אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

תהליך השלום


ציפי חזרה מהכפור

ציפי חזרה מהכפור

ציפי לבני שנדמתה קורסת לשברים לאחר שיריביה בתוך מפלגתה הרסו וכתשו עד דק את מפלגתם, מכבר פרשה כנפיים, חזרה לדאות ולהשיג גבהים. אפשר לומר כמעט מתוך הערכה שלמה, כי היא שוב מוכיחה את חוסן אברותיה. שובה מהכפור, בו קפאה בודדה ונטושה תקופה קצרה, עשה טוב לה ולכולנו; היא הוכיחה כי קורצה מחומרים איתנים. היא איננה אפיזודה חולפת. לעתים רחוקות זוכה מי שנכשל לשקם מעמדו. לבני, למרות צלקותיה לא החמיצה את האפשרות להשמיע אמירה אידיאולוגית ברורה בנושא המשא ומתן עם הפלשתינים.

מסיכות קומדיה טרגדיה

הקומדיה הטרגית

לעתים אני נתקל בכותרת בולענית מצמררת באחד העיתונים הבאה להבעית כי אנחנו מתקרבים לחזון אחרית הימים, להלך עלינו אימים כי אפוקליפסה הנוחתת עלינו כחשרת פלדה ממרומים, מועכת את עולמנו עד שעולה אבק דק. דבר לא נותר. כזו היתה ההרגשה הפוקדת את קוראי "ידיעות אחרונות" כשראו את הכותרת הראשית של גיליון ערב החג האחרון, המתריעה מהתמוטטות הרשות הפלשתינית על פי החלטתה, וביטול כל ההסכמים עם ישראל. לדעת הכתב יש בצעד "המיואש" הזה משום מתן גט כריתות למדינת ישראל וקץ עולם העלול לפגוע בנו בעקבות האקט המסעיר הזה.

איש הספינים

איש הספינים

אחרי עיסקת השטן שרקח ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו בעזרתו של עוין ישראל, שר החוץ האמריקני ג'ון קרי, וקשר אותה בשחרור פולארד, ג'יימס בונד היהודי, ובמקום לשחרר את מה שסוכם בסך של שלושים וכמה פלשתינאים – קפץ לפתע המספר לארבע מאות (!) עם הבטחה (שקטה...) להימנע מבנייה בשטחים, ובכדי להגביר התבזות גם לשחרר רוצחים בעלי אזרחות ישראלית, ומעתה והלאה אבו-מאזן הוא שייצג גם את ערביי ישראל בפני העולם המריע.

חיסולה של מדינת ישראל

בימים הקרובים יתברר האם מדינת ישראל נפלה למלכודת פלשתינאית בסיועו של ג'ון קרי, שר החוץ של ארה"ב . אבו מאזן עומד לקבל בשיטת סחיטת "השוק המזרחי" את מתנת חייו – ישראל מגישה לו את ראש עצמה על טס של כסף שלא היה כדוגמתו. אם מישהו מתייחס לאמירה זו כליצנות או שמא כהגזמה, שיקרא היטב את השורות הבאות.

ג'ון קרי

ג'ון קרי חיסל את השיחות

שר החוץ האמריקני, מר ג'ון קרי, שהשקיע עצמו עם שורשים עמוקים במזרח התיכון, יכול בקלות להישאר באמריקה בגלל שייבשו כאן שורשיו והוא בלבד האשם בכך. הצהרתו המקוממת כנגד תביעתנו להכרה בארצנו כמדינת הלאום היהודי, מסמנת את עומק השבר שנפער בין ארצות-הברית לישראל. במהלך השבוע שחלף מר קרי גילה עצמו כמי שמתעלם משורש הבעיה במזרח התיכון תוך מוטות קיצונית לצד הפלשתינאי שפונק לקבל לקבל - ולא להניב משהו מצדו. לפנינו מתנהל מכבר בזאר ים תיכוני מושחת עד היסוד בשיטת הבקשיש שקרי התאים עצמו אליה בכל מכל.

מפת הגדה המערבית

השארת ההתנחלויות במדינת פלסטין – פיתרון סביר

אבו מאזן הכריז לא אחת שלא יסכים להמצאותו אפילו של יהודי אחד במדינת פלסטין. הוא אף הרחיק לכת והצהיר שאם נאט"ו תקבל על עצמה לערוב לגבול המזרחי בירדן, הוא מתנגד שאפילו חייל יהודי אחד ייכלל בכוח הצבאי של נאט"ן. אולי ראש הממשלה בנימין נתניהו התכוון לנצל את הכרזותיו של אבו מאזן כאשר הודיע שיש לשקול השארת ההתנחלויות שמחוץ לגושים במדינת פלסטין, לכשתקום. אולי הוא התכוון רק לתרגיל שיביא את אבו מאזן להתנגד, אבל, לעניות דעתי זהו פיתרון סביר והוגן לנושא ההתנחלויות מחוץ לגושים.

ציפי לבני האויב החדש של הפלסטינים

ציפי לבני, שרת המשפטים הישראלית העומדת בראש צוות המו"מ עם הפלסטינים הפכה כעת למטרה להתקפות של הפלסטינים. לבני היא "היונה" בהא הידיעה בקבינט אבל דעותיה המתונות ותמיכתה בפיתרון של 2 מדינות לא נותנים לה חסינות מפני המערכה נגדה שהחלו בה הפלסטינים. הרשות הפלסטינית טוענת לפתע שלבני אינה מתאימה לניהול המו"מ ויש להחליפה. כלומר, אם ישראלי המנהל עם הרשות הפלסטינית מו"מ אינו מקבל את הדרישות הפלסטיניות יש לסלקו מהשיחות בחסות ארה"ב.

נקודת נתניהו

נקודת נתניהו

מוטב שנודה בגלוי במפלה ההסברתית שספגנו מידי אויבינו המושבעים. מבחינה זו, באמצעות עזרה מתורת גבלס ואנשי השמאל הקיצוני בישראל ובעולם, הפלשתינאים הביסו אותנו שוק על ירך, הציגו אותנו במלוא איוולתנו, דווקא בשנים בהן עומד בראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, שנחשב לפחות על-פי דעתו, כמומחה להסברה. דומה ומישהו כאן חי בין עולם מציאותי שאינו מאיר לנו פנים לבין תעתועי תוכנית ריאליטי בזויה ופרימיטיבית. נתניהו קרוב מאד לאבד מקום של חשיבות בדפי ההיסטוריה שלנו הנפתלת והצהובה מזוקן. כמובן שכל עוד אדם מכהן בתפקידו צריך לקוות כי עוד ימצא דרכו להבנת כתב ברייל בראשי אצבעותיו.

הפלסטינים מעוניינים בהעברת הטיפול בסכסוך הישראלי- פלסטיני

העיתונאי אבו טועמה טוען שהפלסטינים מעוניינים בהעברת הטיפול בסכסוך הישראלי- פלסטיני לידי הצוות שניהל את השיחות עם אירן. אבו טועמה טוען שהפלסטינים הסיקו מהסכם ז'נבה עם אירן, מאובדן השפעתה של ארה"ב בעולם ומהמתיחות בין ישראל לוושינגטון שמוטב ששש המעצמות, ביניהן, רוסיה, סין ,והאיחוד האירופי, יעבירו לידיהם את הטיפול בסכסוך הישראלי- פלסטיני ויכפו על ישראל הסכם עפ"י מכלול הדרישות הפלסטיניות.

העלילה בדבר רצח עם בפלסטינים מופרכת בידי הלשכה הפלסטינית לסטטיסטיקה

העלילה שישראל מבצעת "רצח עם" בפלסטינים מופרכת ע"י הלשכה הפלסטינית לסטטיסטיקה. מנפרד גרסטנפלד פירסם לאחרונה מחקר חדש. גרסטנפלד הביא בסיפרו משאלי דעת קהל שנעשו במספר מדינות באירופה בהן נשאלו המרואיינים 2 שאלות: * האם ישראל מבצעת בפלסטינים רצח עם? * האם ישראל היא מדינת אפרטהייד? 150 מיליון מתוך 400 מיליון תושבי אירופה המקומיים ענו בחיוב על 2 השאלות

היחס לשיחות השלום ברשות הפלסטינית

הרשות הפלסטינית עושה, לדברי אבו טועמה, כל מאמץ להסתיר את קיומן של השיחות עם ישראל. המאמץ כולל התנגדות לצילומים ולדיווח על הפגישה ה- 1 בין הצדדים. אפילו מיקום השיחות נשמר בסוד עפ"י דרישתם, ולדעת אבו טועמה, הסיבה איננה הרצון להבטיח הצלחת השיחות, אלא החשש מתגובות הפלסטינים והעולם הערבי. להחלטת אבו מאזן להסכים לשיחות, כתוצאה מלחץ כבד מצד מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, יש התנגדות רחבה בחברה הפלסטינית, ויש גורמים המאשימים את המנהיגות הפלסטינית בבגידה.

אבו מאזן: חידוש השיחות בתמורה להפסקת ההסתה ופולחן השהידים

חידוש השיחות בתמורה להפסקת ההסתה ופולחן השהידים

אני מסכימה לתנאים של אבו- מאזן לחידוש השיחות, בתמורה להפסקת ההסתה ופולחן השהידים. כמו למעלה מ- 50% מאזרחי ישראל, אני בעד סיום הסכסוך הישראלי- פלסטיני ע"י הקמת מדינה פלסטינית לצידה של ישראל. אני מסכימה, כמו רבים בישראל, להצעתה של ישראל שנתמכה ע"י הנשיא קלינטון בוועידת קמפ דויד ב- 2000. עפ"י מתווה קלינטון- ברק הייתה המדינה הפלסטינית משתרעת על כ- 97% משטח הגדה המערבית ועזה בצירוף שטח נוסף של טריטוריה ישראלית בתמורה לסיפוח גושי ההתיישבות העיקריים לישראל.

תגובה לשלי יחימוביץ בנוגע לנושא המדיני

בשמאל מיהרו לתקוף את שלי יחימוביץ על דבריה בראיון ל- Y-NET בנוגע להתנחלויות. השמאל, וראש החץ שלו בנוגע להתנחלויות היא תנועת שלום עכשיו מנהל מלחמת חורמה במתנחלים. למרות התנגדותי להתנחלויות ולמספר תופעות מאוד שליליות של השוליים הסהרוריים שלהם, ותמיכתי בפיתרון של 2 מדינות, אני מתנגדת לקו של שלום עכשיו. במקום לשים את הדגש על המאבק למען 2 מדינות, שלום עכשיו הפכה את נושא ההתנחלויות לעיקר והיא מנהלת מאבק עיקש נגדן.

אולימפיה דוקאקיס

רוז / אולימפיה דוקאקיס בתיאטרון הקאמרי

את מחזה היחיד של מרטין שרמן בביצועה של אולימפיה דוקאקיס אפשר לספר לפחות בשתי צורות. האחת קצרה שתעצבן רבים. רוז היהודייה בת השמונים יושבת שבעה על ילדה ערביה שנורתה בשטחים על ידי נכדה של רוז. הסיפור האחר הרבה יותר מורכב. מרטין שרמן כתב מחזה על זקנה המגלמת בתוכה את שמונים שנות ההיסטוריה היהודית במאה העשרים. במשך שעה וחצי הוא עובר על כל הנקודות החשובות.

האם ההתנחלויות המכשול לשלום?

האם ההתנחלויות המכשול לשלום?

הקמת ההתנחלויות הייתה בזבוז משווע של משאבים לאומיים ומוטב היה שהיוזמה להתנחלות הייתה מיושמת בגליל ובנגב המשוועים למתיישבים. המתנחלים, שנענו לפניית ממשלות או יזמו בעצמם הקמת התנחלויות שילמו כבר פעמיים מחיר אנושי כבד על ההתנחלות: בפעם הראשונה, בפינוי פיתחת רפיח ובפעם השנייה בפינוי גוש קטיף.

לאבו מאזן אין מנדט לעשות שלום

העיתונאי עבדל כארים שעלהבי, פרסם ב- 28 במרץ 2012 מאמר בכתב העת "גיטסטון אינסטיטיוט". והרי עיקרי דבריו...

משא ומתן מנקודת מבט אסלאמית

משא ומתן מנקודת מבט אסלאמית

מה היא באמת העמדה האסלאמית למשא ומתן? האם יש בכלל סיכוי למשא ומתן עם אחד מהגורמים האסלאמיים הפעילים ביהודה ושומרון וברצועת עזה? האיחוד בין פתח לחמאס מעורר שאלה זו מחדש. ישנם קולות בתוך החברה הישראלית הקוראים לנהל משא ומתן גם עם חמאס ארגון אשר נקודת השקפתו מבוטאת כבר בפתיח לאמנת החמאס.

ספטמבר שחור?

באין סיכוי ממשי לשבירת הקיפאון בנושא הבנייה בהתנחלויות בספטמבר, הפיתרון בטווח הקצר הוא ניתוק חד צדדי מן השטחים שישראל חושבת להעביר לפלשתינאים, שמירה על הביטחון וכניסה למו"מ תוך הכרזה חד צדדית על הפסקת אש. ישראל מנוסה בהסדרים כאלה, שהביאו לשלום.

העיתונאי פאיז עבאס: אין פרטנר (ישראלי) לשלום

העיתונאי פאיז עבאס:"אין פרטנר (ישראלי)לשלום". האם יש פרטנר (פלסטיני ) לשלום?

על מניות ועל אופציות

אנאפוליס. כששורות אלו נכתבות עדיין לא ברור אם הוועידה האמורה להתכנס באנאפוליס תצא אל הפועל ומי ייקח בה חלק

אחרי השלום: המשימות הדחופות של החברה בישראל

מאז פתח מנחם בגין בתהליך בו ישראל עוברת ממצב מלחמה- למצב שלום עם שכנותיה, נמשך מזה כמעט שלושים שנה המשא ומתן על פתרון הבעיה הפלסטינית. מאז קבע בגין את תג המחיר עבור השלום - כנסיגה מלאה, ברור לכל שזה יהיה ההיבט הגיאוגרפי של הסכם השלום עם הפלסטינים. הקמת גדר ההינתקות נתנה תוקף נוסף לגבולות הצפויים, של חזרה כמעט מוחלטת של ישראל לקו הירוק.

יוזמה מול יוזמות

ביום חמישי 09/11/2006 הסתיימה באיסטנבול ישיבת צוות מומחים שמונתה על ידי מזכ"ל האו"מ היוצא קופי ענאן וששיקפה את דעתו. לדעת הצוות הסכסוך הישראלי פלשתיני הוא המקור הבסיסי, אם כי לא היחיד, לחוסר היציבות העולמית. פתרון הסכסוך ייצב את המזרח התיכון הבעייתי וממילא ישפיע על כלל הזירה העולמית. בגישה גזענית להפליא מעשי הטבח ההמוניים והמזוויעים באפריקה, הנמשכים כמעט ברצף 40 שנה, אינם חלק נחשב מ"היציבות העולמית". ביום שני, 13/11/2006 בערב נשא טוני בלייר ראש ממשלת בריטניה נאום לאומה הבריטית. בנאומו פרס תוכנית שלום למזרח התיכון שמאז מלחמת עיראק הפך למקום מסובך ומסוכן ביותר.

יוזמת זנבה מבט מבפנים / מנחם קליין

יוזמת

יוזמת ז'נבה מבט מבפנים / מנחם קליין. הוצאת כרמל

במשך שנים ארוכות האמנו כולנו ש"אין מה לעשות- אין עם מי לדבר". אחר כך נולדו יוזמות אחדות שהראו שיש מה לעשות יש עם מי לדבר, ועם רצון עמוק אפשר להגיע רחוק. היוזמות הללו קרסו אחת אחרי השנייה מסיבות שונות.

הנצפים ביותר

.