אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

חירות


מהו אנרכיזם? סמל האנרכיה

מהו אנרכיזם?

המאמר עוסק בשאלה כיצד מופיעים סממנים אידיאולוגיים אנרכיסטיים בספר של ז'וז'ה סאראמגו "על הפיקחון". הקורא ודאי הבחין שאין השאלה היא "אם", אלא כיצד. משמע, ברי הוא כי יש סממנים אנרכיסטיים ולכן המאמר עוסקת בהוכחה. כדי להוכיח, אבדוק בחלק הראשון של המאמר את האידיאולוגיה האנרכיסטית. האידיאולוגיה האנרכיסטית אינה משנה סדורה שכתובה כמניפסט, כמו המניפסט הקומוניסטי. לכן, אבדוק את משנתם האנרכיסטית של הוגים אנרכיסטים כדי להגיע לכלל הגדרה ואידיאולוגיה.ישנם הוגים ש"מאשימים" את רוסו, ה"אשם" הכי מוקדם, באנרכיזם, ולכן הדיון יחל בו.

רוסו: היחס בין האינדיבידואל למדינה

רוסו: היחס בין האינדיבידואל למדינה חלק א

במרכז הגותו של רוסו עומד הניסיון להסביר את היחס בין האינדיבידואל למדינה. האינדיבידואל מקבל משנה חשיבות עבור רוסו היות שבסופו של דבר מדינה מורכבת מאסף של אינדיבידואלים והבנתה תלויה בהבנתם. האדם בבסיסו, במצב הטבע, הוא טוב וחופשי. אין זה אומר שאין לו את הנטייה לרוע ואכן נטייה זו מתעצמת כאשר מצב הטבע מוחלף במצב המדינתי. מוסדות המדינה משחיתים את האדם ומוציאים ממנו את הרע שבו. רוסו האמין שהיווצרות המדינה אינה סוף הסיפור. ניתן להשתמש במדינה כדי לשפר את האדם באמצעות שיפור מוסדותיה. המדינה היא למעשה חוזה חברתי המעניק לה ולרשות הפוליטית בראשה ליגיטימציה.

קפקא - המשפט

המשפט / פרנץ קפקא - יוסף ק במלכודת האתוס הבורגני

המשפט, מהעיקריות שביצירותיו של פרנץ קפקא, מגולל את סיפור השנה האחרונה בחייו של יוסף ק’, המגלה לתדהמתו שהוא נאשם במשפט פלילי עלום ההולך ומשתלט אט-אט על חייו. בפרק הסיום של הרומן נוטלים אותו שני אנשי-מסתורין למחצבה נטושה ושם הורגים אותו בברוטליות. [2]למה? מדוע מסתיים המשפט בהשמדתו הפיזית של יוסף ק’, בעת שלכאורה יכול היה להימשך ad infinitum? והרי במשל על שער החוק שמספר הכוהן ליוסף ק’ והמייצג את המשפט בזעיר אנפין – או שלא?

דיויד קילגור מחבר דוח קציר דמים ובלפור חקק בעצרת בבית הסופר בפברואר 2008

הסינים עכשיו חוסמים גם את המחשבה

אני מלווה זה כמה שנים את המאבק נגד הפשעים של המשטר בסין כנגד מתנגדי המשטר וכנגד מתרגלי הפאלון גונג, והגיעה השעה לגייס תגובה ציבורית נרחבת כנגד המשטר בסין. עוצמתה הכלכלית של סין גורמת להתבטלות של המערב בפניה, ולא ברור איך יקום הכוח שיבלום את הכוחנות של המשטר בסין. עכשיו מתברר שהמשטר החדש בסין חוסם גם את גוגל על שירותי המידע שלו: גוגל- חיפוש וגוגל- מפות, שירותי דואר ואחסון של מידע.

חירות / גונתן פראנזן

חירות / ג'ונתן פראנזן

אחרי ספרו הראשון של פראנזן, " התיקונים", היה ברור שיש לחכות לספרו הבא. אין ספק שזהו קולו של סופר חדש שיש לו מה להגיד והוא יודע איך להגיד את מה שיש לו.
הפחד שלי היה מפני תסמונת הספר השני, ספר פחות טוב, שפראנזן לא יוכל להפתיע או לחדש. מהר מאוד מתגלה שספרו החדש לא פחות מפתיע מקודמו. שהוא מסקרן ויש בו הבטחה כבר מן הדפים הראשונים.

תרחישים קיצוניים של חירות חלק ב: גורג אורוול / 1984

'1984'- תרחיש קיצוני של חירות הומניסטית

לחלק הראשון של המאמר כאן

קווים כלליים

ג'ורג'

תרחישים קיצוניים של חירות חלק א: רוסו ו-פוקו

מבואשאלת חירות האדם העסיקה הוגים רבים במהלך ההיסטוריה. התחושה החזקה כי לאדם יש את היכולת לחרוג מפעולה עיוורת ולהפעיל חופש רצון, מלווה אותו במשך חייו ועוררה את הצורך של פילוסופים רבים, לחקור ולגלות את מקורותיו של חופש רצון זה. תהליך החקירה אודות טיבה של החירות, צבר תאוצה לקראת סוף ימי הביניים ותחילתו של הרנסאנס. בתקופה זו, החלה לנשב רוח חדשה באירופה שראתה באדם את הסמכות למעשיו. האדם, כך סברו, יכול לגלות את סודות הטבע ובהם את סודות קיומו שלו.

אזרחות מגן הילדים

אזרחות ודמוקרטיה כחלק מ'לימודי חברה' חייבים להתחיל בישראל בגן חובה. זה המקום שבו על הגננות להקנות לתלמידים את עיקרי ההתנהגות הדמוקרטית ובהם עקרונות היסוד: חירות ושוויון

המהפכה האמריקאית

המהפכה האמריקאית חלק א

מהפכה בארץ המובטחת: עיון במקורות האידיאולוגיים,הדתיים והחילוניים של המהפכה האמריקאית חלק א'. ארצות הברית תחגוג בשנה הבאה מאתיים ושלושים שנים להיווסדה. בניגוד לכל מדינה אחרת עלי אדמות, הזרמים המחשבתיים שהובילו אל הקמת הדמוקרטיה המפורסמת ביותר בתקופה המודרנית מקורם בכתות שונות, רובן בעלות מסורת נוצרית שמרנית מאוד, שראו בצפון אמריקה מעין ''ארץ מובטחת'' נוסח המאה ה-‏18.

פמיניזם על פי אמה גולדמן

חלק גדול מספרה "אנרכיה וחיבורים אחרים" ("anarchism and other essays") (1910) מקדישה אמה גולדמן לסוגיית שחרור האישה. נקודת המוצא שלה היא שההבדלים הפונדמנטליים בין קבוצות אוכלוסיה שונות, בכללן גברים ונשים, סופם שיתמזגו לאחד שלם המאגד בתוכו ניגודים. מכאן ניגשת גולדמן לטפל בסוגיית שחרור האישה. מאמר זה יספק סקירה קצרה של עיקרי משנתה הפמיניסטית של גולדמן וחזונה שהשפיע וממשיך להשפיע על מאבקן של נשים לצדק ושוויון לאורך המאות ה 20 וה 21.

הנצפים ביותר

.