אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אלכסנדר הגדול


הכובש והכלב / יקי מנשנפרוינד, הוצאת ידיעות אחרונות

אלכסנדר והכלב הפילוסוף

ההיסטוריונים סבורים כי משום שחיים הם בעולם שפס ממנו הקסם והאלים גלו מגבולותיו, הרי שלא ייתכן כי קיים היה אי- פעם עולם שונה. אבל עולם אחר היה גם היה. יכתבו איפה היסטוריונים את ההיסטוריה של העולם הזה, ויותירו לנו את העולם ההוא, שקורותיו יכתבו על דפיה הרעננים תמיד של הפסודו–היסטוריה. (יקי מנשנפרוינד, "הכובש והכלב", ע' 31)

כרזת הסרט אלכסנדר הגדול

אלכסנדר הגדול מכולם

עשרה מלכים מלכו בכל העולם ומלואו ותגדל מלכותם לכל ארבע רוחות השמים ולא נשאר דבר שלא משלו עליו ולא שמע לפקודתם... והשמיני, הגדול גם מנבוכדנצר וגם מכורש ,שמשל מסוף העולם ועד סופו, עד מבוא השמש ועד צאת השמש, ואמר גם לעלות לשמיים ולרדת לתהומות היה אלכסנדר מלך מוקדון הוא צפיר העיזים שבא מן המערב. אחרי מות אלכסנדר לא קם עוד מלך גדול ואדיר לעמוד בשורה, אך מלך המשיח יהיה המלך התשיעי. ( מתוך "צפונות ואגדות " מאת מיכה יוסף בן גוריון ( ברדיצ'בסקי )

יהודה המכבי גוסטב דורה

מרד החשמונאים כמרד חברתי של המעמד הנמוך

בניגוד למסורת המקובלת לגבי מרד החשמונאים, גזירות אנטיכוס אפיפנס נגד הדת היהודית היו תגובה למה שקדם למרד החשמונאי. למרד החשמונאים שהחל ב- 167 לפנה"ס, בתגובה לגזירות אנטיכוס אפיפנס נגד הדת היהודית, קדמה מלחמת מעמדות בין עשירי ירושלים המתייונים לבין פשוטי העם, הפלביים, שלא נימנו על המתיוונים ואיכרים מיהודה. השלטון הסילווקי תמך בעילית המתיוונת נגד פשוטי העם, וכך הפכה מלחמת המעמדות למרד נגד השלטון הסילווקי.

אלכסנדר הגדול

מדיניות הקולוניזציה והפקעת האדמות תחת השלטון ההלניסטי בא"י

אלכסנדר מוקדון כבש את הארץ מידי הפרסים ב- 332 לפנה"ס. יורשיו של אלכסנדר מוקדון, "הדיאדוכים", הקימו ממלכות הלניסטיות. שושלת בית סילבקוס הקימה אימפריה שמרכזה בסוריה ושושלת בית תלמי הקימה אימפריה שמרכזה במצרים. התלמיים שלטו בארץ מ- 301 לפנה"ס עד 198 לפנה"ס, והסילבקים שלטו בארץ מ- 198 לפנה"ס עד 142 לפנה"ס, כאשר יהודה הפכה למדינה עצמאית.

הנצפים ביותר

.