אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

גולם


 טובי כהן, סעד, 2016, צילום על נייר fineart, 75x225 Toby Cohen, Assisted/Dined, 2016, photograph on fineart paper, 75x225

טובי כהן: גולם, תערוכת צילומים

זהו סיפורו של הגולם, הדמות המפורסמת ביותר במיתולוגיה היהודית. אגדה שיש בה קסם, כשפים וניסים. הצלם טובי כהן שיחזר את מפלצת הבוץ לפרטי פרטים והפיח חיים במעשיה הנודעת בתערוכת יחידב גלריה אנגל בתלאביב.

הגולם ואני

אצלי העניין בגולם הוא משפחתי ונובע משני הצדדים של המשפחה. למרבית הצער תולדות המשפחה שלי מתועדים היטב דור אחרי דור אך ורק עד המאה ה-16 בכל אופן הם מגיעים עד לפראג של מחצית המאה ה-16- ימי המהר"ל. באופן ספציפי הרשימה הגנאולוגית מגיעה עד שנת 1559 עד לאדם בשם "החבר רבי יוסף", "אוד מוצל מגזירת (גירוש) וינא" שהגיע בשנה זאת לפראג. "החבר יוסף" הנ"ל הוגלה לפראג מוינה לאחר שעורר את זעמה של ממשלת הקיסר פרדיננד הראשון בגלל הנהגת ארגון חשאי כלשהו בשם "בני ציון" שמסיבה זאת או אחרת עורר את חששות השלטון.בנו הרב פתחיה שנפטר ב-1598 היה סופר בקהילת פראג בתקופה שבה היה שם המהר"ל רב ולא מן הנמנע שהוא באופן ספציפי היה זה שהפיץ בכתב סיפורים שונים על המהר"ל אם כי אלה עד כמה שידוע לא שרדו עד היום בצורה שאותה כתב אותם. האם היה אותו פתחיה אחראי גם להפצת סיפור הגולם? לנו עד כמה שידוע הסיפור הופיע בכתב רק באמצע המאה ה-19, ב-1847 בקובץ גרמני בשם "גלריה של סיפורים" שהוצא לאור בפראג בידי בנימין זאב פשלס ונכתב בידי ליאופולד וייזל לדבריו בהסתמך על סיפורים שאותם שמע מהעם.

 שהרה בלאו / יצר לב האדמה

שהרה בלאו / יצר לב האדמה - הגולם והאישה הרווקה

הסופרת שהרה בלאו פרסמה לאחרונה רומן ראשון על נושא הגולם. את "יצר לב האדמה", ספר שזכה לתשומת לב תקשורתית עצומה שבו היא מציגה את הגולם בצורה לא אורתודוכסית קיצונית ככלי מיני ואגב כך מעוררת כמה שאלות מעניינות לגבי יחסי נשים וגברים בעולם המודרני ומי הוא זה שצריך להחזיק בשוט.

הנצפים ביותר

.