אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

יוון


סנטוריני. קרדיט צילום: Simm, באדיבות: הילה קומם

תרה-סן טוריני, מושבה מינואית שחרבה בבת אחת

תרה-סן טוריני היא מושבה מינואית שהתקיימה באלף השלישי לפני הספירה, וחרבה בשואת טבע בבת אחת. ההרצאה תעקוב אחר תולדות המחקר שהחל בשנות ה-70 ונמשך עד היום, אחר אופיו המיוחד של האי, שנוצר בשל נסיבות גאולוגיות ובשל מיקומו בים האגאי.

היפאטיה, איור משנת 1908

הכוכב המזהיר של אלכסנדריה

מהלך הדברים המתואר כאן התרחש, פחות או יותר כך, בתחילת המאה החמישית לספירת הנוצרים: מדענית מפורסמת, יפיפייה אקסטרוגנדית המקורבת לאישים בצמרת, נרצחת בדמי ימיה; מאבקי כוח ותככים בשלטון; כוהן דת המסית את מאמיניו הקנאים למלחמת אמונה; ואפילו סאטירה פוליטית המעוררת את רוגזן של הרשויות

סוחרי האומות/אלכסנדרוס פאפאדיאמנטיס

אלכסנדרוס פאפאדיאמנטיס הוא סופר יווני שחי בין 1851 ל 1911, נולד באי סקיאתוס שנמצא בחלק המערבי של הים האגאי, אביו היה כומר. כל הפרטים הללו, שדליתי מויקיפדיה אלו פרטים ביוגרפיים שיחזרו וישועתקו בספרו "סוחרי האומות". פאפאדיאמנטיס כונה "דוסטוייבסקי היווני", שכמו בכתיבתו של דוסטוייבסקי, גם בספריו קיימים מספר רבדים. ברובד השטחי הספר "החטא ועונשו" נקרא כספר מתח. גם "סוחרי האומות" יכול להיקרא כספר הרפתקאות רווי יצרים, אך ברובד העמוק ביותר, כמו ב"חטא ועונשו", הוא עוסק בהלך מחשבותיהם והתחבטויותיהם של הדמויות בסיפור. הספר "סוחרי האומות" יצא לאור ב 1882 והוא מתרחש במאה ה-12 בשנים שבין 1199 ל 1207.

דגל יוון

מינהל ציבורי בישראל וביוון

ניגודיות קיצונית בין המודל הסטגנטי של המינהל הציבורי היווני-הלני לבין דינמיות-יתר של רפורמות, מיקורי-חוץ והפרטות-יתר במודל הישראלי. מדובר בשני מודלים הפוכים בקיצוניותם – שיש להסיט לדרך האמצע הכלכלית-חברתית. ישראל ויוון הינן שתי מדינות ריבוניות, שממשיכות מורשות תרבותיות עתיקות: היהודית-ישראלית מחד גיסא וההלנית מאידך גיסא. בעבר היה בין התרבויות קשר סימביוטי, כולל מה שהוגדר כ"התייוונות" קוסמופוליטית ישראלית בעולם העתיק.

מהפך חברתי ביוון

מהפך חברתי ביוון

"סיריזה" מפלגת המחאה החברתית בשמאל הפוליטי היווני, בראשות אלכסיס ציפראס, זכתה בבחירות בשל העובדה שהמפלגות ההיסטוריות "פאסוק" – הסוציאליסטית וה"נאו-דמוקרטית" המרכזית – הן חלק מה"קפיטליזם הגלובלי הנאו-ליברלי-הליברטני". בקפיטליזם זה אין חמלה וסולידריות אנושית-קהילתית ולאומית ואין כלכלה חברתית. המוטיבציה היא חמדנות וריכוז ההון בידי מעטים. יוון עם אוכלוסיה של כ-11 מיליון נפש נקלעה למשבר כלכלה ענק ב-2010. כיום מסתכם החוב הלאומי שלה ב-700 מיליארד יורו.

רודוס, יוון

טיסות לרודוס תופסות חלק ניכר מיעדי הטיסה של התייר הישראלי. להלן מספר עובדות ומידע שיסיעו לתייר הישראלי.רודוס הוא אי בים האיגאי, הגדול מבין איי יוון. רודוס ממוקמת בדרום מזרח לארכיפלג היווני מול חופי אסיה הקטנה. אוכלוסיית רודוס היא מעל 110,000 תושבים ושיטחו של האי הוא 1,398 קילומטרים מרובעים. תוואי השטח מורכב בעיקר מגבעות והרים נמוכים. האי מכוסה ביערות. האקלים הוא סוב טרופי, ים תיכוני מתון. רוחות מערביות ממתנות את הטמפרטורה בקיץ. ימי החורף שטופי שמש. השפה המדוברת באי היא יוונית והמטבע הוא האורו האירופאי.

תמיסטוקלס: ביוגרפיה כהיסטוריוגרפיה אצל פלוטרכוס

תמיסטוקלס: ביוגרפיה כהיסטוריוגרפיה אצל פלוטרכוס

בבואנו לבחון את אמינותו ההיסטורית של פלוטארך ביצירתו הגדולה "חיי אישים" אנו נתקלים בקושי מסויים והוא רצונו של הסופר להשוות בין דמויות מפורסמות מן העבר לדמויות מפורסמות בחיי רומי (במקרה של תמיסטוקלס הדמות המקבילה על פי פלוטרך הינו 'קמילוס' שחי מאות שנים לפני תקופתו). כלומר מטרתה של כתיבתו הינה השוואה בין העבר לבין ההווה ובכך רצון להשפיע ואולי לחנך את האישים הנמצאים בעמדות מפתח בתקופתו (המאה הראשונה לספירה).

בני התרבות המינואית הם אירופאים

מחקר גנטי: בני התרבות המינואית הם אירופאים

תוצאות מחקר גנטי שפורסם מלמדות כי בני התרבות המינואית היו למעשה אירופאים. החוקרים הגיעו למסקנותיהם על ידי השוואה של די אן אי משלדים מינואים בני 4,000 שנה לדגימות די אן אי של 135 אירופאים ואפריקאים מהעבר וההווה. הבדיקות העלו דימיון ניכר לאוכלוסיה האירופאית בהווה, בעיקר זאת המתגוררת בכרתים. התוצאות הפריכו את התיאוריה לפיה מוצאם של בני התרבות המינואית הוא ממצרים העתיקה.

הספק / מרגלית מתתיהו - חלום ומציאות

הספק / מרגלית מתתיהו - חלום ומציאות

חלום ומציאות מתערבבים בסיפוריה של מרגלית מתתיהו בספרה החדש - הספק,(בת אור 2010). הדמויות הנקרות לעיני הקורא מזוהות כאיש וכאישה החומקים לפגישה לילית במסדרון חשוך באמצע הלילה. חלומות רוקמים מסע ארוך ומתבונן אל הזהות העצמית של המספרת. יש חיפוש של זהות, מפגשים אקראיים מחפשים יציבות, בית רגשי ומולדת רחוקה מטלטלים את המספרת לכל כיוון. אמנם היא ילידת הארץ, דור שני לניצולי שואה מיוון, הכותבת בשתי שפות: עברית ולדינו

נוסטלגיה של דרקונים / דימוסתנס קורטוביק

נוסטלגיה של דרקונים / דימוסתנס קורטוביק

קורטוביק הוא סופר יווני. כסטודנט לביולוגיה כתב את עבודת הדוקטורט של על האבולוציה של המיניות האנושית. ביוון הוא מוכר כמתרגם ספרותי משמונה שפות. זהו הרמן השלישי שכתב.
מה אפשר להגיד על ספר שכולו הרפתקאות, מרדפים ובריחות, כשבכל פרק, לפחות בתחילת הספר נוספת עוד דמות, לפעמים ארגון לפעמים כת שכולם רודפים ומנסים להניח יד על חפץ?
הסיפור מתחיל בתא רכבת לשטוטגרט כשמפקחת משנה אנדרומכי קוטרומבה והעציר שלה פרופסור דרקאס שאלה שתבהיר לנו מה העניין המרכזי בספר: "תגיד לי אחת ולתמיד, פרופסור, למה המומיה הזאת כל כך חשובה?"

זורבה היווני

זורבה היווני - הפילוסוף היחפן

רבים מאתנו קראו את יצירתו המופלאה של ניקוס קאזאנצאקיס – זורבה היווני תורגם לעברית ע"י חנן קלעי ב-הוצאת עם עובד (מאי 65). ואכן דמותו הססגונית של זורבה שגולמה ע"י השחקן אנתוני קווינס בסרט משכה ומושכת הרבה מאד קוראים. אולם חשוב גם לציין כי זורבה אינו רק הריקוד היווני על שפת הים אלא גם מעין תפיסת עולם והגיגים מאד מקורית ומעניינת. בדפים אלו אנסה להציג את חלקם ע"פ הבנתי.

מלחמה במדבר - חלק שלישי - אינטרמצו ופיאסקו

בחלק השני של מאמרנו תיארנו את הפלישה האיטלקית למצריים, בכוחו הצבאי העדיף של המרשל בחלק השלישי של מאמרנו, נסטה קצת מיבשת אפריקה, ונתאר שני אירועים שהיו להם השפעה מכרעת על מהלך המלחמה בצפון אפריקה, אך התרחשו מחוצה לה.

הנצפים ביותר

.