אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

חניה


תמרור חניה

תו חניה: זכות חניה לתושב

המציאות שבה הביקוש למקומות חניה במרחב הציבורי עולה על ההיצע הניבה מנגנונים ציבוריים שונים המעניקים לתושבים מקומיים עדיפות לשימוש במקומות חניה על פני זרים באמצעות תווי חניה. על תו החניה וזכותו של תושב עיר לחנות סמוך לביתו. הפופולאריות הרבה לה זכה הרכב הפרטי גרמה בערים רבות בעולם לעודף ביקוש למקומות חניה במרחב הציבורי לעומת ההיצע הקיים. מצב זה הניב הסדרים מקומיים שונים להקצאת מקומות החניה המוגבלים, שחלקם מבחינים בין תושבי המקום לבין זרים ואורחים.

זעם חניה

מחסור במקומות חניה הופך לבעיה ראשונה במעלה בערים שונות בעולם. אזורים רבים תוכננו בעבר על סמך הנחה שמקום חניה אחד ישמש מספר דירות, אך בימינו פעמים רבות מספר חניות משמשות דיירי דירה אחת. מרחב החניה הופך למצרך חסר במקומות מאוכלסים, והמחסור אינו מוגבל לרחובות צרים והיסטוריים, אלא גם לרחובות צעירים, בני חמישים שנה ואף פחות. כשיותר מכוניות נדרשות לחלוק מרחב חניה נתון, חלק מכמות המכוניות גולש מחוץ למכסת מקומות החניה המוקצים ומתפתחים תנאים לכעס ולתרעומת.אנגליה נמנית עם המדינות המפותחות באירופה.

למי מועילה ארנונת חניה מובחנת?

שדרות פלי"ם בחיפה עברו בשנים האחרונות תהליך של חידוש והוקמו בהן בניינים חדשים ומודרניים המשמשים בעיקר למסחר, שירותים, תעשיה קלה ולעסקים נלווים. באחד מבנייני המשרדים באזור זה התעוררה מחלוקת נמרצת בין קבוצת בעלי עסקים לבין מחלקת הארנונה של עיריית חיפה בכל הנוגע לשיעורי הארנונה הנדרשים מהם. סכסוך זה העסיק מספר שנים את מחלקת הארנונה של העירייה, את ועדת הערר בנושאי הארנונה, את בית המשפט המחוזי בחיפה, ואת בית המשפט העליון בירושלים. ביום 20.9.2006 נתן בית המשפט העליון פסק דין שהכריע בנושא, במסגרת תיק ע"א 8838/02 אבי גולדהמר ושות´ ו - 11 אחרים נ´ עיריית חיפה ואחרים.

הנצפים ביותר

.