אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

טילים בליסטיים


סוף העולם: יירוט אסטרואיד בדרכו לכדור הארץ

סוף העולם: יירוט אסטרואיד בדרכו לכדור הארץ

התמודדות עם תסריט אחרית הימים: יירוט אסטרואיד בדרכו לכדור הארץ. האפשרות של אירוע אפוקליפטי הנגרם כתוצאה מפגיעת אסטרואיד בכדור הארץ העסיקה וממשיכה להעסיק את דמיונם של סופרים ותסריטאים מז'אנר המדע הבדיוני. בולט במיוחד בהקשר זה הוא ספרו של ארתור סי קלארק מ-1993 "פטיש האלים", The Hammer of God, המתאר ספינת חלל בשם גולית שיוצאת ליירט אסטרואיד הרסני בדרך לפגיעה בכדור הארץ. בשנים האחרונות, אסטרונומים עוסקים ברישום וקיטלוג של אובייקטים הנמצאים בסמיכות לכדור הארץ. עד כה, כ-10,000 אובייקטים כאלו זוהו ונרשמו.

תוכנית החלל הסינית: נשק אנטי-לווייני - חלק ב

סין חוששת כי היא עלולה למצוא את עצמה בהתנגשות עם מדינות באזור ובסופו של דבר עם ארה"ב. מתיחות בנושא טייוואן והתערבות צבאית אמריקאית בהפעלת דיפלומטיה של איום ומפגן כוח (הכנסת כוחות צי אמריקאים גדולים למצרי טיוואן) או אסקלציה למצב של לחימה אינם נתפסים כתסריטים בלתי אפשריים בבייג'ין. סין מודעת היטב לפער במאזן הצבאי הקונבנציונאלי והגרעיני בינה לבין ארה"ב ועל כן היא מנסה לאזן את הסיכויים לטובתה על ידי בניית לוחמת חלל א-סימטרית שתאפשר לה לשתק או לכל הפחות לפגוע קשות בתשתית החלל של ארה"ב ובכך להקטין את יכולתה של האחרונה לנהל מלחמה בסגנון אותו היא מעדיפה אשר מקנה לה יתרון טכנולוגי.

תוכנית החלל הסינית: נשק אנטי-לווייני - חלק א

ב-11 בינואר 2007 טיל בליסטי דו שלבי מונע דלק מוצק לטווח בינוני שוגר משטחה סין. כעבור כמה דקות פגע ראש הקרב של הטיל בלווין מזג אוויר סיני ישן בגובה של כ-800 ק"מ והרס אותו. ניסוי ה-ASAT (ניסוי anti-satellite) הוכיח מעל לצל של ספק כי פניה של סין לעבר שימוש בחלל למטרות צבאיות ופיתוח של יכולות אנטי-לווייניות.מאמר זה יענה על השאלה מה עומד מאחורי האסטרטגיה הצבאית הסינית בחלל, ובעיקר מה מניעיה של סין בפיתוח נשק אנטי-לוויני.

הגנה נגד טילים בליסטיים: מערכת החץ

שיגור ניסוי של החץ מאוגוסט 1996אין זה סוד גדול שישראל מתמודדת מול איום אסטרטגי של טילים בליסטים. בעבר האיום העיקרי סבב סביב חדירת מטוסי אויב לשמיים האוויריים הישראלים. עם חיל אוויר הטוב ביותר באזור, סיכון זה בטל בשישים. מה שנותר כעומד בעינו הוא האיום הבליסטי. לפיכך, לישראל יש צורך קיומי במערכת הגנה נגד טילים בליסטים. ישראל הינה מדינה קטנה עם עורף חשוף לפגיעות אסטרטגיות. יתרה מכך, היות שהיא מסתמכת על צבא מילואים ועל העברתו המהירה לחזית, התקפה בליסטית עלולה ליצור שיבושים חמורים בתשתיות תחבורה ותקשורת ולעכב הגעת כוח בר קיימא לחזית.

הגנה נגד טילים בליסטיים - היערכות אמריקאית

עד סוף קיץ 2006, הסוכנות האמריקאית להגנה נגד טילים בליסטיים (mda) והצי האמריקאי מתכוונים להשיק את המשחתת המבצעית הראשונה שתספק הגנה נגד טילים בליסטיים � aegis. בראד היקס, מנהל תוכנית aegis להגנה מפני טילים בליסטים, מוסיף כי בקיץ השנה, היכולת של ה aegis כפלטפורמה המספקת הגנה נגד טילים בליסטיים תיהפך למבצעית ולא לתיאורטית.

הנצפים ביותר

.