אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

האנוסים


סמל האינקוויזציה

אנוסי ברזיל

ברזיל הפכה למושבה פורטוגזית ב- 1500. מאחר שפורטוגל הייתה מעוניינת ליישב את המושבה דלת האוכלוסין היא התירה לנוצרים חדשים, שבעבר נאסרה עליהם היציאה מפורטוגל בתקופות מסויימות, להגר לברזיל. אומנם חסרים נתונים מדוייקים על ממדי ההגירה של הנוצרים החדשים לברזיל, אך ההיסטוריונים מסכימים ביניהם שמדובר במספר ניכר של נוצרים חדשים שניצלו את ההיתר לצאת לברזיל כדי להימלט מפורטוגל, ואף לחזור ליהדות. תקוותם נכזבה מאחר שב- 1591 , לאחר שב- 1580 התאחדו ספרד ופורטוגל באמצעות נשואין, הגיעה האינקוויזיציה לברזיל, והחלה במצוד נוצרים חדשים השומרים בסתר על יהדותם.

אנוסי ספרד

ארגון "שבי ישראל" מקיים בספרד פעילות שוטפת. בשנים האחרונות נערכו סמינרים אליהם הוזמנו צאצאי אנוסים המתעניינים בשורשיהם היהודיים. במאי 2003 נערך בעיר ברצלונה בצפון- מזרח ספרד סמינר בן 3 ימים בהשתתפות כ- 50 צאצאי אנוסים. נושא הסמינר היה: " יהדות ספרד – עבר והווה בין זהות והיסטוריה". בבוליטין היוצא לאור בארהב פורסמה ב- 28 במרץ 2003 כתבה ע"י ג'רום סוקולובסקי, שכותרתה "ספרדים חוזרים ליהדות".

 ארתורו קרלוס דה בארוס באסטו

אנוסי פורטוגל: הניסיון של ארתורו קרלוס דה בארוס באסטו

מאמר שני בסדרה: אנוסים ברחבי העולם מגלים את שורשיהם היהודיים ושבים ליהדות. אופורטו צפון – מערב פורטוגל. הניסיון של ארתורו קרלוס דה בארוס באסטו לחדש חיים יהודיים באופורטו. לאחר מלחה"ע הראשונה החליט הקצין הפורטוגזי ארתורו קרלוס דה בארוס באסטו, מצאצאי האנוסים, שהיה בעל אותות גבורה מבריטניה ופורטוגל, ונחשב לגיבור לאומי בפורטוגל, לפתוח במבצע החזרת הנוצרים החדשים ליהדות. הוא אף נסע לצפון אפריקה כדי להתגייר ולשוב ליהדות באופן רשמי. לארתורו קרלוס דה בארוס באסטו נודע על מוצאו היהודי עוד בהיותו בן 10, מפי סבו. עם שובו לפורטוגל לאחר המלחמה הוא החל במאמצים להחזיר את צאצאי האנוסים ליהדות.

דגל העיר בלמונטה

אנוסים ברחבי העולם: אנוסי פורטוגל חלק א

אנוסים ברחבי העולם מגלים את שורשיהם היהודיים ושבים ליהדות. מאמר ראשון בסדרה: אנוסי פורטוגל. אימת האינקוויזיציה הולכת ודואכת וצאצאי האנוסים ברחבי העולם מחפשים את שורשיהם היהודיים ומקימים קהילות ברחבי העולם. מאות שנים לאחר שיהודי פורטוגל אולצו להתנצר, מתברר שאנשים רבים שהם קתולים כיום עדיין נקראים "ג'ודיאוס". כנראה, שלא רק בני המשפחות האלה עצמן אלא גם הסביבה זוכרת את מוצאם. מסתבר גם שלאורך השנים בהן עשו הכנסייה הקתולית והאינקוויזיציה כמיטב יכולתם למחוק את זכר היהדות בפורטוגל, היו מדי פעם גילויים של הישרדותה של היהדות.

ביתו הנטוש של מנדס הופך למקום של הוקרה והכרת תודה

ביתו הנטוש של מנדס הופך למקום של הוקרה והכרת תודה

ביתו הנטוש של אריסטידס דה סוסה מנדס, דיפלומט פורטוגזי שעזר לאלפי יהודים להינצל מציפורני הנאצים היה למקום של הוקרה והכרת תודה. לי שטרלינג הוא צאצא של זוג הורים שניצלו בזכותו של מנדס והגיעו לניו יורק והוא החליט לבוא לפורטוגל כדי ללמוד כיצד הציל מנדס את משפחתו. לי גילה בארכיון פורטוגזי שאחותו הייתה מאושפזת 6 שבועות בבית חולים בפורטוגל לפני שמתה. שטרלינג הגיע עם קבוצה של 40 איש מארה"ב לפורטוגל כדי לאתר את העבר של משפחותיהם. הם רצו, בהזדמנות זו, להביע הוקרה והכרת תודה לאדם שהציל את חיי הוריהם: אריסטידס דה סוסה מנדס.

כריסטופר קולומבוס לפני המלך פרדיננד והמלכה איזבלה

חוקרים ספרדים מאשרים: קולומבוס היה יהודי

מספר חוקרים ספרדים הגיעו למסקנה שקולומבוס היה מראנוס, כלומר יהודי ספרדי, שאולץ להתנצר בספרד הקתולית , אך שמר בסתר על יהדותו, כלומר נמנה על "האנוסים". החוקרים אישרו שקולומבוס לא היה מאיטליה, אלא מספרד ושמו היה קריסטובל קולון.

קולומבוס יהודי? מצטברות ראיות שהיה ממשפחת אנוסים

שנת 1492 הייתה בעלת חשיבות לא רק בחיי היהודים שגורשו מספרד. באותה שנה הסתיים רשמית הכיבוש המוסלמי של ספרד, עם נפילתה של גרנדה בידי הנוצרים. אבל האירוע בעל החשיבות ההיסטורית הבינלאומית היה, ללא ספק, יציאת כריסטופר קולומבוס למסעו הימי מערבה, במטרה למצוא דרך קצרה למזרח.

אבל, למסעו של קולומבוס הייתה גם נקודה יהודית:

הנצפים ביותר

.