אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

יונה וולך


הפרידה של דוד מיהונתן. רמברנט, 1642

עיון בשירה של יונה וולך - יונתן

השיר בו בחרתי לדון במאמר זה הוא שירה של יונה וולך - יונתן. השיר מופיע לראשונה בספרה "דברים", 1966 ואחר כך במקומות נוספים ובהם בקובץ "תת הכרה נפתחת כמו מניפה", הספריה החדשה לשירה, הוצאת הקיבוץ המאוחד/ספרי סימן קריאה, 1992, עמ' 9. בניתוח השיר הזה אתייחס לאותם האלמנטים הבונים את משמעות השיר כמו הֶרְמזים שונים ממקורות שונים, מוטיבים, לשון פיגורטיבית, היפוכים, משמעויות של מילים וְהָרְמָזִים המשתמעים מהם, פיסוק ועוד.

היחסים בין המינים בשיר של יונה וולך

מתחילת דרכה גילתה יונה וולך בשיריה התעניינות במיניות של האדם ובביטוייה השונים ביחסים בין גברים ונשים. לנושא הזה גם התאימה דרכי ביטוי משוחררות מעכבות. בזכות אלה התבלטה וגם התפרסמה כמשוררת נועזת הכותבת שירה פרובוקטיבית.

יונה וולך – המופע / תיאטרון תמונע

יונה וולך בת 63יונה וולך נפטרה ב-1985 מסרטן אך חיה בנהר השירים שכתבה: נוגעת, מאהבת, מרגשת, מתריסה, פוגעת, שורטת, מקללת וכל כך מעניינת. הייתי רוצה להיות ידיד קרוב שלה, מאלה שמזמינים אותם לימי הולדת, לדבר איתה על משמעות החיים, אבל כבר אי אפשר... אז החלטתי להזמין את עצמי ביום הולדתה ה-63 ל-"יונה וולך – המופע" בתיאטרון "תמונע". אינכם יודעים מהי רכבת שדים עד אשר לא שמעתם עשרות שירים של יונה וולך מוקראים ברצף וללא מנוחה. שדים אמיתיים. העומס חרה לי ואולי לכך התכוונו היוצרים. יצאתי בהרגשת סחרור מסערת המילים. "לא באתי לרכב עליה" אמרה דליה שימקו שהפיקה וביימה בשיח הקהל שאחרי ההצגה.

יונה וולך חלק ב: נשים מפלנטה אחרת

וולך היא יוצרת שהתאפיינה בכתיבה קונפסיונאלית דהיינו כתיבה וידויית. היא משוררת שיש ביצירתה הרבה מן החוויות האישיות. מכאן נמצא שלמשפחת המוצא של יונה וולך יש נוכחות ביצירתה. והנוכחות אינה נוכחות אוטוביוגרפית בלבד אלא נוכחות המתקשרת למיתוסים קדומים. המיתיות ביצירתה באה לידי ביטוי כבר בקבצים הראשונים. בקובץ כמה עניינים בתוך הספר דברים, ספר שהוקדש ל-מקסים גילן בשנת 1966, מופיעים כמה נושאים. מקסים גילן הוא שגילה את יונה וולך והוא שקישר בינה לבין גבריאל מוקד לכתב העת "עכשיו". הכאב, המוות והאב הם העניינים אשר אינם מרפים ממנה, והיא תשוב לכתוב עליהם בכל אחד מן הקבצים הבאים. ההזיות של הכאב מופיעות בכמה עניינים בגוף ראשון. אין הסתתרות תחת זהויות שאולות, הדוברת מסתכלת בעצמה. הכמיהה העיקרית של המשוררת לקשר עם אהוב אמיתי, אהוב שיהפוך את אל השאול- הדֶס לזהב, היא הכמיהה המרכזית של חייה.

יונה וולך - כתיבה במהירות הביוגרפיה

יונה וולך מתה לפני עשרים שנה, למרות זאת היא לא נעלמה מן המרחב שלנו. יונה וולך הפכה למותג מאוד אקסקלוסיבי בשנים האחרונות. כן, היא מאוד מבוקשת אף שאין לה אפשרות להגיע בעצמה. הנוכחות שלה עדיין מורגשת והיא עדיין "בועטת" אף שחלפו כל כך הרבה שנים. לאחרונה הייתה התעוררות כאשר האהוב האחרון שלה יובל, שחזר בתשובה, ביקש למנוע הלחנת שיריה. בסופו של דבר התרצה ושיריה שוחררו מכבליו.

הנצפים ביותר

.