אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

נשיא המדינה


להניף את נס הנשיא הזה

להניף את נס הנשיא הזה

ראובן ריבלין צומח מול עינינו כדמות מופתית היונקת מבית ציוני מובהק, מאב מזרחן בעל שיעור קומה שכל חייו תרם תרומה ממשית וערכית להניח גשרי הבנה בינינו לבין הערבים.

חובת הנשיא: שינוי הפרדיגמה

חובת הנשיא: שינוי הפרדיגמה

הנשיא רובי ריבלין מוסמך לפי סעיף 7 לחוק יסוד הממשלה להטיל את הרכבת הממשלה, לאחר התייעצויות עם סיעות הכנסת הנוכחית, על ח"כ כלשהו לפי שיקול דעתו הממלכתי. מדינת ישראל עומדת על פרשת דרכים ביחסיה עם ארה"ב, שמשליכים על מעמדה: המדיני, הכלכלי, הצבאי והלגיטימי בעולם. זה משפיע גם על הטיפול הנאות בנושאים הקריטיים לגורלה, קיימותה ושרידותה. מדובר בנושאי איראן והפלסטינים.

קריאה אחרונה לתבונה - ספיחי השבוע (5)

מסע היסורים המביש של תהליך בחירת הנשיא שיסתיים בעוד צעד קט, עשוי לשמש קו מפריד ברור שתפקיד הכנסת כפי שהיא מתנהלת חייב להצטמצם, ועיקר המעמס בנושאים הקשורים באזרחי המדינה, יש להעבירו לריבון האמיתי קרי, העם. בדור של מחשבים אישיים טמון העתיד הזה. לקראת יום שלישי, היום בו יצביעו חברי הכנסת, נענו מועמדים אחדים לקריאת המכון לדמוקרטיה להעלות בכתב את שיש להם לומר באשר למילוי תפקיד הנשיא הבא. קראתי רק שלוש תשובות של מאיר שיטרית, של ראובן רבילין ודן שכטמן.

על עוז רוחם של דן ודליה

שורה של מועמדים אפורים, כולם חסרי צבע והישגים משמעותיים בחייהם, מבין "נבחרי האומה", שואפים לזחול על גחונם למשכן הנשיא המתפנה לאחר עונתו של שמעון פרס. נשיא פורש זה ייזכר כאחרון האישים שלרע ולטוב היה בעל קומה והישגים, צבוע בבולטות יוצאת-דופן. אלה הבאים אחריו אפילו את שמותיהם נתקשה לזכור.

שמעון פרס

נשיאם של רבנים מתעתעים

בעוד שבועות אחדים ייפרד שמעון פרס מבית הנשיא בירושלים. ייאמר כבר עתה כי הוא עשה רבות לשקם במרשימות את המשכן מהצלקות ההיסטוריות שחרט בו עלוב-נפש בשם משה קצב. אלה שיבואו לסכם פעילותו רבת השנים ימצאו עצמם עומדים משתאים נוכח שני הטורים של מעשיו, בעד ונגד, וקשה יהיה להכריע מה עולה על מה. שני הטורים האלה הם הקו המאפיין ביותר את שמעון פרס לאורך חייו הציבוריים. האחד, הטור של טובת הציבור והמדינה, השני הטור של אשר טוב לשמעון פרס. אבל קיים כמעט נעלם מעין טור צנוע נוסף, המבטא את חוסר רגישותו של שמעון פרס לאדם הקטן והאפור במדינה ישראל, אחד מאלה שמרכיבים את הציבור החילוני הגדול.

סמל הנשיא

פדיחת הנשיאות או השוד הגדול

ביום שישי האחרון התפרסם ב"ידיעות אחרונות" העיתון של המדינה" ריאיון פדיחי ומשעשע עם פואד (בנימין, שם לא עממי) בן-אליעזר, קנדידט גאה המתכוון לרשת מקומו של שמעון פרס במשכן הנשיא המשופץ ולהיות הנשיא "הכי עממי שהיה". למרות שהריאיון מגוחך לטעמי, ניתן להפיק ממנו על נקלה כמה לקחים שאין להתעלם מהם. האחד, שכל אדם שעשה כברת דרך בחיים הציבוריים יכול לראות עצמו מועמד ראוי למשרה זו כדוגמת פואד בן-אליעזר. לצערי מסתבר כי תפישתו של פואד את הנשיאות מתבררת כבדיחה חברתית. הצהרתו הבומבסטית כי הוא מתכון להיות "האבא" של כו-ל-ל-ם, מעוררת התרשמות נוגה כי בקרב קוראים מסוימים התעוררה תגובת רצון ביתמות, כמובן על דרך ההומור.

דגל נשיא המדינה

דן שכטמן - האיש שבא להצילנו מהתבזות

לא פלאים. הנה קם ונמצא האיש שדרך חייו והישגיו אכן הם בגדר מופת חברתי מכל זווית מכל בחינה. קוראים לו דן שכטמן. קם ומנדב עצמו למשימה לאומית שהיא לא מענגת, והיא תובענית עד-מאד בעיקר מאנשים מסוגו של חתן פרס נובל שלנו, פרופ' שכטמן. הוא ראוי לכל ברכה על שהושיט ידו לאפשר למוסד הנשיאות שלנו 'לקחת אוויר' טהור, באמת אוויר פסגות. לנקות, לזכך, לטהר שמץ מהאוויר הדלוח שלנו ולישר קומתנו השפופה. ל תקבלו את החלטתו של דן שכטמן בקלות ראש. אני משער כי איש זה הקדיש הרבה מחשבה על הוויתורים הנתבעים ממנו בגילו, בשנות הזהב שלו, בכדי לבוא ולסייע בהיכל הזכוכית הממורקת שלנו, בית הנשיא; השער בו יבואו אורחים נכבדים לבקרנו.

השבעת הנשיא ויצמן 1949

הנשיא האחרון של מדינת ישראל

בעוד כחצי שנה יפנה שמעון פרס את משכן הנשיא בירושלים. ניתן לבקר אותו. ניתן להתעמת אתו. ניתן לא להסכים עם דעותיו. אולם אי-אפשר להתעלם מתרומתו להחזיר כבוד למשכן החשוב לאחר פרשת מי שגר שם לפניו. לא היה ביזיון גדול מזה שהעטה מר קצב על כולנו. כלימה תכסה כל-פנים; משכן הנשיא שהיה אמור לייצג את המדינה הן בעיני הישראלים והן בעיני העולם, נראה לפתע כביתו של סוטה ואנס מהרמה השפלה ביותר. מעולם לא הסב אדם נזק מחפיר כזה לתפקיד הייצוגי הנחשב ביותר.

על עסקת הטיעון עם הנשיא קצב – לא לתת ליחצנות הנשיא לנצח

לאחר שנה סוערת ומתוקשרת ללא הרף, נגמר התיק המשפטי נגד נשיא המדינה, משה קצב, בהסכם טיעון. במסגרת ההסכם, הנשיא יורשע, על פי הודאתו, בסדרת מעשים מגונים והטרדות מיניות בשתי עובדות שהיו כפופות למרותו, וישלם כופר עבור רכוש שנטל וחילק למקורביו שלא על פי דין. זוהי פצצה שלא היתה כדוגמתה בישראל - ובמדינות רבות אחרות. זוהי חשיפה תקדימית ויוצאת דופן של שחיתות בצמרת, ועדות נדירה על מימדי תופעת הפגיעה בנשים על ידי אנשי שלטון ושררה.

אלי עמיר - הנשיא התשיעי

 אלי עמיר, יוצר מוערך, איש ספר, מצניע לכת ובעל רקורד ציבורי מרשים. המועמד שלי לנשיאות המדינה

הנצפים ביותר

.