אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

יום הזיכרון


לזכרו של אחי, טוביה פיינגולד

לזכרו של אחי, טוביה פיינגולד

לזכרו של אחי, טוביה פיינגולד ז"ל שנהרג בתאונת אימונים בהתהפכות זלדה ב- 5.8.1974 בבסיס בלוזה שבסיני. הַסִּפּוּר שֶׁלֹּא כָּתַבְתִּי הוּא הַסִּפּוּר עַל אָחִי. הַסִּפּוּר הַזֶּה עַל אָחִי הַמֵּת שֶׁחַי אִתִּי. הָאָח הַזֶּה שֶׁחַי עַל גַּבִּי. אָח שֶׁאוֹתוֹ אֲנִי נוֹשֵׂאת לְכָל מָקוֹם. אֶת הַסִּפּוּר הַזֶּה לֹא כָּתַבְתִּי כִּי קַיָּמִים כְּאֵבִים שֶׁאֵינְךָ יָכֹל לְפוֹגֵג בִּכְתִיבָה. וּכְשֶׁאֶכְתֹּב אֶת הַסִּפּוּר עַל אָחִי הַכְּאֵב יָצוּף לוֹ לְאִטּוֹ כְּמוֹ חָרָא קָטָן וְיִצְמַח לְאַט לִמְמַדִּים יְדוּעִים כְּמוֹ שֶׁצָּרִיךְ לִהְיוֹת כְּאֵב כָּזֶה עַל אָח שֶׁנֶּהֱרַג. וְאַחַר כָּךְ זֶה שׁוּב לֹא יַעֲזֹר.

אש

על השיר ונזכור / שמואל כהן

לא יכולתי לכתוב מאמר ליום הזיכרון עד שהגיח שירו של שמואל כהן לתוך תיבת דואר האלקטרוני שלי בחשכת הליל. עוד שעות ספורות יחל יום זיכרון תשע״ב. יום בו מתרחשת התייחדות של העם כולו עם נופלים והנה כבכל שנה עומדים אנו בפני יום זיכרון נוסף. באופן קבוע מוסיפים אנו במעמד זה קברי בנות ובנים צעירים, קברים רעננים. כפרחים הם ניטעים בבתי העלמין שלנו.

זכרם.....

אנחנו עם ומדינה שלא רק זוכרת את המתים, אלא לעתים היא סוגדת להם, למשל אם אלה חללים שנפלו למען המדינה. אלא שאזכור המתים הופך לעתים מקאברי כאשר משתרבבים ביטויים שלא הולמים את הנסיבות.

החיים בליבי (דברים לרגל יום הזיכרון)

דברים שנכתבו על ידי לרגל יום הזיכרון ונאמרו, בתרגום לאנגלית של יעל חבר, בטכס שנערך על ידי קהילות מזרח מפרץ סאן פרנסיסקו.בית עלמין"כל אדם נושא בקרבו" יש שדה-קברות במדרון לבבנו, בית עלמין קטן"זרוע מצבות וערמות עפר. ועליהן זרי פרחים קומלים, וכתובת: "פה נקבר".רומֶן רוֹלַן.

הנצפים ביותר

.