אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

הרוקי מורקמי


לרקוד לרקוד לרקוד / הרוקי מורקמי - מותחן מטאפיזי

לרקוד לרקוד לרקוד / הרוקי מורקמי - מותחן מטאפיזי

הסופר היפני הרוקי מורקמי מחונן ברגישות הדומה לזו של בני תרבויות העולם הקדום. כמו המצרים הקדמונים, גיבור הרומן "לרקוד לרקוד לרקוד" לא מפריד בין דומם, חיה לאנוש. הוא מדבר אל מאפרה כמו הייתה בשר ודם. הוא מנהל שיחות עם ספק אדם, ספק חיה, איש כבשה שיצא מן היער ושמשמש לו כמנטור. בשהות בהוואי הוא רואה בשמים ענן שמזכיר לו גולגולת של פיטקנטרופוס. מה שהגיבור לא מסביר לנו הוא שהפיטקנטרופוס, שביוונית פירושה אדם קוף, היא מילה שהמציא הביולוג-פילוסוף הגרמני ארנסט הקל/
צוקורו טזאקי חסר-הצבע ושנות העלייה לרגל / הרוקי מורקמי

צוקורו טזאקי חסר-הצבע ושנות העלייה לרגל / הרוקי מורקמי

אל תיבהלו מהשם הארוך של הספר החדש של הרוקי מורקמי. מורקמי עצמו מקצר אותו בראיונות כ-צוקורו טאזאקי. זהו ספרו הארבעה עשר של הסופר-כוכב היפני, עדיין לא תורגם לעברית. למי שעדיין לא מכיר את הרוקי מורקמי – הוא סופר ומתרגם יפני, יליד 1949, נולד בקיוטו, בעל סגנון ייחודי, קולח ושוטף ובעל מוטיבים שחוזרים על עצמם ברוב ספריו. ספרו האחרון – צוקורו טאזקי חסר הצבע ושנותיו הצלייניות (או שנות עלייתו לרגל) – פורסם ביפן ב-2013 ונמכר תוך פחות מחודש במיליון עותקים.

הרוקי מורקמי / אחרי החשכה

עיר גדולה בלילה. כמה ספרים וסרטים ראינו על עיר גדולה ואנשי הלילה שלה. כאן זו טוקיו. טוקיו כתרבות אחרת תמיד מעוררת סקרנות ושאלות. הסקרנות לא תיענה וסקרנות לא תבוא על סיפוקה. זו טוקיו, אך לו זו שעליה שואלים. אין תרבות יפנית כמעט. למערבית דווקא יש רמזים. מטרופולין גדולה ואנשי הלילה. חלקם מוזרים, קרימינלים או תמימים. אנשים. מזכיר בדרכו את הסרט אבודים בטוקיו, על שני זרים מערביים בלילה בעיר הזו. כאן אינם מערביים. הם יפנים ואבודים לא פחות.

הנצפים ביותר

.