אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אפריקה


דורי כספי / I OMO - תערוכה

דורי כספי / I OMO - תערוכה

באפריקה מצא דורי כספי את הטבע הבראשיתי, הפשטות האנושית והשלווה הפנימית אותם הוא תר בחיי היום יום, ואלה הפגישו אותו עם האמן שבו. מזה שנים הוא שב, פעם אחר פעם, אל בני שבטים קדמוניים המצויים על סף הכחדה כחברות מסורתיות, והקשר האישי שהוא יוצר עמם מוליד צילומים רגשיים, רוויי תשוקה, בעלי אסטטיות חודרת.

דרום תל אביב

אריתראים: לא יחזרו לארצם עד שתהיה שם דמוקרטיה

מן העתונות: מפגינים אריתראים הכריזו ש"לא יחזרו לארצם עד שתהיה שם דמוקרטיה". על דמוקרטיה יש להילחם – היא אינה יורדת מהשמים. האריתראים שהפגינו מול שגרירותם ברמת גן הכריזו ש"הם לא יחזרו לארצם עד שתהיה שם דמוקרטיה". כדי להגיע למשטר דמוקרטי צריך להילחם בגורמים המונעים דמוקרטיה. מדינות אירופה הגיעו למשטר דמוקרטי כתוצאה ממאבק מתמשך של שנים ארוכות בשליטים מונרכיים.

גבול ישראל-מצרים, נתיב ההסתננות של המסתננים/הפליטים

בעיית הפליטים

ההפגנה כנגד המסתננים\פליטים שהתרחשה בדרום ת"א (23.5.12) חצתה קווים אדומים והציפה לפני השטח ולסדר היום התקשורתי את נושא הפליטים. מדובר כאן בכרוניקה ידועה מראש שכן יודעי דבר לא הופתעו כהוא זה מההתרחשויות. יתרה מכך ניתן לומר שרק חוסר בקביעת מדיניות ואכיפתה מצד ממשלת ישראל, והטמנה מתמשכת של הראש בחול הביא את חבית הנפץ לידי התפוצצות. הגיע זמן לפתח שיח אמיתי ומעמיק בנושא - וחשוב מכך – לקבל החלטות ולפעול על פי הן!

אהבה ומכשולים / אלכסנדר המון

אהבה ומכשולים / אלכסנדר המון

את שלושת ספריו הקודמים של המון אהבתי מאוד מאוד. "איש משום מקום" ו "פרויקט לזרוס", היו נפלאים בעיני לכן שמחתי שיצא לאור ספר חדש שלו. הפעם ספר סיפורים קצרים. אני אוהב סיפורים אבל בדרך כלל לא כותב עליהם כי לרוב אינני מוצא מכנה משותף ברור ולכתוב על סיפור אחד מכמה לא נראה לי הוגן. אלא שכאן ישנם תשעה סיפורים המסופרים כולם באותו קול, על ידי אותו גיבור, ולפחות לפי השניים הראשונים אפשר לראות בהם סיפורים ביוגראפיים ואם לא החוט המקשר הופך אותם לביוגרפיה של גיבור אחד.

ישראל אינה מסוגלת לפתור את בעיותיה של אפריקה

ישראל היא מדינה קטנה, ששטחה קטן משטחה של מדינת ניו ג'רסי בארה"ב. ישראל נאבקת מזה למעלה מ- 60 שנה על הישרדותה כמדינה יהודית באזור ערבי עם רוב מוסלמי. ישראל נתונה להסתה מאורגנת מצד מדינות ערביות, מוסלמיות והרשות הפלסטינית, הפועלים להביא לחיסולה באמצעות תעמולה שיקרית. הם פועלים לדמוניזציה ודה- לגיטימציה של ישראל. ישראל עומדת בפני תקופה קשה בתולדותיה כאשר עליה להיאבק במערכת ההסתה המתנהלת נגדה.

תוניס: מפגש

בתוניס, כמו בג'קרטה, או בטשקנט המבקר הישראלי לומד שיש אסלם מסוג אחר, ואף שהממשלות בשתים מתוך אלה באינדונזיה ובתוניסיה, לא מקיימות יחסים עם ישראל, בניגוד לאוזבקיסטאן, שמקיימת קשרים הדוקים- האוכלוסייה המוסלמית אינה בהכרח אנטי ישראלית. לעתים אפילו פרו ישראלית, אף שיש הפרדה בין היחס לממשלה לבין היחס לעם בישראל, כפי שלמדתי בביקור קצר בתוניס. בפוסט שלי "אנחנו והביצה" כתבתי שאני מתכון לבקר בגנואה , מקום הולדתו של קולומבוס ולבדוק בין היתר את הסיפור על "קולומבוס והביצה".

המלך האחרון של סקוטלנד - אדיפוס באפריקה

הסרט הקולנוע "המלך האחרון של סקוטלנד" מציג מסע של התבגרות ושל פרידה מהמשפחה בסיפור שמהדהד מיתוסים שונים – מרמז על סיפור המיתולוגיה של אדיפוס, ממנו משתמע התסביך הפסיכולוגי המפורסם מכולם – תסביך אדיפוס ומאזכר גם את צליבתו של ישו.

לגעת ביהלום

על פי הסרט "לגעת ביהלום" (יהלום דמים / blood diamond. אדוארד זווק, ארה"ב, 2006) נדמה כי רק כאוס, בלאגן, מוות, אכזריות ושנאה קיימים באפריקה. זה, לצערנו, כנראה באמת המצב, אך מהסרט נעדר הסבר רציני ונכון למצב. הקשר ליהלומים, למערב, למלחמה הוא לא ברור, אלא רק מוזכר בתחילת הסרט, בשורה, כי שדות היהלומים מהווים סיבה למלחמת אזרחים במדינה. אך למה? ממתי? עד מתי? מה הפוליטיקה שעומדת מאחורי הדברים ומיהם השחקנים הרלוונטיים במצב? לא ברור וכנראה, על פי הסרט, לא באמת חשוב. העיקר שישנה התייחסות למערב, שבלעדיו לא הייתה סיבה לעשיית הסרט. והוא, כמובן, יוצא הכי טוב שאפשר – צרכן תמים, בעל חלק מהאדמה השחורה, שלא קשור באמת לזוועות, אלא הוא מסוגל להציל את המסכנים, וכמובן, המערב לא באמת נוגע ביהלומים הנגועים, יהלומי הדמים, אלא הם לבסוף נכלאים במרתפים סודיים.

החבשי / ז'אן-כריסטוף רופין. הוצאת כינרת, 2005, 476 עמ'

החבשי – אהבה בלתי אפשרית בין הר ומדבר

"החבשי" אינו סיפור היסטורי, מבחינה זו שאינו מתאר אך ורק מאורעות שאכן התרחשו, אולם הוא בהחלט רומן היסטורי מן המשובחים, המאיר בפני הקורא תקופה מרתקת, אולם בניגוד למקובל לא מתאר את ההתרחשויות בארמונות השליטים ובשדות המערכה של אירופה, אלא הרחק הרחק, מעבר לגבולו של "העולם המוכר" בארץ מסתורית וכמעט לא נודעת – חבש.מחבר הספר הוא ז'אן-כריסטוף רופין - jean-christophe rufin הוא רופא וסופר צרפתי

ורדה כרמלי: מאלי - הכוח הנשי - תערוכת צילומים

בעקבות מסע ל-מאלי, מערב אפריקה, והתרשמותה העמוקה והבלתי אמצעית מהאישה המאלית, מציבה ורדה כרמלי את דמותה כמיתוס. האישה מוצגת בסביבתה הטבעית בנוף דמוי תשליל, כשהיא מודגשת בנוכחותה החזקה המטביעה את חותמה בנוף המקומי.ורדה כרמלי, אמנית רב תחומית, זכתה בפרס נשיא איטליה לאמן בינלאומי; עבודתה מוצגת במוזיאון לה-פוסט בפאריז; הוזמנה להכין תפאורה למחזמר "in de 30 " (תלבושות ג'ורגיו ארמני) בהולנד; פואמה שכתבה כתובה על חומת ברלין ב-east side gallery (הגלריה הפתוחה הגדולה בעולם) כחלק מפרוייקט למען השלום עם האמן הגרמני גונטר שפר. חברה באימפקט, האיגוד המקצועי של האמנים בישראל. חברה ב- pwp.

לאפריקה / מיכל פלג. הוצאת כרמל

לאפריקה / מיכל פלג

זה איננו ספרה הראשון של מיכל פלג. לצערי ספריה הקודמים נשמטו מעיני ובשבילי היא סוג של תגלית חדשה. לאפריקה הוא הסיפור הראשון המרכזי הארוך ביותר מבין שמונה סיפורים קצרים. הוא גם זה הנותן לספר את שמו.

מסיכות אפריקאיות

פיסול ומסיכה / אמנות אפריקנית שבטית

מסיכות אפריקאיות. אין באמנות האפריקנית כמעט אמנות לשם אמנות. התוצאה היא אמנם תוצר של התלבטות אישית של האמן לגבי הקומפוזיציה, הצבע או הצורה, אך הסגנון הוא פרי מסורת שבטית עתיקה ומושרשת מאוד ובעלת משמעות דתית מאגית עמוקה.

ארץ סהרורית. הוצאת כרמל. תרגום יורם מלצר.

ארץ סהרורית / מיא קואוטו

למרות השם מיא עומד מאחוריו גבר ולא אישה. מיא נולד במוזמביק וכותב בפורטוגזית. בארצות הדוברות שפה זו הוא נחשב לסופר חשוב וזכה כבר בפרסים רבים. ספריו תורגמו לשפות רבות וזהו ספרו הראשון המתורגם לעברית.

הנצפים ביותר

.