אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

ספרות גאה


אוסף מאמרים וביקורת בנושא ספרות גאה. ספרות לסבית והומוסקסואלית.

צבא האלים / אילון לסטר, שי טובלי

צבא האלים / שי טובלי, אילון לסטר

גדוד האלים, המוכר גם בשמו הגדוד הקדוש הוא אחד הניסיונות המרתקים ביותר בהיסטוריה הצבאית. גדוד שהוקם בתבאי העתיקה והורכב כולו מבני זוג, גברים שאהבו אחד את השני. מאה וחמישים זוגות. הרעיון שהסתתר מאחורי הגדוד היה שזוג אוהבים יגן אחד על השני, ויותר מזה הם ילחמו טוב יותר מחיילים אחרים כדי לא להראות פחדנים בעיני בני זוגם. את הספר כתבו במשותף אילון לסטר ושי טובלי, זוג בחיי היום יום שלהם

הפקיד ההודי / דייוויד לוויט

הפקיד ההודי / דייוויד לוויט. הוצאת ידיעות אחרונות.

לפני שירד הלילה / רינלדו ארנס. הוצאת כרמל. תרגום רמי סערי

לפני שירד הלילה / רינלדו ארנס

רינלדו ארנס סופר קובני הומוסקסואל, ברח לאמריקה שם חלה באיידס והתאבד. בארצות דוברות הספרדית הוא סופר נחשב מאוד, אך זה ספרו הראשון המתורגם לעברית. ואם זכרוני אינו מטעה אותי נעשה גם סרט לפי הספר הזה

ג'ורג'ו בסני / משקפי הזהב. הוצאת כרמל

גורגו בסני / משקפי הזהב

ג'וֹרג'וֹ בַּסַני נולד בבולוניה ב 4 למרץ 1916, משנת 1937 עסק בפוליטיקה והיה פעיל במחתרת האנטי-פשיסטית, פעילות שבגינה נאסר בפרארה במאי 1944 ושוחרר ביולי של אותה שנה. עבד בהוצאת ספרים והיה הראשון להכיר בחשיבותו של הברדלס מאת ג'וזפה טומאזי די למפדוזה.

בטי פרידן: מה לא בסדר?

בשבת נפטרה בטי פרידן. ביום הולדתה, בגיל 85. פרידן, שחוללה סערה עם צאת ספרה "המיסטיקה הנשית" ואשר הקימה בשנות ה-60את ארגון הנשים הלאומי (now), היתה בחייה האישיים אישה מוכה אשר התקשתה להיפרד מנישואיה האומללים בשל הנורמות השמרניות שהיו נהוגות אז בחברה האמריקאית.

שרה / גיי טי לרוי

לאחר השינוי שהחל לצוץ במשך השנים בצורת החיים התחילה להיכתב ספרות פנים קהילתית. לעתים קרובות ספרות לא ממש טובה, בחלקה פורנוגראפית. אלא שעם הזמן החלו לקום סופרים של ממש. היום כשספרים שנכתבו על נושאים שהיו פנים קהילתיים פרצו את השוק והפכו לרבי מכר בכל מקום בעולם התחילה זליגה של ספרות כזאת גם לארץ בתרגום לעברית בהוצאות ספרים המכובדות ביותר, ולדעתי הזרם ילך ויגדל, זו ספרות מעניינת המדברת על דברים חדשים לחלוטין בעולם הספרות.

מקרה של אזעקת אמת / צבי טריגר

ספר מרשים מרתק ומטלטל נפש. לא רק מפני שגרעינו סיפור הומוסקסואלי עושה את הספר למשהו יוצא דופן. הכתיבה המודעת לעצמה החכמה מאוד, הפוסט מודרנית במהותה הופכת את הקריאה לחוויה מיוחדת. הרגשות מתוארים בדיוק, קל להזדהות ולטבוע בסיפור ובדמויות. השפה בספר גם כשהיא רזה ומצומצמת, היא עשירה ורבת רבדים וגוונים. זמנים, סמלי מציאות וסמלים פנימיים מתערבבים בה. כתיבה מצוינת באמת.

מות הנזיר / אלון חילו. הוצאת חרגול

מות הנזיר / אלון חילו

ההישג הגדול של הספר הוא ברמת יכולת הסיפור והשפה. עירוב של מאורעות היסטוריים בבדיון של סופר. אך בסופו של דבר, אחרי שהתרשמתי מהכתיבה אני חייב להודות שאם בהתחלה לא שמתי לב לאופי ההומופובי של הספר אחרי כמה דקות הנושא היכה בי בחוזקה. דמותם של כל ההומואים בספר כל כך נוראיים והכל מוסווה בשפה גבוהה ונפלאה. היום אני לא בטוח שאני יכול להמליץ בלב שלם על הספר.

"מעשה הדובדבן" / ג'נט וונטרסון. הוצאת ינשוף

מעשה הדובדבן / גנט ווינטרסון

ספרהשל ווינטרסון "מעשה הדובדבן" (sexing thecherry) הוא אחד מאותם ספרים שנקראים עם סימן שאלה מרחף. ספרה הקודם " תפוזים הם לא הפרי היחיד" תורגם בעבר ולכן יש סוג של הבטחה בספר חדש שלה. הזמן הופך לגיבור פיקטיבי, והשפה שנסמכת עליוהופכת למעשה הונאה, כותבת וינטרסון:

דודה פרהומה לא היתה זונה. יוסי אבני. הוצאת "עם עובד" – ספריה לעם

דודה פרהומה לא היתה זונה / יוסי אבני

לפני כמה שנים יצא לאור ספרו הראשון של יוסי אבני, "גן העצים המתים". יוסי אבני הוא שם עט ובספר הייתה גלומה הבטחה. נכון שהייתה בעיה עם ההתנסות הרגשית של המספר אך הכתיבה הייתה טובה. אחר כך הוא התראיין בעיתונות והתגלו כמה דברים מעניינים הן ביחס לסופר עצמו והן ביחס למעסיקו. יוסי מגדיר עצמו כהומו מזרחי ימני (אני לא בטוח בסדר המלים בהגדרה). מעסיקו, לפחות באותם ימים, היה משרד החוץ. הסתבר שאבני היה אחד משלושה הומוסקסואלים שמשרד החוץ, בידיעה, שלח לשירות דיפלומטי מחוץ לארץ ביחד עם בני זוגם. לאחר מכן פורסם ספר סיפורים נוסף "כנגד ארבעה בנים". כעת מונח לפנינו ספרו החדש "דודה פרהומה לא הייתה זונה". לראשונה רומן ולא סיפורים קצרים.

אלברטו מנגל: אל תוך יער המראות

כבר אחרי פרסום ספרו הראשון בעברית "תולדות הקריאה" לפני מספר שנים, ניכר היה בבירור שהאיש אוהב אהבת נפש את הנושא עליו הוא כותב: הספרות. בספר ההוא סוקר מנגל אלפי שנות כתיבה ומביא מידע אדיר על ספרים שאיש מהקורא הרגיל כבר לא יגיע אליהם לעולם. כעת מונח לפנינו ספרו החדש.

הנצפים ביותר

.