אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

השמאל בישראל


מדוע אתה מצביע ימין ומקבל שמאל ? / ארז תדמור, 2017, הוצאת סלע מאיר, 279 עמ'

ספר הגות ביקורתית כביכול

מעבר לזירות השונות, מתיימר תדמור להציג את שורשיו האינטלקטואלים של העימות הרעיוני בן הימין לשמאל , אך עושה זאת בקווי ניתוח עבים מדי, באשר אין מדובר בשני אשכולות רעיוניים מונוליטיים, מה גם שהוא טועה בזיהוי אידיאולוגי של המחשבה המדינית.

אני שמאלני(ת)

כמו שמאלנית טובה קשה לי עם המיגרונים והאיתמרים, וכל אדם שמוכן לשפוך דם עבור חתיכת אדמה מסולעת, עושה אותי חולה . מאידך אין סיכוי לגרור אותי לפעילות צמתים מינימלית, לבושה בשחור מסוגנן וחטוב .

אריק שרון, יוזם תוכנית ההתנתקות

מקטרים … בוכים.

דרוש שמאל חדש, כזה שממוקד בחברה הישראלית, מדבר אתה, עם כל פלגיה: חרדים ודתיים, מתנחלים ובדואים, ערבים מהגליל ועולים משדרות. שמאל שמשפיע עלינו בתוכנו, ולכן עלול גם להיות מושפע, רחמנא לצלן. שמפנה את מרצו המדיני לא לפלשתינים ולא לשוק האירופי, שלא מטיף מוסר לחברה הישראלית אלא קשוב מאד לפחדיה וחששותיה.

כנסת ישראל

קריאה לשינוי

ימים לאחר ההצבעה על ההתנתקות עולות במוחי מספר שאלות נוקבות הנוגעות לחברה הישראלית, המובילות לשאלה הבסיסית : כיצד תיווצר אופוזיציה שמאלית במרחב הפרלמנטרי בישראל?

מחתרת שמאל?- רעיון עיוועים

מזה זמן רב לא קראתי מאמר שמצד אחד כה הזדהיתי עם דעות והשקפות שהובעו בו ומצד שני המסקנות שהוסקו בו עוררו בי התנגדות כה עזה. כזה הוא מאמרו של יוני אריאלי "מתקרבת מחתרת שמאל?" ("על צד שמאל" גליון 178).

השמאל הציוני – נחוצה תשתית אידיאולוגית

אין מי שיחלוק על כך שעל השמאל הציוני עובר משבר חריף. המשבר הוא כה חריף שיש מי שמנבאים שהוא עומד להתמוסס ולרדת מעל במת ההיסטוריה כמו תנועות פוליטיות אחרות בעבר. לעניות דעתי אחת הסיבות למשבר היא העדר תשתית אידיאולוגית מובחנת שתבדֵל אותו מזרמים אחרים באשר לזכותנו על הארץ. ברם, העיסוק באירועים פוליטיים ששוטפים את אזורנו ללא הפוגה ומקשים להוציא את הראש מעל המים, ולו לרגע קט, דוחקים את הדיון בסוגיות עקרוניות. דיון כזה הוא הכרחי ואין שעה טובה להעלותו על סדר היום מאשר בשעת משבר.

מדינה בצלמם ובדמותם

האקרובט

האקרובט מאת פיקאסו. ייתרונו הפוליטי של השמאל נובע בין השאר מגמישותו המוסרית שמקנה לו מיומנות של אקרובט רעיוני

הנצפים ביותר

.