אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

חיפה


תמונת לווין של המפרץ וסביבתו, 2003

תמנון האמוניה במפרץ חיפה

ב-17.12.2017 אישר הקבינט המדיני-ביטחוני פה אחד את המלצות הוועדה לייבוא אמוניה לישראל. נקבע כי החלופות לייבוא אמוניה לטווח הזמן הקרוב, שנמצאו קבילות על ידי המשרד להגנת הסביבה קבילות גם מהבחינה הבטחונית. אין ספק שהסיכון לתושבי המפרץ, שהופסק עם ריקון מיכל האמוניה חוזר.

הנרי מורגן, מאי ממוצא ולשי, שהתפרסם כמנהיגם של שודדי ים בקאריביים. מורגן הוא אחד משודדי הים המפורסמים ביותר

פיראטים של מאלטה הקטנה

חופי ארץ ישראל שימשו במשך מאות שנים כמקלט לשודדי ים. משום מה, נעלמה פיסת ההיסטוריה המרתקת הזו כמעט לחלוטין מן הספרים המתארים את קורות הארץ באותן שנים

חיפה 1930

חיפה: דו-קיום כלכלי בין צדדים ניצים בעיר קוסמופוליטית

ימי המנדט הבריטי בארץ -ישראל שנמשכו רק 28 שנים, בין 1920 ו-1948, היו בבחינת פרק זמן קובע ופורמטיבי בו נבנה וגובש היישוב היהודי בארץ- ישראל כמותית, כלכלית ותרבותית. מיישוב דל של כ-55,000 נפש בשנת 1918 גדלה האוכלוסייה היהודית לכלל כ-600,000 נפש , ערב מלחמת העצמאות. מקהילה שהיו בה רק ניצנים של תעשייה בתקופה העות'מאנית , הקים היישוב היהודי תעשייה מקפת ופורחת. בשנים ההן פותחו המוסדות היישוביים כמו גם כלל הכלכלה האוטרקית. על בסיס זה נוצרה מעין "מדינה בתוך מדינה". כל זאת תחת המטרייה הבעייתית, אך המגינה של המנדט הבריטי.

מודלים חברתיים ב-בת-גלים

בשכונת בת-גלים בחיפה, התקיים בחול המועד סוכות, פסטיבל "בית-גלים" זו השנה החמישית. זוהי הזדמנות להמחיש את ייחודיותה של "שכונת הגנים" החיפאית, שהיא "תא-גזע" ישראלי שנוסדה בשנת 1922 בחוף חיפה. יש לציין לטובה את יונה יהב, ראש העיר, שהוא הראשון מאז הקמת המדינה שפועל למען השכונה באהדה ובהערכה רבה.

נמל חיפה – אל מול שליחות עלומה

 

נמל חיפה – אל מול שליחות עלומה. - סיפור קצר

שמעון, "סיימון", "סי" בפי חבריו ומשפחתו, עמד זקוף על גשר הירידה מסיפון האוניה אל משטח הבטון של נמל חיפה. השנה היתה 1935. נושם עמוקות את אויר גלי הים הנשברים למזח, המתערבבים עם בליל הריחות המזרחיים המוזרים, הלא מוכרים לו, שרק שנים אחר כך הוא יאהב כל כך את טעמם בעת עצירותיו בפונדקי הדרכים לאורכה של ישראל, כנהג משאית גדולה בחברת "תעבורה".

קבלני חיפה באינתיפאדה - בשר תותחים

20 חודשי מאסר בפועל נגזרו על שמשון פריצקר, גדול קבלניה של חיפה עד למיתון האינתיפאדה. גזר הדין פורסם בכלי התקשורת. כותב הספר 'למות כלכלית ולהישאר בחיים' שתיאר את קריסת קבלניה הגדולים של חיפה במיתון האינתיפאדה חושב שגזר הדין מלמד יותר מכל עלינו כחברה חסרת חמלה. "יש להעדיף את האינטרס הציבורי בענישתם של עברייני מס על פני נסיבותיו האישיות של הנאשם ואין מצוקה כלכלית או בריאותית של נאשם המורשע בעבירות מס כדי להוות חסינות ממאסר בפועל" זה הנימוק המרכזי שעמד מאחורי פסק הדין ששלח בנובמבר 2008 את קבלנה הגדול ביותר של חיפה, עד מיתון האינתיפאדה בשנת 2003, ל 20 חודשי מאסר.

למי מועילה ארנונת חניה מובחנת?

שדרות פלי"ם בחיפה עברו בשנים האחרונות תהליך של חידוש והוקמו בהן בניינים חדשים ומודרניים המשמשים בעיקר למסחר, שירותים, תעשיה קלה ולעסקים נלווים. באחד מבנייני המשרדים באזור זה התעוררה מחלוקת נמרצת בין קבוצת בעלי עסקים לבין מחלקת הארנונה של עיריית חיפה בכל הנוגע לשיעורי הארנונה הנדרשים מהם. סכסוך זה העסיק מספר שנים את מחלקת הארנונה של העירייה, את ועדת הערר בנושאי הארנונה, את בית המשפט המחוזי בחיפה, ואת בית המשפט העליון בירושלים. ביום 20.9.2006 נתן בית המשפט העליון פסק דין שהכריע בנושא, במסגרת תיק ע"א 8838/02 אבי גולדהמר ושות´ ו - 11 אחרים נ´ עיריית חיפה ואחרים.

הנצפים ביותר

.