אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

הורדוס


הורדוס, קליאופטרה וכל השאר

הורדוס, קליאופטרה וכל השאר

אספר לכם סיפור שהתרחש לפני 2000 שנה ויש לו השלכות לתקופתנו. ביסוד הסיפור עומדים היחסים המוזרים שהתקיימו בין הורדוס מלך יהודה, לבין קליאופטרה מלכת מצרים. קליאופטרה היתה ידועה כאשה החכמה והמלומדת ביותר בדורה. היא פגשה בהורדוס הצעיר באקראי, כשבועיים טרם התמנה למלך על יהודה. היה זה, כאשר הגיע, בהיחבא, לאלכסנדריה בדרכו לרומי, כאשר ברח מהפרתים שפלשו ליהודה וחיפשו את ראשו. מי שהצטרף לפרתים בפלישה לארץ ואיים על חייו של הורדוס, היה חשמונאי צעיר בשם אנטיגונוס, שהפרתים ימליכו אותו למלך החשמונאי האחרון ביהודה.

הורדוס כובש את ירושלים

הפקעת אדמות מיהודים תחת הכיבוש הרומי

הפקעת אדמות מיהודים והעברתן לבעלות נוכרים תחת הכיבוש הרומי (63 לפנה"ס – 140 לס' ). הפקעת הקרקעות ע"י השלטון הרומי הייתה משלושה סוגים: הפקעה לצורך סיפוח שטחים לטריטוריות של ערי הפוליס. אחוזות הקיסר. הפקעת קרקעות לאחר דיכוי המרדידות ב- 70 לס וב- 135 לס'. תחת השלטון ההלניסטי נבלמה התפשטות היהודים בארץ. כתוצאה ממדיניות זאת הייתה הגירה מהארץ של עודפי האוכלוסייה היהודית.

מערות בהר ארבל

ארבל והיישוב ואדי חמאם היו יישובים יהודיים

כיום ארבל היא מושב ישראלי בגליל התחתון כ- 4 ק"מ צפונית- מערבית לטבריה בקרבת כפר חיטים. המושב נוסד ב- 1948 ע"י חיילים מהבריגדה היהודית. המסורת מזהה את ארבל ההיסטורית עם חורבת אירביד. אבל, כיום, החוקרים חלוקים בדעותיהם לגבי זיהוי ארבל ההיסטורית. החוקרים יגאל טפר ויובל שחר זיהו במחקרם מ- 1991 את ארבל ההיסטורית עם חורבת ואדי חמאם, ואילו עוזי לייבנר, שערך חפירות מקיפות בחורבת ואדי חמאם, ופרסם את דו"ח החפירות ב- 2010 , שולל זיהוי זה. הוא טוען ששמו של האתר הקדום לא השתמר, אבל זו איננה ארבל ההיסטורית. מוטי דותן, היסטוריון חובב, ראש מועצת גליל תחתון, טוען שהמושב ארבל שוכן ליד אתר ארבל ההיסטורית.

הנצפים ביותר

.