אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

רצח רבין


דוד פדהצור, "יונים טרויאניות", עיתון דבר, 1 בינואר 1993

רבין סטה מן הדרך שלו

הגענו לחודש נובמבר, ותחילתו מבשרת שוב את השאלה 'האם עצרת לזכר רבין' תהיה שוב בימת התנצחויות, שוב עילה להרחיב שסעים וקיטוב פוליטי? וכמובן השאלה הנצחית: האם אכן השמאל ורודפי הוויתורים הם הנושאים את מורשת רבין?

עצרת רבין: בכיכרות נולדה הדמוקרטיה

עצרת הזיכרון האחרונה בכיכר רבין במלאת 14 שנים להירצחו, הייתה מרשימה, ממלכתית, חרף הכרזות, שהזכירו את הרקע לרצח. זאת הפעם הראשונה שנציג הממשלה, מראשי הליכוד, שר החינוך גדעון סער, נאם בעצרת, נאום יפה, ממלכתי מאוד, כיאה לשר חינוך. אולם, כמי שהיה באותה כיכר לפני 14 שנה, יצאתי בתחושה לא של "כבר ראינו זאת", אלא שברבות השנים, דווקא הממלכתיות הופכת את האירוע לריטואל שהוא חלופה להפקת לקחים.

מה בין דמגוגיה ל-הסתה?

אתר רצח רבין. שני הרוצחים, של אמיל גרינצוויג ושל יצחק רבין, היו נתונים להשפעתה של הסתה ממושכת, אותה לא ניתן לייחס לגורם מוגדר אחד, מה עוד שברצח פוליטי נתון הרוצח להשפעתה של האידיאולוגיה המשרתת ממילא את נטיותיו, במשך תקופה ארוכה. עד כמה הסתה זו היא בנפשנו אנו יודעים רק היום לאחר מעשה.

רצח רבין ומלחמת התרבות בישראל / יורם פרי

לקראת ציון עשר שנים לרצח ראש הממשלה יצחק רבין, יצא לאור ספרו החדש של פרופ' יורם פרי "יד איש באחיו רצח רבין ומלחמת התרבות בישראל" שיש בו מעין סיכום לעבודותיו של פרופ' פרי, יחד עם מחקרים מעודכנים יותר שערך לאחרונה

גדליה בן אחיקם: רצח נציב יהודה

רצח נציב יהודה - לרגל מלאת עשר שנים לרצח יצחק רבין

ברי חמיש

תולדות העולם על פי בארי חמיש

מומחה תיאוריות הקשר הישראלי הידוע ביותר בארץ ובעולם, בארי חמיש, האיש שיצר את התיאוריה לפיה היה רצח רבין תוצר של קשר שלטוני, מתראיין לראשונה בראיון מקיף אודות דעותיו באשר להיסטוריה העולמית. מספר התיאורטיקנים של תיאוריות הקשר כיום בישראל אינו קטן כלל.

מורשת רבין - פרקים נבחרים

אז כולם יודעים מה אמר רבין ומה היא מורשתו. מסתבר שכולם בארץ מדברים על המורשת. מה שמוזר הוא, שמרגע שמה שקרוי בישראל "השמאל" אימץ לעצמו את "מורשת רבין", מיהר מה שקרוי "הימין" להתנגד לה. מכאן שאם נאמר ש"השמאל" כלל לא יודע את מורשת רבין ולא מבין אותה, הרי שגם התנגדות "הימין" מחטיאה את המטרה. המסקנה המתבקשת היא ששני הצדדים טועים, במקרה הטוב, ומטעים במקרה שזו היא מציאות חיינו.

הנצפים ביותר

.