אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

איראן


הנערה מהגן / פרנאז פורוטאן, מאנגלית: עידית שורר, הוצאת כתר

הנערה מהגן / פרנאז פורוטאן

פרנז פורוטאן כותבת כתיבה נשית, על נשים, אל נשים (בפתח דבר יש הפנייה מיוחדת לנשים: אילו שוטטתן, חלפתן, הייתן, הצצתן). על נשים יהודיות ממחוזות שטרם הכרנו, נשים שמחויבות ללדת, אחרת הן לא נשים, שהן חייבות ללדת בנים זכרים אחרת אין בהן תועלת

תסבוכת והזדמנות

'ועתה לטבח הנמשך בעיראק' מדווחות רשתות התקשורת העולמיות על הנעשה מדי יום בעיראק. עוד יידרש, כנראה, שפך דם רב כדי להחזיר את האיזון הבין עדתי והיציבות לעיראק. זה עשור מוזן הטרור המוסלמי הבין-לאומי מ'בוגרי אפגניסטן'. סביר שבעשור הקרוב יהיו 'בוגרי עיראק' הכוח המזין של הטרור הבין לאומי. הרוח הגבית שתנשוב מהמלחמה ברוסים ובאמריקאים תזרע אי יציבות קשה בעולם הערבי, המערבי והמוסלמי וניצנים למתחולל כבר ניכרים היטב בערב הסעודית .

מאחורי מסך המשי / בן-ציון יהושע

מאחורי מסך המשי- יצירתו הספרותית והמחקרית של בן-ציון יהושע

"מאחורי מסך המשי: עמים ויהודים במרחב האיראני-פרס-איראן, אפגאניסתאן, בוכארה", ספרו האחרון של בן-ציון יהושע-רז על רקע יצירתו הספרותית והמחקרית. לאחר שבן-ציון יהושע פרש ממשרתו כמנהל הוצאת מאגנס הוא החל בפעילות ציבורית, בין היתר כשליח מדינת ישראל במדינות מרכז אסיה. בשליחות זו, שנמשכה על פני מספר שנים לא מועט, הגיע בן-ציון יהושע למימוש האמיתי של אישיותו, שכן נשתלבו בה הבחינות השונות והמגוונות של אישיותו כבן ירושלים יליד שכונת הבוכרים למשפחה שנתמזגו בה, מצד האב – התרבות של היהדות האיראנית, ומצד האם – התרבות של היהדות האיספניולית, שלימים החלו לכנותה 'יהדות הלאדינו'.

מאחורי מסך המשי / בן-ציון יהושע - עשו לנו את ההיסטוריה

מאחורי מסך המשי / בן-ציון יהושע - עשו לנו את ההיסטוריה

בספרו של בן ציון יהושע "מאחורי מסך המשי" מסופר על פסיפס של מסורות שצמחו על דרך המשי: הבודהיזם הנודד, האסלאם הדוחק את הנצרות המזרחית. וגם תיאור של קהילות יהודיות שהעבירו ביניהן הלכות, נוסחי תפילה וגילויים דוגמת חשיפת קיום ממלכת הכוזרים. הסופר והחוקר בן-ציון יהושע (בשמו המלא: בן-ציון דויד יהושע-רז, ובשמו הספרותי ד. בציר) מתעד בספרו זה את העמים והקהילות היהודיות במרכז אסיה. ספרו הקודם "מנדחי ישׂראל באפגאניסתאן לאנוסי מַשהד באיראן" פרץ דרך בחקר קהילות נידחות אלה והיה לספר יסוד בארץ ובחו"ל.

ארגו / בן אפלק - ביקורת

ארגו / בן אפלק - ביקורת

בן אפלק, בימאי הסרט והשחקן ההוליוודי שזכה לביקורות הגרועות ביותר בתעשיית הוליווד של העשור האחרון, מגיע הפעם לנצח. מעניין כי האמפטיה שלי כלפיו נבעה כתוצר לסרט "פרל הרבור", שעד היום אני לא זוכרת כלום מהסרט מלבד זה שהיה כל כך צפוי וגרוע. אני זוכרת שפרצופו האמריקאי היה כל כך צפוי בסרטים של הז'אנר האמריקאי הנדוש של סוף המאה ה 20. הריי אם כבר לראות עוד שובר קופות של הוליווד, זה בעיקר כדי לראות פנים יפות של אמריקאי בתוך בובת ברבי גברית.

דגל חיזבאללה

חיזבאללה יפתור לנו את הבעיה עם איראן

כבר הרבה חודשים אנו עדים לדילמה הישראלית בנוגע לתקיפת אתרי הגרעין באיראן. התמונה שמתקבלת היא זאת: מבחינתה של ישראל ההתקדמות המואצת של פרוייקט הגרעין האיראני כבר קרובה מדי לקו הסיום והגיע הזמן לפעולה צבאית. רצוי לנו שארה"ב תתקוף את אתרי הגרעין אך אם אין ברירה אז ישראל תעשה זאת לבדה.

העלבת מוחמד

בימים האחרונים העולם נשטף בגל של מחאות מוסלמיות אלימות, הכוללות הפרות סדר, שריפת דגלים (ארה"ב, ישראל וגרמניה), פריצה לשגריריות ורצח שגרירים! התירוץ הרשמי לפרוץ המהומות הוא סרט המציג את נביא האסלאם – מוחמד – באור מגוחך. התבוננות קצרה בסרט מגלה סרט ילדותי, חסר כח משיכה ודל תקציב. קשה להאמין שבגין סרט כזה תפרוץ 'מהומת אלוהים' לאורכו ולרוחבו של הגלובוס. אם ננסה לחשוב כיצד היה נוהג העולם הנוצרי או היהודי אל מול סרט פוגעני ולא ראוי שכזה, לא נצטרך להרחיק לכת יתר על המידה.

הסרט האיראני- "פרידה"

פרידה – סרט איראני ייחודי, פוליטי ואינטראקטיבי

מורי היקרים בחוג לקולנוע באוניברסיטת תל אביב היו לעיתים מזכירים את הקולנוע האיראני כקולנוע הטוב בעולם. אני, כסטודנט מרדן שלא קיבל את דברי מוריי כפי שהם, חשדתי בכל פעם ששמעתי שיפוט לכאן או לכאן, לטוב או לרע. מהו קולנוע טוב בעולם? מי החליט על הקריטריונים? ברור לי שהוא שונה, ייחודי ואחר אך איני בטוח שטוב הוא המילה הנכונה. אותה תהייה נותרה בי גם לאחר הצפייה בסרט האיראני החדש והמדובר, פרידה (אשגאר פרח'אדי, איראן, 2011), הסרט שזכה באוסקר על הסרט הזר.

גינטר גראס

אגודת הסופרים העברים מגנה את גינטר גראס: "גראס מבקש לטהר את טהראן"

אגודת הסופרים העברים במדינת ישראל גינתה בחריפות את התבטאותו של זוכה פרס נובל, הסופר גינטר גראס. אגודת הסופרים תפנה באיגרת מיוחדת לאיגוד הסופרים הבינלאומי פא"ן ותקרא לאיגוד להתנער בפומבי מדבריו של גראס ולהתנער מכל גילוי של דה לגיטימציה נגד מדינת ישראל ונגד העם היהודי.

זהות יהודי איראן: בין גלות למולדת

מבחינת יהודי איראן, אין סתירה בין דתם והלאום האיראני, אליו הם חשים משויכים. הם אינם ממהרים לעלות לישראל.בכינוס של יהודי איראן בעיר שיראז בסוף 2002 נאם אחד ממנהיגי הקהילה היהודית על רקע שחרור 13 היהודים שהואשמו בריגול לטובת ישראל ממעצרם:"החברה שלנו זקוקה ליותר אחדות. עלינו להשתמש בכל הזדמנות על מנת להתאחד יחד. אנחנו איננו עוד אותו עם מדוכדך כמו מקודם. אנחנו עם חי, שמח, פעיל ואוהב את איראן. אנחנו היינו תושבי איראן במשך 2700 השנים שחלפו. איראן היא המולדת האמיתית שלנו. אנחנו במהותנו קודם כל איראנים ואח"כ יהודים. אנחנו גאים בכך שאנו איראנים. יחי איראן!

משחק איראן ישראל בגביע אסיה לכדורגל (1968)

"בגיהנום של טהרן נוצחנו 2:1" - משחק איראן ישראל בגביע אסיה לכדורגל (1968)הכיוון מזרח, 13: היציע נוטל את רשות הדיבור, 2007, עמ' 28-22משחק הכדורגל בין איראן לבין ישראל במסגרת גביע אסיה לכדורגל בשנת 1968 היווה זירת התגוששות בו יוצגו ויוצרו זהויות ועימותים שונים: פוליטיים, לאומיים, ודתיים, שנשזרו זה בזה. משחק הכדורגל בהיותו משחק ספורטיבי הינו "שדה עימות", כדברי הסוציולוג הצרפתי פייר בורדייה, בו מתנהלים מאבקים על גיבושן של זהויות קולקטיביות, שכן הוא מאפשר לקבוצות שונות, הנוטלות חלק במשחק, לבחון את עצמן זו ביחס לזו. הכדורגל הוא זירה הן לביטוי זהות והן לעיצובה.

החזית הסורית-איראנית: טילים, כאוס ומסעות מלחמה

בנאומו הנוכחי ביקש בוש ליצור רושם שהוא מוסר לשומעיו דו"ח התקדמות המציג את ההישגים והכישלונות של מדיניות המדינה הפלסטינית שלו. אך תאריך הנאום לא נקבע לפי בחירתו של בוש; הוא נכפה עליו בשל כיבושה של רצועת עזה ע"י החמאס מידי הפתח

איראן חושפת כוונותיה להשתלט על המפרץ הפרסי

החתירה האיראנית הבלתי נלאית להקים צבא חזק וגדול ולפתח יכולת גרעינית אזרחית וצבאית היא יסוד מרכזי באסטרטגיה - הכור הגרעיני בבושיר.

השכן מאיראן

ההודעה שפרסמו הסעודים בהסכמת מצרים ביום שישי 14/07/2006, יומיים לאחר פרוץ מלחמת לבנון וערב כינוס הליגה הערבית לדון במלחמה, הייתה חריגה מאד לנוף הפוליטי באזורנו, שבו מקובל להאשים את ישראל אוטומטית בכל דבר: "גורמים בתוך לבנון ומי שמאחוריהם אלה לבדם ישאו באחריות המלאה". הודעה שבתוספת מפורשת של השמות איראן ו-חיזבאללה יכלה להיות מנוסחת גם על ידי כל פוליטיקאי מהימין הישראלי. ביטוי ראשוני לתמורה אפשרית במזרח התיכון בעקבות מלחמת עיראק.לפני המלחמה בעיראק ב- 2003 ניסה מלך ירדן להזהיר את הנשיא בוש.

טילים איראניים בידי חיזבאללה

בידי חיזבאללה ישנן מערכות נשק שמסוגלות לפגוע במרכז הארץ. מערכות נשק אלו הן תוצרת איראן שהשתמשה בהם בעיקר במלחמת אירן – עיראק בשנות ה 80.

להלן כמה ממערכות הנשק האיראניות הבולטות שהחיזבאללה השתמש ועשוי להשתמש בהם. יש לציין שהטילים הם איראנים ואין לדעת האם החיזבאללה מחזיק בהם ובאיזו כמות. 

מה בין כור הביקוע הגרעיני האיראני לכור ההיתוך הישראלי?

האתר אימגו זימן לנו שני מאמרים שלכאורה עוסקים בנושאים שונים, אך כשהם עמדו ביחד בראש האתר, כשני המאמרים הפותחים, אי אפשר היה שלא לתמוה על הקשר ביניהם. ב-24/05 פתחו את האתר מאמרו של יוחאי סלע על אחמדיניג'אד, ומאמרו של אריה קיזל על האשכנזים. בראשון נעשה ניסיון למקם את שיגעונו של נשיא איראן בקונטקסט האיסלאמי, ובשני נעשה ניסיון למקם את תופעת האשכנזיות בחברה הישראלית. ארצה לטעון שיש קשר של השתקפות ושל הדהוד בין שתי התופעות- ההתייחסות של אחמדיניג'אד לישראל, מטורפת ככל שתהיה, היא רק הד לתהליכים שעוברים על החברה הישראלית. או אם נרצה- כור הביקוע הגרעיני האיראני משקף את כור הביקוע הישראלי.

אחמדינגאד - בקרב-מאסף בשם האיסלאם הרדיקלי

כאשר בוחנים את הצהרותיו של אחמדינג'אד, נשיא איראן, שנאמרו בחודשים האחרונים בנוגע לישראל ובנוגע ליכולת הגרעינית של מדינתו, עולה תמונה אידיאולוגית בהירה בפשטותה ולמעשה היא מפשטת את הדיון הציבורי בנוגע לרצונותיה של איראן ובפוטנציאל הבעייתי הטמון באיומיה כלפי ישראל וכלפי המערב.

אניסות והמרות דת בקרב יהודי אפגניסטן ואיראן

במאות התשע-עשרה והעשרים

מקורותיה של ברית סוריה - אירן

אירן וסוריה הן שתי מדינות שאינן "יורדות מהכותרות" בשבועות האחרונים (נובמבר ודצמבר 2005). נשיא אירן אחמדינג'אד הצהיר מספר פעמים כי הוא רוצה בהשמדתה של ישראל ולשם כך הכחיש את השואה. בנוסף עוקבת הקהילה הבין-לאומית כולה, בחשש רב, אחר התקדמות ייצור הנשק הגרעיני על ידי אירן. סוריה נמצאת במרכזה של חקירה בין-לאומית באשר לרצח ראש ממשלת לבנון לשעבר חרירי. מאמר זה יציג את שורשי המעורבות של שתי מדינות אלו (שבשל התנהגותן במערכת הבין-לאומית מכונות "סוררות") בלבנון, את הברית האינטרסנטית שנוצרה ביניהן, ואת תוצאות הברית (פעולות הטרור והקמת החיזבאללה). המאמר יעסוק אמנם רק בשנים הראשונות ליצירת הברית, אך המתעניין בפוליטיקה בין לאומית ימצא בודאי, בקלות רבה, את ההקשרים לנעשה בימינו.

חברות אמריקאיות מסייעות לתעשיית הגרעין האיראנית

חברת הנפט האמריקאית האליבורטון (halliburton), לשעבר בבעלות סגן הנשיא דיק צ'יני, נתונה לאחרונה להאשמות לפיהן קיימה היא פרויקטים משותפים עם מדעני גרעין איראנים בנושאי אנרגיית גז טבעי ואף מכרה ציוד להפעלת כורים גרעיניים לאיראן. חברת האליבורטון דיווחה על עלייה של 284% בהכנסות הרבעון שלה כתוצאה מחוזים לשיקומה של עיראק ועל פי האשמות היא סייעה באופן פעיל לתעשיית האטום האיראנית.

איראן והפרוייקט הגרעיני

באוגוסט האחרון, בעיר novovoronezh ברוסיה, החלה ההכשרה של קבוצת המומחים האחרונה של איראניים המיועדת לעבוד בכור הגרעיני האירני בבושייר. ההכשרה היא מטעם rosenergoatom (סוכנות האטום הממשלתית הרוסית שהוקמה בשנת 1992). מנהל מרכז ההכשרה, אלכסנדר איבנצ'נקו, מסר שבסוף התוכנית, מיועדים המומחים האיראניים לתחזק בעצמם את הכור בארצם.

הנצפים ביותר

.