אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

הורות


אמא ותינוק

להיות הורים למחוננים – האתגר שבכך

הורים למחוננים מוצאים עצמם מתמודדים עם לא מעט אתגרים.

סמכות הורית: יסודות

סמכות הורית: יסודות

סמכות הורית נשענת על שני יסודות: כוח המנהיגות לכוון ילד לפעול על פי הדרכת ההורים, וכוח ההוראה לחנך את הילד על פי התנהלות חכמה, לפחות על פי תפיסתם. בשני המקרים הורים שואפים להשפיע על בחירות הילד. הם מבקשים להשתמש בהשפעה זו על מנת לתמוך באחריות העצומה הכרוכה בטיפול היומיומי של הילד, וצמיחתו הבריאה. פנייה לקבלת אבחון וטיפול פסיכולוגי לילדים, כמו גם להורים, מתבצעת עם התרחשות שינויים התנהגותיים משמעותיים אצל הילד. בני נוער עלולים לגלות סימני מצוקה המתבטאים בפחדים, בכי, הפרעות שינה, גמגום או טיקים.

בן הנוער אובחן בדיכאון. מה עכשיו?

בן הנוער אובחן בדיכאון. מה עכשיו?

דיכאון בקרב בני נוער הוא בעיה הכרוכה בהתמודדות רצינית מצד ההורים. לעיתים קרובות מסווה עצמו הדיכאון כמצב נורמאלי של "מצבי רוח מתנדנדים" הנובעים מגיל ההתבגרות או מחרדות אופייניות למתבגרים. לכן, לעיתים קרובות, נוטים הורים להתעלם מהמצב עד להתרחשות אירוע חמור, דוגמת ניסיון התאבדות, התנהגות מסוכנת או הסתבכות בצרות. מדענים סבורים כי השפעות יחסיות של סביבה, גנים וכימיה של המוח, גורמים לדיכאון בגיל ההתבגרות. אך בעוד שדיכאון קליני ודיכאון דו קוטבי נוטים לעבור בתורשה, לא תמיד יסבול הילד מהמצב

התמכרות

הורות והתמכרות

כהורים לבני עשרה ולצעירים אתם בוודאי מודאגים מכך שהצעירים של ימינו מתחילים לשתות אלכוהול בגיל צעיר מאוד, שותים כמויות גדולות ולעתים תכופות. רבים גם משתמשים בסמים (דבק מגע, נייס גאי וגראס הם סמים מסוכנים), מהמרים (בעיקר באינטרנט) ומעשנים סיגריות מגיל מוקדם. התנהגויות אלו עלולות להוביל להתמכרות מסוכנת והרסנית, במיוחד כשמתחילים אותן בגיל צעיר. ככל שהקשר בין מתבגרים להוריהם נחווה בעיניהם כקרוב וטוב יותר, כך קטן היקף ההתנהגויות הסיכוניות שלהם ועולה הגיל שבו הם מתחילים להתנסות בהן - כך מצאו באופן חד משמעי מחקרים בכל העולם.

הורות לאחר הגירושין מתחילה ביום שלפי הגירושין

הורות לאחר הגירושין מתחילה ביום שלפי הגירושין

אבן דרך משמעותית בעיצוב "היום שאחרי", מתחילה בהודעה המשותפת של ההורים לילדים על הפרידה (דיון במאפייני "ההודעה", ראה להלן בהמשך המאמר). הודעה זו היא בבחינת "אקספוזיציה", הפותחת פרק חדש ומשמעותי בחייו של כל אחד מיחידי המשפחה ומטרתה לאפשר התארגנות והערכות מנטלית ורגשית של ההורים והילדים למציאות המשפחתית חדשה המתממשת ובאה, קרי, לפרידת ההורים, למעבר למגורים נפרדים ולזמני שהיה נפרדים של הילדים עם כל אחד מההורים.

האם כדאי לצאת מהארון?

האם כדאי לצאת מהארון?

היום, יותר מתמיד, הומוסקסואלים ולסביות יוצאים מהארון בפני משפחתם בגילאים צעירים. מגמה זו מצביעה על התקדמות חברתית. ממצאי מחקרים מראים כי להומוסקסואלים מוצהרים, יש יחסים טובים עם הוריהם, כמו גם בריאות נפשית טובה והערכה עצמית גבוהה, היכולה לחסן אותם מתחושות אובדניות, שימוש בסמים, והתנסות במין מסוכן. צעירים אשר יוצאים מהארון בפני הוריהם ואינם חווים דחייה, מקבלים תחושת הקלה המסייעת להם לבסס את זהותם כהומוסקסואלים ולסביות, ויחסיהם עם משפחותיהם הפכו להיות קרובים וחזקים יותר מאי פעם.

שלום יקירתי

סיפרתי לי שנואשת מלמצוא בן זוג ובכוונתך לפנות לבנק הזרע לצורך הזרעה. הוספת שגם זוג החברות הלסביות שלך מתכנן לעשות את אותו המהלך. אני כותב לך, אבל אנא הראי להן את המכתב כי הנימוקים מאוד דומים גם עבורן

מה לעשות כשהילד גונב כסף ?

ד"ר סוזי קגן, יועצת פסיכולוגית בכירה, בעלת קליניקה לטיפול משפחתי וזוגי ומרצה באוניברסיטת בר- אילן, אומרת כי: התופעה בה ילדים גונבים כסף מההורים הפכה לנפוצה בשנים האחרונות בכל המגזרים. לרוב אנו מוצאים כי התנהגות זו מתרחשת לרוב סביב גילאי 8-11. זהו גיל בו ילדים מוצאים שימוש יעיל בכסף למטרות כגון קניית ממתקים או צעצועים קטנים אותם ניתן לרכוש במכולת או בקיוסק. לרוב ישתפו הילדים את ההורים באוצרות שקנו בכסף ויספרו כי מצאו את הכסף על המדרכה, במדרגות, או במקומות ציבוריים אחרים,.

יעל הדיה / רביעי בערב - מצוקת ההורות ברומאן

יעל הדיה / רביעי בערב - מצוקת ההורות ברומאן

טעימה שניה ושלישית מוך פרקי הספר החדש – "ניתוץ מיתוסים בסיפורת הישראלית", שהוא הכרך ה-21 בסדרה המחקרית-ביקורתית "תולדות הסיפורת הישראלית. יעל הדיה – מצוקת ההוֹרוּת ברומאן "רביעי בערב". כישלון המותג "ספרות נשים" אף שבמשך שני עשורים גייסו כותבות רבות את כתיבתן למאבק הפמיניסטי, הניבה הסוגה התימאטית-מיגדרית המאולצת הזו כמות מוגבלת ביותר של יצירות בעלות ערך.

בחירת הורים בחינוך וסוגיית שוויון ההזדמנויות

אחת ממטרותיה המוצהרות של מערכות החינוך הממלכתיות היא מתן שוויון הזדמנויות לתלמידים מרקע כלכלי וחברתי שונה בכוונה ליצור חברה שוויונית יותר. כך,בין השאר, נחקקו חוקים אשר מבטיחים חינוך חינם לכל, נוצרו אזורי רישום אשר מתעלים תלמידים לבתי ספר ציבוריים לפי מקום מגוריהם ונכפתה אחידות פדגוגית ומינהלית על בתי הספר.

אנא, השאירו את הילדים מחוץ לויכוח

"אוף, מה אמא שלך רוצה עכשיו?" זה מה שאמרתי בקול רם ליד בני בן ה-4 כאשר צלצל הטלפון, במנגינה השמורה לטלפונים מגרושתי, בשבע וחצי בבוקר. זוג גרוש, כמעט בהכרח, לפעמים בהיסח דעת ולפעמים מתוך כוונה תחילה, גורר את ילדיו לכעסים, לפחדים, לתסכול.כאב פעיל בנושאי הורות משותפת , אני קורא ונחשף, גם אישית לצערי, למקרים רבים בהם נעשה שימוש בילדים הרכים שלנו, בויכוח בין ההורים.ודוגמאות יש כמגוון הקשת בענן, מכל הצבעים ומכל הסוגים, כמו מגוון של פשעים, קלים וקשים.

אבות גרושים - אזרחים סוג ב

נקודת מבט של גבר גרוש על החוקים והנורמות במדינה שהופכים אותו לאזרח סוג ב' בגידול ילדו.

"האבא מעוניין לראות את ילדיו רק פעם בשבוע וכל שבת שלישית, למרות שהילדים ואני רוצים ומבקשים שיראה אותם יותר."

במקרה זה ורבים כמותו, עול גידול הילדים נופל כמעט במלואו על כתפיה החסונות של האשה. לא סתם הנשים הן המין החזק מעבר להיותן המין היפה.

הירהורים של אמא על גזרת המכנסיים הנמוכה.

לכבוד החג רכשה בתי את המגזין "בראש 1", השייך לעיתון "ידיעות אחרונות". למגזין צורף מוסף אופנה. בהתרגשות ובסקרנות אחזתי בו וביקשתי לדעת מה האופנה הצפויה לנו השנה והאם סוף סוף יתאימו אליה בגדיי שלי ואהיה קצת אופנתית השנה.

על כריכת המוסף תמונה יפהפייה, שכאילו נלקחה היישר מסרט אהבה וכבר נשביתי בקסם הרומנטיקה העולה ממנה. המוסף כולו נייר כרום והצילומים כולם באיכות גבוהה. דוגמן ודוגמנית יפים מככבים לאורך כל העמודים הראשונים ואני ממשיכה לדפדף מוקסמת.

הגבר החדש - ההורה החדש?

יש שביל זהב בין האשה המודרת לגבר המודר. אם מישהי או מישהו מכם/ן מזהה את עצמו/ה בסיפורים הללו, או את בן/בת זוגו, דעו: זה לא האידיאל. צאו מזה. להשאר עם הילד/ה בבית שנים, ע"ח המימוש העצמי, זה משהו שלא הייתם מאחלים לחבר/ה הכי טוב/ה שלכם, נכון? אז למה לאפשר את זה לבן או בת זוגכם? כי זה נוח? מי זה הגבר החדש?

הנצפים ביותר

.