוצת חוקרים מהאוניברסיטה העברית פירסמה בכתב העת "הפורום המזרח תיכוני" ב- 1 ביוני 2012 מחקר על מוצאם של הבדווים מהנגב. התזה של המחקר היא שמדובר בהיסטוריה פלסטינית מפוברקת.

הולכים, חוזרים, מסתובבים - על מסורת ה-Walkabout האבוריגינית

 קרוקודיל דנדי - גשש אוסטרלי מדופלם?

השבוע באוסטרליה - יצואנית החיטה הממלכתית שילמה שוחד לסאדם חוסיין

יצואנית החיטה המובילה והבלעדית, למעשה, במשק האוסטרלי, awb, (מועצת החיטה האוסטרלית – australian wheat board), העומדת במרכזה של וועדת חקירה ממלכתית שמונתה לדרישת ארגון האומות המאוחדות וממשלת ארצות הברית, הפסידה במאבק משפטי אותו ניהלה בניסיון למנוע את פרסום טיוטת מכתב התנצלות, פרי עטו של מנכ"ל החברה הפורש, אנדרו לינדברג, בו הודה בתשלומי שוחד לממשלתו של סאדאם חוסיין, לאחר מלחמת המפרץ השנייה

השבוע באוסטרליה - שני צעירים אוסטרלים נידונו למוות בבאלי

גזר דין מוות על ידי כיתת יורים נגזר על שני אוסטרלים צעירים שנתפסו במהלך ניסיונם להעביר מעל לתשעה קילוגרמים של הירואין מבאלי, אינדונזיה, לאוסטרליה

אוסטרליה: המסעדה התאילנדית של פוסום ביל

הסוד של "בלוודר תאי" (belvedere thai), המסעדה התאילנדית שזכתה לא פעם ולא פעמיים בפרס המסעדה הטובה בחוף הזהב, קווינסלנד, ולבטח נחשבת הטובה שבתאילנדיות כאן, הוא בטח לא במיקום שלה. מסעדה שחרטה על דגלה את נס השירות המקומי, שמיקומה נשמר כמעט בקנאות על ידי התושבים, היא חבויה היטב בנבכי עכוזו האפרורי של מרכז מסחרי קטן ושולי באזור לא ממש מרכזי, פלורנטיני משהו, ב-surfers paradise, ביתי החם. הסוד שלה הוא גם לא באוכל, למרות שזה ראוי לכל התשבחות המורעפות עליו, ויש הרבה כאלו. הטבחים באים והולכים, אבל המסעדה ממשיכה כבר עשר שנים, והיד עוד נטויה.

השבוע באוסטרליה - נער הליווי רצח את הקשיש בגרזן

ג´רד פרנסיס מאת´יוס (Jarrad Francis

השבוע באוסטרליה - שגריר אינדונזיה עזב את אוסטרליה

ממשלת אינדונזיה הורתה לשגרירה באוסטרליה לעזוב את שטח היבשת ולשוב לאינדונזיה, זאת עקב החלטה אותה כינתה "שערורייתית", במסגרתה אישרה מחלקת ההגירה האוסטרלית את בקשתם של ארבעים ושניים מתוך ארבעים ושלושה אזרחי פאפווה (papua) השוהים באוסטרליה למקלט מדיני והכירה בהם כפליטים הרשאים להישאר בשטחה. פאפווה מהווה את חציו השמאלי של האי השני בגודלו בעולם, גינאה החדשה,(new guinea), מצויה כיום תחת שליטת אינדונזיה ונתונה במאבק מזוין על עצמאותה.

השבוע באוסטרליה - סופת הציקלון לארי

סופת הציקלון "לארי", שהוערכה ברמת הדירוג החמישית, הכוללת רוחות שמהירותן עד 290 קמ"ש, החמורה שתקפה את אוסטרליה מזה עשור, פגעה לפנות בוקר, ה-20 במרץ 2006,בעיירת החוף הצפונית איניספייל (innisfail) שבצפון מדינת קווינסלנד, כמאה קילומטרים דרומית לעיר קירנס (cairns) שבקצה היבשת הצפוני. הסופה גרמה לנזקים שהוערכו בחמישים אחוזים מכלל ערכם התקין של המבנים ובתי המגורים, כשהיא תולשת, בין השאר, כשליש מגגות המבנים הקיימים בעיירה, המונה כ-8000 תושבים.

השבוע באוסטרליה - בתי הספר הממשלתיים יופרטו

משרד החינוך בוויקטוריה פרסם הודעה לציבור אודות הצטרפותו למגמת ההפרטה בתחום החינוך שהונהגה בעשור האחרון בניו-סאות' וויילס, שכנתה מצפון. במסגרת תוכנית ההפרטה, אותה בוחנת כעת הממשלה, ייבנו ויצוידו מחדש בתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים הממשלתיות בידי חברה פרטית המתמחה בכך, ולאחר מכן יוחכרו לממשלת וויקטוריה על בסיס שנתי, לניהול שוטף בידי משרד החינוך

ואלס עם מתילדה

/

דמות ה- swagman - בעל מקצוע נודד. למעשה, כינוי לנווד. נושא את כלי עבודתו ומעט חפציו בשמיכה קשורה היטב.

השבוע באוסטרליה - דליקות ענק עקב עומס החום

תנאי החום הקשים ששררו ברחבי המדינה במהלך חודש דצמבר גרמו לפריצת שרשרת דליקות ענק, השגורות באוסטרליה מידי קיץ, בשטחי מדינת וויקטוריה הדרומית ושכנתה מצפון, ניו-סאות' וויילס.

השבוע באוסטרליה - מהומות אלימות על רקע גזעני

קטטה שפרצה ביום ראשון האחרון, האחד עשר בדצמבר, 2005, בחוף הים שבקרונולה (cronulla), סידני, בין קבוצת צעירים מוסלמים ומציל צעיר ממוצא אנגלוסקסי, הציתה גל של מהומות אלימות בעיר. הרחובות מלאו בכנופיות שמנו אלפי צעירים, רובם ממוצא אנגלוסקסי, חמושים בנשק קר וחם. הנ"ל הפליאו את מכותיהם בכל אדם בעל חזות מזרח-תיכונית שנקלע לדרכם, הציתו רכבים, ניפצו חלונות וגרמו נזקים רבים לרכוש ברחבי הפרברים הדרומיים שבעיר. המתפרעים לא בחלו גם בתקיפת נשים, שוטרים וצוותי אמבולנסים שעמלו לחלץ את הנפגעים מאזור המהומות, והביאו לתגבור משטרתי שלא נודע דוגמתו בעיר מאז משחקי האולימפיאדה בשנת 2000.

השבוע באוסטרליה - צעיר אוסטרלי הוצא להורג בסינגפור

עם הנץ החמה הבוקר לפי שעון סינגפור, השני בדצמבר 2005, וסמוך לשעה תשע בבוקר לפי שעון אוסטרליה, הוצא נגויין טוונג וואן (nguyen tuong van), יליד מחנה פליטים וויטנאמי שהיגר עם משפחתו לאוסטרליה בילדותו ותושב מלבורן רוב חייו, להורג בתלייה, בכלא צ'אנגי (changi) שבסינגפור, זאת למרות תחינות חוזרות ונשנות מבני משפחתו, שרים ובכירי ממשלה אוסטרלים ומאות אלפי בקשות בכתב, עצומות חתומות והפגנות באוסטרליה ובסינגפור להמרת עונשו למאסר עולם, הסגרתו לאוסטרליה או חנינתו, ולמרות שנגויין בן העשרים וחמש, שנתפס בסינגפור בשנת 2003 כשלגופו כחצי קילוגרם הירואין, שימש בלדר סמים על מנת לכסות את חובות ההימורים של אחיו התא

משפט הדינגו

"אל לו למדען להפוך הרפתקן מידי, תחרותי מידי. הבעיה היא שכולנו אנושיים כל כך. מעולם לא ראיתי תיק שנוהל במידה רבה מזו, בידי חולשות האנוש." ד"ר טוני ג'ונס, חוקר מקרי המוות הממשלתי במשפט צ'מברליין.

תחליף לי! או מי צריך דולרים כשיש בזיליקום?

תקוותם של המהגרים והאבוריג'ינים שחטפה מכות רצח עם תוצאות הבחירות האחרונות חוזרת ועולה, או לפחות נראית כך – מארקי (מארק) לאת'אם נופנף כלאחר יד עם שוך הדי ההפסד הצורב, ומי חזר להנהיג את הלייבור אם לא חביבנו משכבר הימים, קים (הדוב) ביזלי. האיש שהיה קרוב כחוט השערה לקחת מג'ון הווארד את הבחירות בעבר הפך להיות האיש שאולי יעשה זאת "על אמת" בעתיד. ג'וליה גילארד, המתמודדת הרצינית היחידה שרצה מולו, פרשה בחיוך מהמרוץ והודיעה שהיא, אישית, תשמח מאד לראות אותו במקומו הטבעי, בראשות המפלגה. ויווה ביזלי, כבר אמרנו?

הנצפים ביותר

.