אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

קומיקס


ג'רי סיגל

שובו של העכביש

חנות הקומיקס הרמת אביבית "קומיקאזה" הפכה בזמן הקצר של קיומה למוסד הידוע לכל חובב קומיקס במדינה. כל ביקור בה מגלה בין מליארדי החוברות של האקס מאן גם תגליות מדהימות באמת. וכך בביקור לפני כמה ימים גיליתי שם כרך של סדרה בריטית חדשה ולא ידועה לי עד כה בשם "ג'ק סטאף". הקומיקס נראה במבט ראשון כשיגרתי, אך מבט שני גילה שהוא רחוק מאוד מלהיות כזה וזאת מאחר שהופיע בו דמות בשם SPIDER העכביש. גיבור שהיה מוכר לי היטב, נתקלתי בו לראשונה בגיליונות המגזין בוקי אי שם בשנות השבעים הרחוקות. וכעת מסתבר העכביש חוזר.

פנחס שדה (1929-1994)

חולות אדומים

סיפורי קומיקס מקוריים העוסקים בנושא המלחמה אינם נפוצים בעברית. רוב אלה הקיימים עוסקים במלחמת השחרור ובמלחמת ששת הימים. אך הקומיקס המלחמתי המקורי המעולה מכולם הוא היחיד שעוסק במלחמת יום הכיפורים דווקא, ושמו "חולות אדומים", פרי עטו של הסופר הידוע פנחס שדה.

הרב נבון: על אמן הקריקטורות והקומיקס העברי הראשון

אריה נבון נולד באוקראינה ב-1909 והתעניין באמנות, ובעיקר בציור ורישום, מגיל צעיר. במשפחתו של נבון היו חמישה ילדים, שלושה מהם הפכו לציירים

לי פלאק

עושה הנפלאות: שבעים שנה למנדרייק הקוסם

הגיבור הקוסם הראשון של התרבות הפופולארית הוא גבר אלגנטי ומשופם בשם מנדרייק. מנדרייק הוא קוסם הלבוש בחליפת קוסמים מסורתית הכוללת כובע אופרה, גלימה מתנפנפת וכמובן מקל קסמים בו הוא עושה שימוש לעיתים מזומנות.בב-11 ביוני 2004 מלאו למנדרייק 70 שנה של פעילות, שבעים שנה שבמהלכן סיפורי קומיקס אודות עלילותיו יוצאים לאור מידי יום בעיתוני ארה"ב.

ג'רמיה הלוחם בדרכים

אחד האלמנטים המעניינים ביותר של "ג'רמיה" הוא שזוהי סדרה שעוסקת בפוליטיקה, ויותר מכך ביצירה הדרגתית של רעיון פוליטי אידיאליסטי, רעיון הקמת חברה חדשה וטובה יותר מהריסות החברה הקודמת. יש רק סדרות טלוויזיה מעטות מאוד במדע הבדיוני ומחוצה לו שעוסקות בנושא החשוב של פוליטיקה

כרזת הסרט אנני

שמונים שנה של יתמות

לפני שמונים שנה בדיוק ב- חמישי באוגוסט 1924 החלו הרפתקאותיה של היתומה קטנה והאומללה אנני בסדרת קומיקס אמריקנית בשם זה ומאז בשמונים השנה שחלפו היא הזדקנה רק בשנה או שנתיים, היתומה הנצחית הזאת היא גיבורת סדרת הקומיקס "ההרפתקנית" הוותיקה ביותר שעדיין ממשיכה להתקיים ברציפות, וותיקה בהרבה מדמויות צעירות וחדשות יחסית כמו סופרמן, פלאש גורדון ומנדרייק הקוסם.

ראובן קריץ: הזהויות הבדויות חלק א

לאחרונה זכתה לפרסום ברשת ומחוצה להפרשת צאלה כץ, משוררת בדויה שנוצרה בידי גבר במגזין ספרותי וברשת וזכתה ל"חיים עצמאיים" משלה עד שנחשפה לראשונה באתר כזהות בדויה. כמובן זאת לא הייתה הפעם הראשונה. בשנות השבעים יצר הסופר הצרפתי הידוע רומן גארי זהות בדויה של "אמיל אז'אר" סופר שתחת שמו פרסם כמה ספרים ידועים וזכה כתוצאה לתהילת עולם. אבל גם הוא לא היה הראשון. ראובן קריץ חוקר ספרות וסופר ישראלי שיצר גם הוא כמה זהויות כאלו התפרסם הרבה פחות אם כי קדם לגארי בכמה שנים. אבל קריץ עוד הרחיק לכת הרבה מעבר לרומן גארי ומעבר ליוצרה של צאלה כץ.

המסע המופלא אל הכוהן יוחנן

העיתונאי הבריטי ניקולאס ג'אבר יצא במסע אל אתיופיה שמטרתו הייתה להשלים מסע שנערך לפני יותר משמונה מאות שנה של שליח האפיפיור בעקבות מלך מסתורי "הכוהן יוחנן". עקבותיו של השליח נעלמו. וגם המלך נשאר מסתורי כשהיה. ג'אבר יצא למצוא את אותו מלך מסתורי ולתת לו לבסוף את מכתב האפיפיור באיחור קל של יותר משמונה מאות שנה.

יוסקה מאיור: הקומיקס הישראלי כאפוס היסטורי

יוסקה מאיור' של דב זיגלמן וגיורא רוטמן הייתה סדרת הקומיקס הארוכה הפרטנית והריאליסטית ביותר שהופיעה אי פעם בעיתון ילדים בישראל ולמעשה סידרת הקומיקס הישראלית ההיסטורית השאפתנית ביותר שהופיעה כאן עד השנים האחרונות.הסדרה מספרת על קורותיהם של לוחם המעלה מעפילים ויתומים מאירופה, עוזר לפרוץ את הדרך לירושלים, ובסיום הסיפור מגלה עם כמה חברים את 'דרך בורמה'. זאת הייתה סדרה יוצאת דופן שכיום ומזה שנים רבות, אין כמוה יותר .

סופרמן: הקרב האין סופי

בימים אלו מלאו 70 שנה בדיוק מאז ההופעה ביולי 1938 של החוברת הראשונה על גיבור העל האולטימטיבי סופרמן אולי הדמות המפורסמת והמצליחה ביותר של המאה העשרים, והדמות שהודות לה נוצרה תעשיית הקומיקס האמריקנית כפי שאנו מכירים אותה היום וז'אנר סיפורי גיבורי העל ששולט בתעשייה זאת. אבל מאחורי גיבור הקומיקס הנצחי שנשבע להילחם עבור "האמת והצדק והאורח החיים האמריקני" עומד סיפור אפל למדי שגם מימנו אפשר ללמוד משהו על השיטה האמריקנית.

שי צרקה / פתקאות מהשמים - צופן נחמן גרסת הקומיקס

שי צ'רקה יצר את אחד מסיפורי הקומיקס השאפתניים ביותר שהופיעו אי פעם בשפה העברית, סיפור בלי מילים שבמרכזו עומדים חייל יהודי בצבא נפוליאון ורבי נחמן מברסלב. סיפור יותר מידי שאפתני עבור הקהל שאליו יועד. הרב מספר הסיפורים נחמן מברסלב זכה לאחרונה לשחק תפקיד חשוב במקום לא צפוי, בספר קומיקס יוצא דופן ושאפתני במיוחד של האמן שי צ'רקה

מוזיאון הקומיקס

כיום חולון היא מרכז תרבות ישראלי ומזרח תיכוני ואף עולמי ש-ברוך שפינוזה האמיתי אם היה חי בימינו היה גאה לחיות בו. זאת הודות לחזונו של ראש העיר הנוכחי מוטי ששון שהעדיף להשקיע בניגוד למקובל במקומותינו בתרבות במקום בספורט ובנסיעות לחו"ל למקורבים. העיר הפכה לעיר התרבות הישראלית ספריית המדיה טק היא כיום לכל הפחות אחת משתי הספריות הציבוריות הטובות ביותר של ישראל. בעיר נוצרות שורה של מוזיאונים, מוזיאון הילדים, מוזיאון העיצוב, מוזיאון תיאטרון הבובות ורבים אחרים.וכעת מצטרף לרשימה הארוכה והנכבדה גם מוזיאון הקומיקס והקריקטורה.

הנסיך האמיץ: 70 שנים של הרפתקאות הנסיך ואליאנט

ב-13 לפברואר 2007 מלאו לדמות הקומיקס האמריקנית הנסיך ואליאנט 70שנים בדיוק. ואל יקל ליבכם בכך מאחר שהנסיך ואליאנט הוא אחד מגיבורי ההרפתקאות הותיקים ביותר של עולם הקומיקס והעולם בכלל ומהדמויות הבודדות מאוד משנות השלושים של המאה הקודמת שסיפורים עליהם ממשיכים להתפרסם ברציפות עד היום.

וונדר וומן

ממלכת יופי לנסיכה לוחמת: חלק א - וונדר וומן

וונדר וומן החלה את הקריירה שלה כגיבורת קומיקס אשר נולדה ב- 1942 ע"י פסיכולוג שנויי במחלוקת בשם וילהאם מולטון מרסטון, אשר טען שהמציא את דמותה כחלק מן המאמץ המלחמתי, כתעמולה פסיכולוגית, בשביל יצירת אישה חדשה אשר צריכה לשלוט בעולם. אך מתברר כי דמותה והסיפור כולו היו מוצגים כאובססיבים ל-סאדו מזוכיזם (כשם שיוצרה היה) כאשר בכל פרק הייתה התעסקות עם קשירת וונדר וומן בשרשראות. הקומיקס הואשם בהסתה לחוסר מוסריות ובתגובה ענה היוצר כי זהו הקסם הסודי של הנשים: נשים נהנות להיות כנועות וקשורות. דמותה של וונדר וומן נבנתה ע"פ הסיפור המיתולוגי על בנות האמזון.

דני פלנט

דני פלנט: אמן של הארץ שלנו

הגרפיקאי דני פלנט, נשוי ואב לבת ובן, היה במשך כמה שנים האמן וצייר הקומיקס הקבוע של הארץ שלנו ושם כתב בין השאר את אחד מסיפורי המסע בזמן הראשונים בעברית. להלן סקירה וראיון מקיף על הקריירה שלו. בעת פרסום כתבה זאת מלאו 50 שנה ל-מבצע סיני ול-קרב המיתלה.

חיילינו בשדה הקרב: המלחמה ב-קומיקס העברי

בעבר, במשך שנים רבות, היה בקומיקס העברי ייצוג חשוב לנושא המלחמה והלחימה בסיפורי הקומיקס בעיתוני הילדים אבל מאז שנות השמונים נושא זה כמעט ונעלם ואיננו. להלן סקירה של סיפורי הז'אנר.

אקס מן - X-מן 3: רב-תרבותיות גלויה אך גם שנאת נשים סמויה

הסרט השלישי בסדרת סרטי אקס מן,x-מן 3, הוא סרט עם כמה אמירות, חלקן, ברובד הסמוי, מאוד מכעיסות ומסוכנות, וחלקן, ברובד הגלוי, מאוד ליברליות וחיוביות.

כרזת בחירות של המועמד

טקס לראשות הממשלה!

בימים שמערכת הבחירות לראשות הממשלה מתנהלת במלוא עוזה מתחממת והמועמדים לא נראים כלל כמשהו הראוי לבחירת אדם אולי כדאי לפנות למועמד אחר היכול לחלץ את המדינה ותושביה ממצוקתם הקשה. המדובר בגיבור המערב הפרוע טקס וילר גיבור סדרות הקומיקס שהוצאו לאור בידי הוצאת מ. מזרחי בשנות השבעים

טקס גיבור המערב הפרוע

טקס וילר הוא גיבור סדרת הקומיקס האירופית המצליחה ביותר בעולם, סדרת מערבונים המתקיימת מזה 57 שנים, יותר מתקופת קיומו של המערב הפרוע עצמו.

שבעים שנה של הפאנטום

בפברואר 2006 מלאו 70 שנה בדיוק לגיבור העל חבוש המסכה הוותיק ביותר בעולם הקומיקס, הלא הוא הרוח המהלך "הפאנטום".

ההרפתקאות המדהימות של קוואליר וקליי / מייקל שייבון

ההרפתקאות

ההרפתקאות המדהימות של קוואליר וקליי / מייקל שייבון. הוצאת עם עובד

הנצפים ביותר

.