אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

וודי אלן


קסם לאור ירח / וודי

קסם לאור ירח / וודי אלן

בארבעת השנים האחרונות זכינו לקבל מבית היוצר של אלן יצירות אמנותיות נפלאות. הסרט שיצא בשנת 2011, "חצות בפריס" נחשב על ידי רוב המבקרים כיצירת מופת קומית, והפך ללהיט מסחרי. הסרט של שנת 2012, "מרומא באהבה" נחשב אפילו לסרט טוב יותר מקודמו, והסרט של שנת 2013, "יסמין הכחולה" זיכה את קייט בלאנשט בפרס האוסקר לשחקנית הטובה ביותר. אבל הסרט החדש של אלן, "קסם לאור ירח", עולה בהרבה על כל האחרונים. בניגוד לדיכאון העגמומי שעטף את "יסמין" הפעם קיבלנו בחזרה, סוף סוף, את ההומור "האלני" השנון, הנוקב, הציני, ואת האמירות הבלתי מתפשרות.

יסמין הכחולה

יסמין הכחולה

וודי אלן, אלוף העולם בריצת מרתון על מכונת כתיבה, או מקלדת מחשב, הביא לעולם, לראשונה מזה זמן רב, סרט ייחודי שמקיים באמת את מה שהובטח בקדימונים, בפרסומים ובמוניטין העשיר שלו. התסריטאי והבמאי האלוף הזה, השיג בדיוק את המצופה ממנו, ואני כותבת את הביקורת הזאת כדי להגיד לו: שיחקת אותה, וודי. 'יסמין הכחולה שלך' הוא יצירת מופת משובחת. כזו שכבר שנים לא ראיתי. מסלול הסרט הוא ברור וייחודי. אתנחתא קומית משולבת במלנכוליה אירונית. סאטירה נוקבת והערות אגב שחורות הנוגעות לסדר היום של כולנו. יתכן שזה הסרט האכזרי ביותר שלו, וזה אומר משהו.

מסה על אהבה ו-וודי אלן

מאז ימי קדם כותבים המשוררים על אהבה: המשילו אותה לאהבת האל, החריבו בשבילה את טרויה. מהי האהבה?

וודי אלן

וודי אלן: קולנוע, היסטוריה וזיכרון קולקטיבי

הסרט מאפשר לנו הצצה מובנית על התקופה, על השפה, על אופן הלבוש, על סוגי המכוניות, על האווירה המשפחתית. מבחינה היסטורית, הידע המצטבר אצל הצופה אינו מבוטל. אין אפשרות מלאה ליצור כאן זיכרון קולקטיבי אודות אותה תקופה אך יש אפשרות להשתמש בטקסט המצולם באופן שימסור לנו פרטים בפסיפס לא מושלם.

הנצפים ביותר

.