אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

האח הגדול


האח הגדול: להסתכל לעצמנו בעיניים

האח הגדול: להסתכל לעצמנו בעיניים

עכשיו באה אורטל בן דיין, ואחרי שבועיים בלבד והראתה לכולנו איך באמת עושים טלויזיה. בין אם התנהגותה נובעת מתוך תסכול פנימי עמוק ובין אם היא נובעת מדאגה כנה לאחוזי הרייטינג או תשוקה מבולבלת להסביר לאדם הנבער פמיניסטיות מהי, זרקה את המגבת, ככה פתאום, ונעמדה עירומה מול עיניהם המשתאות של שותפיה לניסוי הקליני, שעברו במהירות ממצב של מבוכה קלה למצב של מצוקה נפשית אמיתית. לנגד עיני מדינה שלמה, המורכבת מצופים שנמצאים במודעות עצמית גבוהה או תחת הכחשה, ולנגד מצלמה אחת, שמאחוריה אח גדול אחד, שבמקרה אחר, ובעונה אחרת, הסתבך בעצמו עם פליטת פה מביכה ומאוד, מאוד, מאוד לא פמיניסטית.

פרידמנים, כוזרים ומזרחים - הכוח לכנות בשם

הרוחות סוערות והצופים תופסים עמדות: סדרות מציאות (ריאלטי) שונות לא מפסיקות מלעלות את השסע העדתי (האתני) על פני השטח, לסדר היום הציבורי. כנראה שהעימות הישן מעולם לא נעלם - מזרחים נגד אשכנזים מוצגים כקונפליקטים עיקריים, וקונפליקטים תמיד מוכרים. על כן, התוכניות מעודדות את זה בעזרת העריכה המגמתית. כך זה קורה בתוכנית "האח הגדול" בין מחנה עינב ויוסי בובליל לבין המחנה המתדלדל והנעלם של שפרה וצבר, וכך זה מוצג בתוכנית "אבי ביטר חי בסרט".

בשבחו של האח הגדול

בשבוע בו החדשות האמיתיות עוררו בנו חלחלה, וכן, בשבוע בו שובם של כוחות השאול הפכו את חיינו כאן במדינה הקטנה לחיים אחוזי טירוף וגם תרמו באופן משמעותי לערעור תפיסות עולמנו נמצאה פינה קטנה של נחת. אף שבין היתר "גילינו" גם "לא עוד אהבת אם מעל הכול" ו"לא עוד אהבת הצאצאים כהבטחה לעתידם". וגם בתוך העולם הזה שנדמה כי הפך הזוי ובלתי נתפס עלתה אבוקה מאוד מוארת וממקסמת בצורה בלתי רגילה. חייבת להודות בפומבי, שעולמי השתנה מן הקצה אל הקצה. גיליתי בעצמי תכונות שסברתי כי אינן קיימות וגיליתי גם באחרים התנהגויות שמזמן שכחתי כי קיימות.

הנצפים ביותר