אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

היסטוריה צבאית


דרגת אלוף

יהושע גלוברמן - האלוף הנשכח

"האלוף הנשכח" הוא כותרת מוזרה. אולי נחבאת בה גם סתירה פנימית קטנה, אם להיות אירוני לרגע, משום שאלופים, בין שהם במדים ובין שהם עוטים מחלצות אזרח, אינם מניחים לנו לשכוח אותם. אם הם לא מצטרפים לצמרתה של איזו מפלגה, הם מתמנים כמנהלי חברות גדולות או גופים ציבוריים כאלה ואחרים. בדרך כלל יש להם מה לומר על כל דבר, וידוע שהם משמשים כפרשנים צבאיים עליונים בכל כלי תקשורת המכבד את עצמו (וגם באלה שאינם מכבדים את עצמם, אבל נניח לזה, לפי שעה).

האם ניתן למנוע הפתעה צבאית?

אחד הגורמים החשובים ביתרון צבאי של צד אחד על משנהו הוא גורם ההפתעה. הוגים צבאיים רבים מציינים את חשיבותה, כדי לתקוף כאשר האויב אינו מצפה, ואז להביס אותו או לפחות להכותו קשות. מצד שני, הצד שמנגד מנסה ככל האפשר שלא להיות מופתע, אלא להיות מוכן לקדם את האויב, ולנצל זאת כדי להנחיל לאויב מכה קשה.

אספקטים היסטוריים בלוגיסטיקה הצבאית

ניתן לומר שימיה של הלוגיסטיקה בצבא, הן כימי המלחמות. כל מלחמה שדרשה מסע אל שטח אויב – דרשה את כלכולו של הצבא, ואת העברת ציודו. כיצד בוצעו דברים אלו בעבר הרחוק?

אלפרד מהן – אבי האסטרטגיה הימית המודרנית

אלפרד מהן – אבי האסטרטגיה הימית המודרנית

אלפרד מהן ללא ספק נחשב לגדול האסטרטגים הימיים ולאחד מהוגי הדעות הצבאיים החשובים בהיסטוריה של לימודי המלחמה. ספרו מ-1890 "השפעתן של מעצמות ימיות על ההיסטוריה" מהווה את אחד מעמודי התווך של הלוחמה הימית עד עצם היום הזה למרות שהוא נכתב בתקופה שבה עדיין שייטו באוקיינוס ספינות קיטור, לפני עידן מנועי הדיזל והרבה לפני המצאת ההנעה באמצעות כוח גרעיני. מהן פותח את ספרו בהסבר לגבי החשיבות של לימוד ההיסטוריה של הלוחמה הימית עבור אלו המעוניינים לנהל אסטרטגיה נכונה בהווה. נקודת המוצא שלו היא שאותם העקרונות והטקטיקות שבהם השתמשו הימאים לאורך ההיסטוריה רלוונטיות לימנו אנו.

גחלים

בשם אחי גיבורי התהילה

מזה חודשים ארוכים שאני מעיין בניתוחיו המפליגים של הפרשן הצבאי אורי מילשטיין, המתפרסמים באתר ניוז1. זמן רב אני מוצא עצמי מתלבט אם עלי להגיב או להחשות, ואם-כן כיצד עושים זאת כשמדובר בפרסום תגובה באותו אתר שגם אני נוהג מזה שנים לפרסם בו רשימות משלי. אבל הגעתי למסקנה כי זו חובתי בכדי לעמוד מול מעשה שאינני מוכן לעבור עליו בשתיקה בנוסח המתפרש כהודיה בפרשנותו הטוחנת ללא רחמים של מילשטיין; הוא לא משאיר בשדה הזיכרונות כאלה שאפשר להתחמם לאורם. הוא עובר ומכבה את המדורות אחת אחרי השניה.

הפלישה לאיי פוקלנד – נקודת מבט ארגנטינאית

באפריל 1982 פלש צבא ארגנטינה בהנהגתו של הגנרל ליאופולדו פורטונאדו גליטיירי לקבוצת האיים שבדרום האוקיינוס האטלנטי, איים שארגנטינה מכנה מאלווינס ובריטניה איי פוקלנד. איי פוקלנד נכבשו על ידי בריטניה ב 1833.

קרב המיתלה

"בכל מסע מלחמה הראוי להיזכר מצוי תמיד קרב המושך אליו במיוחד את תשומת-ליבם וחריפותם של בני דורו ושל הבאים אחריהם . לא תמיד מתחולל קרב כזה בנקודות הכובד של המערכה, אך כמעת תמיד על קו-ההכרעה שבה, והוא הופך לשמש ביטוי מרכזי למערכה כולה וסמל לדורות. כזה היה מעשה המלחמה של שלוש מאות בכירי גדעון – וזה של שלוש מאות בני ספרטה ב-תרמופילי, כך נראתה חטיבת הצרפתים החופשיים בקרב ההגנה ליד ביר חכים –וחטיבת הצ'ינדיטים של וינגייט במעמקי בורמה. ככה מזדקרת התגברות יחידת הצנחנים על חתחתי הקרב במיצרי המיתלה במסע הבזק המהולל ברחבי סיני. עלילת קרב הצנחנים במיצרים –יש בה הרבה לקחים אך אולי הגדול שבהם הוא עמידתו ולחימתו של הלוחם הישראלי הצעיר, ותושיית מפקדיו במבחנים חמורים. בזה מעל לכל, טמון ערכו המחנך והמאיר של קרב זה, שתרם תרומה משלו למסורתו-מורשתו המתגבשת של צבא ההגנה לישראל."(ההקדמה למערכות חוברת ק"יג , 1960 , חוברת סיפור קרב המיתלה מאת שרגא גפני )

הנצפים ביותר