אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

ספרטה


צבא האלים / אילון לסטר, שי טובלי

צבא האלים / שי טובלי, אילון לסטר

גדוד האלים, המוכר גם בשמו הגדוד הקדוש הוא אחד הניסיונות המרתקים ביותר בהיסטוריה הצבאית. גדוד שהוקם בתבאי העתיקה והורכב כולו מבני זוג, גברים שאהבו אחד את השני. מאה וחמישים זוגות. הרעיון שהסתתר מאחורי הגדוד היה שזוג אוהבים יגן אחד על השני, ויותר מזה הם ילחמו טוב יותר מחיילים אחרים כדי לא להראות פחדנים בעיני בני זוגם. את הספר כתבו במשותף אילון לסטר ושי טובלי, זוג בחיי היום יום שלהם

קרב 300 – מלחמת פרס ביוון

מאמר זה (שנכתב לפני צפיה בסרט) בא להפריד בין פיקציה לאמת, בין דמיון למציאות בתארו את מהלך המאורעות במלחמות של פרס נגד יוון. סיפורנו מתחיל עוד בשנת 546 לפני הספירה כאשר כורש מלך פרס כבש את כל לידיה (lydia) (מערב טורקיה) ולאחר מכן את איוניה, בכללן העיר מילטוס (לחופיה המערבים של טורקיה). בהתחלה קיבלו ערי איוניה בהכנעה את הכיבוש הפרסי שלא הכביד עליהן יותר מידי.

מפה של אתונה - ספרטה

אתונה מול ספרטה

העיר אתונה מהווה מיקרוקוסמוס של יוון בעת העתיקה. ניתן לבחון זאת דרך תהליכים באתונה דרך חתכי התפתחות שונים: כלכלה, מדיניות פנים וחוץ, תרבות, דת, ועוד. מקריאה מדוקדקת של כתבי פלביוס, ניכר כי פלביוס מצד אחד, מבקר את מדיניות החוץ של ספרטה, ומאידך משבח את מדיניות הפנים שלה. למעשה, מתוך דברי השבח ביחס למדיניות הפנים של ספרטה, מסתמנת הביקורת כלפי מדיניות החוץ. לפיכך מסתמן כי השוני בין מדיניות הפנים של אתונה לבין מדיניות הפנים של ספרטה, לא השפיע על אופייה של מדיניות החוץ, שכן גם אתונה וגם ספרטה ניהלו מדיניות חוץ דומה למדי.

הנצפים ביותר

.