אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

נתן אלתרמן


דירה להשכיר / לאה גולדברג

חייה ויצירתה של לאה גולדברג - חלק ב

כמו לכל ז'אנר ספרותי שעסקה בו, התייחסה לאה גולדברג גם לכתיבתה לילדים בכובד ראש. כבר בגיל 16 כתבה ביומנה כי הכותב לילדים צריך להאמין בכל מילה שהוא כותב ולא 'להתיילד'. ספריה ושיריה לילדים התמקדו בנוף הארץ והטבע, בהתיישבות העובדת ובילדים העמלים, והם מלאי חן, אהבה וחום לילד הרך ולנער, אופטימיות והזדהות עם עולם הדמיון של הקטנים - עולם המשלים את המציאות. דומה שאת כל הרכות ואת כל ההומור, שהיו חבויים באישה חמורת סבר זו, היא כיוונה אל הילדים וכתבה, כידוע לכול, כמה מהיצירות הקלסיות האהובות ביותר בספרות הילדים העברית.

ארבייט מאכט פריי העבודה משחררת בפתח אושוויץ צילם בלפור חקק

היהודים הישראלים בין שואה לגבורה

שׂוחחתי לא פעם באירועים לזכר השואה, וגם הפעם אני ניצב כאן בעקבות זיכרונותיו של ניצול השואה יצחק פיינגולד, שברח מפולין והגיע לישראל. שם הקובץ שלו "ילד מן השואה" מעיד על הקושי לעכל את זיכרון השואה.כשאנו עומדים מול המספר של " שישה מיליון"- וזה צרוב בנו מילדות- איננו יכולים להתמודד עם מספרים כאלה. כשאומרים מיליון ילדים נספו, האם נוכל להבין סבל של ילד אחד? וכך כשמונים לפנינו מספר הניצולים, האם יודעים אנו מה סבלו של היחיד? וכאן מדובר ב"ילד מן השואה", ילד יחיד. עם סבל של אחד המוח האנושי מסוגל להתמודד.

נתן אלתרמן

מושכלות ראשונים: על טורו של נתן אלתרמן - תחום המשולש

טורו של אלתרמן "תחום המשולש", שנכתב בעקבות הטבח בכפר קאסם, נדפס בראשונה בעיתון דבר מיום 7.12.1956, למעלה מחודש ימים לאחר האירוע. ייתכן שפרסומו במפתיע של טור זה בניגוד לצו האיפול של הממשלה, היה אחד הגורמים שהאיצו בדוד בן-גוריון, להשמיע בכנסת במאוחר, ביום 12.12.1956, את הודעת ממשלת ישראל על הטבח ועל נסיבותיו. אמנם שירו של אלתרמן לא היה המניע היחיד להודעה זו, אך אין ספק כי בן-גוריון הבין שהמשורר שלח לעומתו במרומז אצבע מאשימה, וביקש לתת מענה להאשמות העולות מן השיר.

רקפת, ענווה וגאווה בשירת רחל / זיוה שמיר

הספרות העברית הולידה את העם ואת המדינה: ריאיון עם פרופסור זיוה שמיר

זיוה שמיר מילאה בעבר שורה של תפקידים מרכזיים בתחום הוראת הספרות וחקר הספרות. היא לימדה כארבעים שנה בחוג לספרות עברית של אוניברסיטת תל-אביב, עמדה פעמיים בראש מכון כץ לחקר הספרות העברית ובראש בית הספר למדעי היהדות של אוניברסיטת תל-אביב. כן עמדה בראש ועדת מקצוע הספרות במשרד החינוך ובראש ועדת בחינות הבגרות בספרות. במרוצת השנים היא כתבה וערכה ספרים רבים בחקר הספרות העברית. הפריון חסר התקדים הזה הפגיש אותנו לריאיון על מצבה של הספרות העברית במערכת החינוך ובאוניברסיטאות.

כיפה אדומה מאת נתן אלתרמן – פירוש לשיר

בפשטות, השיר מתאר סיטואציה שקורית בין סיום היום (במשפט הראשון) עד לתחילת הלילה (במשפט האחרון). כפה אדומה יוצאת לקטוף פרחים בחורשה דווקא בשעה מאוחרת כזו כשאחריה הולכים מספר בעלי חיים

ביאליק, אלתרמן וצבע הזברה

או: מדוע אסור לדבר על סופר גדול בפסקנות נחרצת?

ילדי ההפקר / נתן אלתרמן - פירוש לשיר

משטרת מחוז תלאביב: "הותר לפרסום כי ביום חמישי האחרון עצרו בלשי היחידה המרכזית שלמשטרת מחוז תל אביב קטין שטרם מלאו לו 18 שנה. על פי החשד הגיע החשודלביתה של עורכת הדין בשעות הערב, התדפק על דלת ביתה ומשפתחה - דרש ממנהבאיומי סכין את כספה. משסירבה לו - דקר אותה ונמלט מהמקום. במהלך מנוסתוהשליך את הכפפות והסכין בפח אשפה בקרבת מקום".

בית ישן ויונים / נתן אלתרמן - פירוש לשיר

פירוש לשיר "בית ישן ויונים" מתוך "כוכבים בחוץ" של נתן אלתרמן

לפני כארבעה חודשים, שבת פרשת "בשלח" ישבתי בבית הכנסת והאזנתי לקריאה בתורה. נער בר המצווה קרא כבקי ורגיל ובנעימה. הגענו לפרשיית ירידת המן במדבר. בחומש שהיה בידי הופיעו גם מאמרי התלמוד הקשורים בפרשה הנקראת.

תיבת הזמרה חוזרת

זיוה שמיר ושירי הילדים של נתן אלתרמן

פרופסור זיוה שמיר מראה בספרה החדש, "תיבת הזמרה חוזרת", כי בשירי הילדים של נתן אלתרמן המופיעים בספרו "ספר התיבה המזמרת" יש הרבה יותר מהנראה לעין וכי לאמיתו של דבר יש בהם אף הרבה יותר ממה שיבינו רוב הילדים וכן רוב המבוגרים הקוראים בהם.

אלתרמן: תיבת הזמרה חוזרת / זיוה שמיר

זיוה שמיר היא פרופסור לספרות עברית שכתבה וחקרה את שירי אלתרמן ופרסמהכבר שני ספרים על שירתו. בימים אלו מתפרסם ספרה החדש "תיבת הזמרה חוזרת"העוסק בניתוח שירי הילדים של אלתרמן.אלתרמן הוא משורר שגם מישלא מכיר אותו, מכיר אותו. מי שלא קרא שירה מימיו מכיר אותו דרך שיריוהמולחנים הרבים. מכירים חלקים מחייו הציבוריים, גם אלו שאיננו מזהיםכשיריו המושרים, מוכרים בכל זאת. המבוגרים זוכרים כמובן את שירי תחילתהדרך, "כלניות" או את "כחול ים המים". הצעירים יזהו בלי בעיה את "שירמשמר" המוכר יותר ממילות הפתיחה שלו "שמרי נפשך" או את "ערב עירוני" שיריהמחזמר שלמה המלך ושלמי הסנדלר, אותם תירגם מאידיש.

תיבת הזמרה: שיחה עם פרופ זיוה שמיר

לפני כמה ימים בעת שהשכבתי את ילדיי הקטנים לישון נטלתי לחדר הילדים את ספרה של פרופ' זיוה שמיר "תיבת הזמרה חוזרת". ענת שכבר בקיאה בקריאה ביקשה להחזיק את הספר בעצמה ואף להקריא לנו שיר מחורז. עידן שכב על המיטה עייף פיהק ולא בדיוק התכונן למופע תיאטרלי. אבל אני האמת, לא יכולתי לוותר על הקריאה, או שמא רציתי להחיות משהו מעולם שאבד.בהתלהבות רבה שוררתי על האפרוח העשירי. משסיימתי להקריא הבטתי בילדיי, ולא נותר אלא לזהות פליאה, אולי אף התרגשות. השפה, החריזה והסיפור ריתקו אותם.סיימתי בהבטחה שיהא המשך, יש עוד כמה שירים לשורר. הספר שאינו ספר ילדים עבר אצלי הסבה בשל הטקסטים המלווים את המחקר.

לקדמות כתיבתם של שירי מכות מצרים

"ועוורוני חוזים ושאר מכות מצרים / את החיוך הזה הותירו לחידה"

הנצפים ביותר

.