אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

ביוגרפיות


מרטין בובר / זוהר מאור, מרכז זלמן שזר

ביוגרפיה בלתי אפשרית

זהו לוז משנתו של בובר, אותו ביקש להורות כל חייו - להגשים את הנצחיות בכאן ועכשיו של כל אדם ואדם. ואם יש איזשהו מסד לתיקון חברתי, כרוח תיקוני שבועות של ימים אלו, הריהו יימצא בפתיחת החלון אל הגותו של בובר, שמאפשרת לא רק יציאה אל דרך חדשה, אלא מאפשרת גם לרוח חדשה לחדור ולהעיר ולרענן את המחשבה הרדומה

ברק / מלחמות חיי - אורסון וולס והאזרח ברק

ברק / מלחמות חיי - אורסון וולס והאזרח ברק

חמישים משנות חייו של אהוד ברק שזורות ברמות שונות בתולדותיה של המדינה העברית (לשעבר). קריאת הספר "ברק – מלחמות חיי"* משאירה את הקורא עם טעם של החמצה מרה. סיפור חייו של בן הקיבוץ מקיף את סחרחורת טיפוסו במעלה הר תלול עד לשיאו, ואחר-כך גורר את הקורא לחזות בנפילתו הקרובה להתרסקות, לקץ החלומות של איש הנעורים הנועזים. ואולי מבחינה של זווית נוספת, נוחל הקורא טעם של מפח-נפש מדכדך בעקבות כוכב שנמוג.

הילארי קלינטון

הילארי קלינטון לנשיאות !

מי זוכר מי זאת בטי פורד ? או רוזאלין קרטר ? לאורה בוש אולי ? חלק מן הקוראים לא יזכרו שהיו אלה נשות נשיאי ארה"ב בתקופות שונות והאחרונה שבהן היא אישתו של נשיא ארה"ב הנוכחי. אבל להגיד "הילארי קלינטון " זה מספיק , אנחנו יודעים היטב. בימים אלה יצא לאור בעברית הספר "לחיות את ההיסטוריה " ( הוצאת אור עם ,2004 ) ספר הזיכרונות של הילארי קלינטון אישתו של נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון

החלוץ החברתי / אריה אבנרי

החלוץ החברתי / אריה אבנרי

בימים אלה הופיע ספרו החדש של אריה אבנרי "החלוץ החברתי", ביוגרפיה מסקרנת שהוצאה לאור ב"ספרית מעריב", בעריכתו של דני דור. הספר מתמקד בפרשת חייו של השר המנוח ד"ר ישראל כ"ץ (1927 - 2010). אלה הם חיי אדם שהתמודד כילד גלמוד במערכה מרגשת, לגדל את עצמו בתקופה הסוערת ביותר בתולדות העם היהודי ולהגיע למעלת שר נחשב בממשלת ישראל שבראשה עמד מנחם בגין. תרומתו של ישראל כ"ץ לחברה הישראלית מוארת הפעם דרך עיניו של כותב רב ניסיון, חד-עין, ובקי בחומרים שקיבץ בשקדנות להכרת גיבורו, דורו ותקופתו-תקופתנו. הסיפור מרתק.

תמיסטוקלס: ביוגרפיה כהיסטוריוגרפיה אצל פלוטרכוס

תמיסטוקלס: ביוגרפיה כהיסטוריוגרפיה אצל פלוטרכוס

בבואנו לבחון את אמינותו ההיסטורית של פלוטארך ביצירתו הגדולה "חיי אישים" אנו נתקלים בקושי מסויים והוא רצונו של הסופר להשוות בין דמויות מפורסמות מן העבר לדמויות מפורסמות בחיי רומי (במקרה של תמיסטוקלס הדמות המקבילה על פי פלוטרך הינו 'קמילוס' שחי מאות שנים לפני תקופתו). כלומר מטרתה של כתיבתו הינה השוואה בין העבר לבין ההווה ובכך רצון להשפיע ואולי לחנך את האישים הנמצאים בעמדות מפתח בתקופתו (המאה הראשונה לספירה).

אהרן מגד: חסד החיים'אהרון מגד: חסד החיים' – דיוקנו של בן הארץ כסופר עברי / נורית גוברין

דיאלוג עם הספרות העברית, עם הזהות שלנו

לנורית גוברין יש דרך מחקר ייחודית מאד – ונחשפנו לה כבר בספרה 'קריאת הדורות'. מחקריה הולכים בעקבות קו עקבי וברור – ולפי שיטתה, הספרות העברית לא נוצרה בחלל ריק, בבחינת יש מאין. היא מאמינה, כי סיפורים ושירים אינם עומדים לעצמם, אלא אחוזים בחיי מחבריהם ובענפי יצירתם השונים וניזונים מן הרקע ההיסטורי והגיאוגרפי, החברתי והאידיאולוגי, שבו נוצרו - והם חוליות במסורת ספרותית יהודית וכללית. גם בספרה 'חסד החיים' אנו מוצאים היצמדות של פרופסור גוברין לגישה המורכבת הזו – והתוצאה מרתקת ועשירה מאד.

פרויד - ביוגרפיה / פול פריס

פרויד - ביוגרפיה / פול פריס

פרויד הפך את הבנתנו האנושית. אין אדם שלא מושפע מהמהפכה שגרם לה. לכולם נדמה שהם מכירים ומבינים את פרויד. אלפי ספרים, מחזות, סרטים, שנכתבו אחרי שהתחיל לפרסם את משנתו שינו לחלוטין את דרך הכתיבה. לא היו יותר יצירות שלגיבוריהן לא היה מניע פסיכולוגי. כולם יודעים שאם האומרת לבנה איזה משפט בתחילת היצירה יגרום לו לנזק נפשי בהמשך חייו. גם אם הפסיכולוגיה שינתה את פניה, גם אם קמו מתנגדים והולידו תיאוריות חדשות, כולן מקבלות חלק או מתעמתות אם פרויד.

חנה ארנדט - ביוגרפיה / אליזבת יאנג-ברוהל

חנה

חנה ארנדט - בשל האהבה לעולם ביוגרפיה. אליזבת יאנג-ברוהל. הוצאת רסלינג . לרכישת הספר בהוצאה.

מאהלר - חיים במשבר ביוגרפיה / סטוארט פדר

מאהלר

מאהלר - חיים במשבר ביוגרפיה / סטוארט פדר. הוצאת רסלינג.

על דעת עצמו - ארבעה פרקי חיים של עמוס קינן של נורית גרץ. הוצאת עם עובד

עמוס קינן: על דעת עצמו / נורית גרץ

אני מנסה להיזכר אם קראתי בעבר ספר המתאר בצורה עמוקה כל כך את כאב הלב של אלו, לפחות חלק מאלו, שלחמו במלחמת השחרור. מלחמה שבשבילם הייתה מלחמת חלום ממנה התעוררו מנופצים כל כך. שבשבילם היא לא נגמרה.

אילן רמון כגיבור ספרותי –דרך להנחיל מורשת

"הנער שחלם לעוף"– סיפור עם מעוףעל ספרו של משה גרנות, "הנער שחלם לעוף", הוצאת 'דני ספרים', סדרת 'הופכים דף', 2008, 79 עמודים.

משה גרנות / הנער שחלם לעוף, הוצאת דני ספרים, סדרת הופכים דף 2008, 79 עמודים.

מאו הסיפור הלא נודע - מאו דזה-דונג כמפלצת אדם

מאו הסיפור הלא נודע / ג´ונג צ´אנג, גון הולידיי. הוצאת ספריית מעריב.

מאו הסיפור הלא נודע / ג´ונג צ´אנג, גון הולידיי. הוצאת ספריית מעריב.

אילן רמון: טייס בין הכוכבים

היום חמש שנים לאחר מותו אילן רמון הוא הרבה יותר מעוד הרוג בעת מילוי תפקידו. הוא הפך לסמל כפי ששום ישראלי מאז רצח יצחק רבין לא הפך לפניו. נכתבו עליו ועל חייו ספרים רבים בעברית ובאנגלית לילדים ומבוגרים, דמותו מופיעה ביצירות אמנות רבות ושונות, מוסדות שונים נקראים על שמו

מנחם בגין – מטרוריסט מאיים למדינאי אהוב?

על הספר 'הצעד הראשון לכס השלטון, תנועת החירות 1949 – 1955' מאת יחיעם ויץ (יד יצחק בן צבי ומוסד הרצל, אוניברסיטת חיפה, 2007, 246 עמ')

no more war, no more bloodshed , מילים אלה, במבטאו היידישאי ובקולו הדרמטי של ראש ממשלת ישראל מנחם בגין, זכורות לי כשיאו המרגש של ביקור הנשיא סאדאת, בנובמבר 1977במה שהיה לימים הצעד החשוב ביותר לקראת השלום עם מצרים ולתחילת תהליך השלום עם מדינות ערב, שאף כי מקרטע הוא, השיג מאז הישגים משמעותיים ביותר.

משה גרנות: ביוגרפיות של גיבורים לאומיים

סדרת הופכים דף מאת הסופר משה גרנות בהוצאת דני ספרים הקדמה

הנער מתל עדשים / משה גרנות. הוצאת דני ספרים

הורדוס – מלך רודף ורדוף?

על הספר "הורדוס – מלך רודף ורדוף"   - אריה כשר ואליעזר ויצטום, הוצאת כתר ואוניברסיטת חיפה, 2007, 610 עמ´, 99 ₪  

לנין שלי

רק שלושה אנשים בתולדות האנושות שינו את העולם מהקצה אל הקצה בפחות מעשר שנים של פעילות: אלכסנדר הגדול, ישו הנוצרי, וולדימיר איליץ' אוליאנוב לנין

משה גרנות / הנער מתל-עדשים

דר'

לאחרונה קיבלתי לידי את ספרו של דר' משה גרנות, "הנער מתל-עדשים". זהו ספר לבני הנעורים, הכולל 123 עמודים וראה אור ב-הוצאת דני ספרים, בתחילת השנה, שנת 2006.

מנחם בגין דיוקנו של מנהיג - ביוגרפיה / עפר גרוזברד

ספר "מנחם בגין – דיוקנו של מנהיג" שכתב ד"ר עופר גרוזברד, הוא הביוגרפיה המלאה הראשונה שנכתבת על מנחם בגין, הקמה לתחיה מבין דפי הספר, מעוררת הרהורים ותהיות. ד"ר עופר גרוזברד הוא פסיכולוג קליני, בעל תואר דוקטור באנליזה ופתרון קונפליקטים, וספרו זכה בפרס המחקר מטעם "המרכז לחקר מורשת מנחם בגין" .מנחם בגין הוא אחת הדמויות המרתקות בחיינו הציבוריים. פרישתו מראשות הממשלה והסתגרותו בביתו לשנים אחדות הטילו צל גדול.

מישל פוקו / שרה מילס

אין ספק שמחשבתו של פוקו הייתה בין המשפיעות ביותר בחלק השני של המאה הקודמת.יש לו מעריצים רבים כמו גם מתנגדים. לא פשוט להסכים ולקבל את משנתו הבודקתדברים שנויים במחלוקת, כמו מה הקשר בין שיגעון ותרבות. מה הגדרות ומימחליט. מה הוא המחבר ביחס לטקסט שלו ומה צריך כן או לא לדעת עליו ואיךלקרוא כתבים. השיח האינטלקטואלי, אקדמאי תרבותי. נושאים לא פשוטים. כשכתבעל "מרחבים" הפך להיות נושא חשוב בעולם הארכיטקטוני. מה היא מיניות ואיךהיא התפתחה להיות מרוכזת בשיח.

שלמה שיבולת / רופא

האם זו ספרות גדולה? ממש לא. אך זה סיפור חיים מרתק. בשל האיש, בשל הנסיבות, בשל האנשים שפגש ורובם מוזכרים בצורה כזאת או אחרת בספר. כל איש שווה סיפור. איש שהיו לו כאלה חיים וודאי ובוודאי.

מוסוליני: הרהורים על דיקטטור חלק ב

זהו חלקו השני של המאמר - הראשון פורסם כאן.

מרטין היידגר חלק א: תחנות בזמן

וראשית כמה מילים על האיש. מרטין היידיגר היה הוגה דעות חשוב, שהגותו קראה תגר על החשיבה הפילוסופית טרם זמנו. הוא גם היווה את הבסיס וההשראה לדקונסטרוקציה של דרידה, ולפוסט מודרניזם – שתי גישות מרדניות ונונקונפורמיסטיות, (שבגלל חולשת הערכים וחוסר בגלעין הגותי בסיסי בתרבות של היום – נקלטו כמו כל מוצר שנכנס לסופרמרקט גדול שהאלוהים שלו היא הצריכה והפופולאריות אך אם בודקים בשלוש גישות אלו היטב, הן קורעות את תרבות החשיבה הקיימת לגזרים).

מוסוליני - הרהורים על דיקטטור חלק א

מוסוליני - ביוגרפיה פוליטית / דניס מק-סמית הקדמה

אני רוקה / פליקס לונה - ההיסטוריון והאמפתיה

כשהתחלתי לעבור בין הדפים הראשונים של הספר הבנתי כי כאן נעשה ניסיון נועז (אולי חלוצי) לכתוב היסטוריה בגוף ראשון. במילים אחרות, ההיסטוריון נכנס לנעלים של הדמות ההיסטורית, רוקה, מי שהיה פעמים נשיא ארגנטינה בסוף המאה ה- 19 – ראשית המאה ה- 20, והוא כותב כביכול אוטוביוגרפיה.

הנצפים ביותר

.