אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

צריכת אנרגיה


אנרגיה חלופית

מה זה בכלל אנרגיה חלופית? אז כדי להסביר מהי אנרגיה חלופית בוא נבין ראשית מהי אנרגיה קונבנציונאלית. אנרגיה חלופית היא אנרגיה ירוקה מה שנקרא, המתבססת על מקורות שאינם מאיימים להתכלות. רוח למשל. מים למשל. שמש למשל. האנרגיה הסולרית וחברותיה הירוקות הם העתיד של האנרגיה, אחרי שאת כל המחצבים האחרים נכלה כליל. בגלל הפחד מהחוסר, מוחנו הקודח הביט סביב על הטבע שלנו וניסה לייצר מקורות אנרגיה חלופיים. הרי הטבע שלנו הוא זז ונושם, תהליכים אנרגטיים מתבצעים בו כל הזמן מבלי שנתערב, אז למה לא ללמוד מהטבע ולנצל אותו לצרכינו?

משיכת יתר של אנרגיה לתחבורה

את יעילות צריכת האנרגיה המשמשת לתחבורה ניתן לייעל עשרות מונים באופנים מגוונים שונים, ולשיפור היעילות קיימים תמריצים כלכליים וסביבתיים רבים. למרות האפשרויות הרבות הקיימות, קיימת משיכת יתר של אנרגיה לתחבורה. איך ניתן להסביר את התופעה?יעילות אנרגיה בתחבורה"מכון הרי הרוקי" בארצות הברית מנוהל על ידי פרופ´ אמורי לבינס וחוקר שנים רבות את האפשרויות הטכנולוגיות והכלכליות לחיסכון באנרגיה בכלל ובפליטת גזי חממה. במסגרת מחקריו על יעילות ניצול האנרגיה המשמשת לתחבורה הגיע "מכון הרי הרוקי" למסקנה כי מהאנרגיה האגורה במיכל דלק של מכונית רגילה מנוצל בסופו של דבר פחות מאחוז בודד להנעת הנוסע.

האם פנטזיית תחבורה מתגשמת במזרח התיכון?

שטיח מעופף הוא אמצעי תחבורה אגדי שהתפרסם במיתולוגיה הערבית, ומשולב באסופה "אלף לילה ולילה". עבור הנפגעים והסובלים מהתחבורה המנועית המקובלת, "שטיח מעופף" יכול לספק חלום מרענן בהקיץ על שיטת תחבורה נוחה, קלה לשימוש, נקייה, שקטה, רגועה, מהירה ובטוחה. השטיח המעופף נותר בגדר פנטזייה מדברית פרי דמיון מזרחי, אך - אם תוכניות ילכו כשורה - בקיץ הקרוב צפויה להתגשם פנטזיית תחבורה מערבית באבו-דאבי – אחת האמירויות העשירות במפרץ הפרסי שאזרחיה נהנים מרמת הכנסה לנפש מהגבוהות בעולם.

כוכבים טכנולוגיים נולדים

תחרויות טכנולוגיות

יעילות צריכת אנרגיה - מיתוסים ושברם

יעילות צריכת האנרגיה של אמצעי תחבורה היא אחד המשתנים החשובים ביותר בבחינה ובחירה של אמצעי תחבורה מועדף. צריכת האנרגיה היא בעלת חשיבות כלכלית גוברת, בעידן שבו צריכת האנרגיה העולמית עולה ומחיריה מאמירים, היא נמצאת בדרך כלל ביחס ישיר למידת המזהמים וגזי החממה שפולט אמצעי התחבורה, והיא בעלת חשיבות מדינית לאור העובדה שמשאב אנרגיה יעיל ונח לשימוש - הנפט - נשלט בידי מספר מצומצם של מדינות ותאגידים.

הנצפים ביותר

.