ספרות ילדים


גבעת הגמדים של יהודית
פורסם: ראשון, יולי 14, 2013 - 17:45
שם מחבר: הרצל חקק
גבעת הגמדים" של יהודית מליק- שירן לוקח אותנו למסע למציאות של פנטזיה, ובאותה עת יש תחושה כל העת שמשהו מהעולם שלנו משתקף בכל דף שבו. לפנינו ספר מעוצב גרפית בצורה משובחת – והשם עצמו מזמין אותנו לעולם האגדות. כבר מקריאה של הדפים הראשונים, אנו שבויים בקסמן של אגדות שפרשו כנפיים, שמתכתבות עם אגדות ילדות, שמספרות לנו סיפורים שכל כולן ראי של עולמנו, השתקפות של רוח האדם. הספר בנוי מפתיחה מזמינה מאד, סימני דרך מסקרנים, מעיין קסם, חרגול, יצורים מפתיעים...פתיחה שלוקחת אותנו לעולם קסום של אותו עולם מופלא, אותה גבעת הגמדים
תגובות: 2
פורסם: שלישי, מאי 28, 2013 - 14:54
שם מחבר: נירה תובל
בימים אלה התקיים באולם הסינמטק בתל אביב טקס הענקת "ספר היצירות של ילדי ישראל המצטיינים בכתיבה" ל-65 תלמידי בתי ספר יסודיים, כמניין שנות המדינה, זוכי תחרות הכתיבה הארצית- תשע"ג, המתקיימת, זו השנה התשיעית, במסגרת "אגודת הסופרים העברים בישראל." מניעת מיזם זה היא הסופרת ריקה ברקוביץ – המצליחה בתרומתה, הפקת ספר היצירות וניהול התחרות, לעודד ולהניע רבים מילדי ישראל לעסוק בכתיבה ספרותית.
ורדה גנזך: החיים הם דרמה ולעלילה יש משמעות נסתרת
פורסם: ראשון, מאי 19, 2013 - 14:36
שם מחבר: הרצל חקק
על ספריה של ורדה גנזך "מעפר באת ואל עפר תשוב", הוצאת אופיר, 2009, 428 עמודים ועל הספר "התיאטרון הוא קסם של מקום" – וכמובן התרגום של הרומן לאנגלית תחת השם In Between Two Homelands. ורדה גנזך משיקה בסמיכות זמנים כמה ספרים: ספר לילדים בשם 'התיאטרון הוא קסם של מקום' – ובו זמנית את המהדורה המתורגמת לאנגלית של הרומן שכתבה לפני שלוש שנים תחת השם – "מעפר באת ואל עפר תשוב". לפני חודשיים יצאה לאור המהדורה המתורגמת לאנגלית תחת השם: In Bbetween Two Homelands. המהדורה המתורגמת יצאה לאור בהוצאת הספרים של נתנאל סמריק וכבר הוצגה בשני ירידים בינלאומיים.
גבעת הגמדים / יהודית מליק שירן
פורסם: ראשון, מאי 5, 2013 - 15:21
שם מחבר: אדלינה קליין
המחברת, יהודית מליק-שירן בחרה הפעם (בניגוד לספרי הילדים הקודמים שלה) להניח את המתודיקה של חוקים ואיסורים בצד, ולרשום ללא חשש את 'שהדמיון והרגש' לצד 'המציאות והיומיום' הכתיבו לה. זהו ספר ילדים בו הדמיון והמציאות מקבלים לגיטימציה וממריאים 'מאיי הנפש' אל הכתב. המחברת, יהודית מליק-שירן בחרה הפעם. הדמויות הללו יכולות למשל להיות זוג הורים (בני אנוש); הם גם יכולים להיות (בעלי חיים); או (חפצים); או ירקות פירות וצמחים - אשר 'הדמיון' מעניק להם תכונות אנוש. ובכל אלה בערבוביה מנצחים: 'דעות קדומות', 'מנהגים ומסורת', 'פולקלור ודת', לאום וכו'.
תגובות: 3
אוריה שביט, מעשה קסמים
פורסם: שני, פברואר 18, 2013 - 18:12
שם מחבר: עדינה בר-אל
מעכו ליפו ואל עצמו. אוריה שביט, מעשה קסמים, הוצאת הקיבוץ המאוחד, בסדרה "קריאת-כיף", 2012. ילד מקבל משימות ממישהו עלום שם. מעמוד לעמוד בספר מתגברת התעלומה. הילד ממלא את המשימות ובסופו של דבר הוא מגלה מי השולח וכל הקצוות נקשרים. לא, אין זה סיפורו של הילד נוני בספרו של דוד גרוסמן "יש ילדים זיגזג". זהו סיפור "המתכתב" עמו. הסיפור הוא של כמאל, ילד ערבי שמתגורר עם משפחתו בעכו. שני הילדים עוברים שלב של התבגרות במסעותיהם. אולם בעוד הילד נוני של גרוסמן מגלה פרטים על עברה של משפחתו ואת שורשיו, מגלה כמאל כוחות בתוכו עצמו ואת יכולתו ליישמם הלכה למעשה.
מסיבת כיתה / ציפי שחרור - הפרדוקס תמצית החיים
פורסם: שני, דצמבר 10, 2012 - 16:03
שם מחבר: יהודית מליק שירן
שמונה סיפורים קצרים על ניצני התבגרות ,התאהבות ראשונה בחטיבת הביניים, הם נושאיו של ספר זה. ערכה של חברות "הצעת חברות" וכמיהה לשייכות "הכי מקובלת בכיתה", מעוררים דילמות של נערים ונערות בשלבי התבגרותם. מעטים הסיפורים המתפרשים לנגד עיני הקורא ברגישות רבה ומכניסים אותו לחוות את בגרותו מחדש. אהבתי את פיסות החיים הקטנות כמו צעיף מואר של נוסטלגיה מתרפקת. שחרור מאפשרת לקוראיה לגעת בדמויות, לחוות עמן דילמות מהחיים. כך קורה בסיפור "אהבה ברשת",הפותח את מקבץ הסיפורים. נער ונערה מתכתבים במסנג'ר ומחליטים שהגיעה העת להיפגש.
תגובות: 3
דמעות של גלידה – מאת שושנה ויג וחיה בנצל, איורים ענבר הולנדר
פורסם: רביעי, נובמבר 28, 2012 - 12:55
שם מחבר: נועם שדות
לכתוב ספר לילדים זה לא דבר פשוט. כאדם מבוגר, צריך גישה לילד, להבנתו, לתפיסתו, לעולמו. לא כל ילד הוא ילד מושלם, לא כל ילד הוא ילד בריא, ישנם ילדים חריגים, השונים מהחברה, ולהם הוקדש הספר "דמעות של גלידה" של שושנה ויג וחיה בנצל באיוריה של ענבל הולנדר. להיות ילד חריג בחברה זה דבר קשה. החברה לא תמיד מבינה, ההורים, המורים, בתי הספר, הרשויות, לפעמים נכנסים לטראומה במשך שנים רבות רק מהעובדה שקשה מאד להתמודד עם מאבקי הכוח שיוצרת החברה נגד החריג.
בן בן ארי שושנה ויג
פורסם: שני, אוגוסט 20, 2012 - 14:52
שם מחבר: שושנה ויג
בן בן-ארי משורר ניו יורקי, אפשר לומר ישראלי שהגיע מן הארץ לניו יורק בשנת 1976 בשנות העשרים לחייו, לשם הגיע בעקבות כרטיס הפלגה הלוך ושוב, כרטיס שנוצל רק לכיוון אחד. הוא השתקע בתפוח הגדול וסיגל לעצמו מנהגים של תושבי המקום. לאחר התפתחותו העסקית החל לכתוב ולפרסם את ספריו בעצמו, הוא כתב, ערך, הגיה, וייסד את הוצאתו העצמית "בבא" שהיא ראשי התיבות של שמו. ספריו, "סומק בלחייך"/ספר שירה וגם "רציתי להיות מלאך"/ ספר ילדים, שווקו בעבר בחנויות המובחרות, ועדיין ממשיך לשווק בעצמו את ספריו בהצלחה.
תגובות: 1
דירה להשכיר / לאה גולדברג
פורסם: שני, מאי 14, 2012 - 11:53
שם מחבר: רמה זוטא
כמו לכל ז'אנר ספרותי שעסקה בו, התייחסה לאה גולדברג גם לכתיבתה לילדים בכובד ראש. כבר בגיל 16 כתבה ביומנה כי הכותב לילדים צריך להאמין בכל מילה שהוא כותב ולא 'להתיילד'. ספריה ושיריה לילדים התמקדו בנוף הארץ והטבע, בהתיישבות העובדת ובילדים העמלים, והם מלאי חן, אהבה וחום לילד הרך ולנער, אופטימיות והזדהות עם עולם הדמיון של הקטנים - עולם המשלים את המציאות. דומה שאת כל הרכות ואת כל ההומור, שהיו חבויים באישה חמורת סבר זו, היא כיוונה אל הילדים וכתבה, כידוע לכול, כמה מהיצירות הקלסיות האהובות ביותר בספרות הילדים העברית.
תגובות: 1
לחם מזהב, זוהר אביב, סדרת יד הפלא,
פורסם: ראשון, אפריל 8, 2012 - 12:41
שם מחבר: שושנה ויג
זוהר אביב, סופרת הילדים המפורסמת, פרסמה בימים אלה ספר חדש. הספר נקרא "לחם מזהב". זהו ספרה החמישים ומשהו של סופרת הילדים האהובה. בספר התייחסות לבעיות החברתיות הנקרות בדרכם של ילדים בגיל צעיר והם אינם יודעים להתמודד עמם. הספר נקרא "לחם מזהב" וייחודו התייחסות לעניים ולעשירים בקרב תלמידי הכיתה וכן למחלת הצליאק, רגישות לגלוטן, ממנה סובלים מקצת הילדים.
פורסם: ראשון, ספטמבר 6, 2009 - 03:00
שם מחבר: אלי אשד
בימים אלו הופיעה המדונה הזמרת המפורסמת והמצליחה ביותר בעולם כיום ומאז שנות השמונים בישראל . אגב ההופעה הכריזה על ישראל כמרכז האנרגיה של העולם והתחבבה מאוד על הציבור הישראלי.
פורסם: שלישי, יוני 2, 2009 - 03:00
שם מחבר: אלי אשד
לפני זמן מה נדפסה בעיתוני הארץ כתבות אחדות על חידושים בחקר העבר. הנה תוכנה של אחת מהן:
פורסם: חמישי, ינואר 8, 2009 - 02:00
שם מחבר: עדינה בר-אל
בילדותי התייחסו רבים מן ה"צברים" ליידיש כאל שפה גלותית, שפה של זקנים. בנעוריי החלה התפייסות מה. ואני זוכרת לילות של שמירה בהיאחזות הנח"ל עם אחד מחברי הגרעין שלי, כשאנו מתרגלים... מילים וביטויים ביידיש.
פורסם: שישי, מאי 30, 2008 - 03:00
שם מחבר: מנחם מ. פאלק
"לישון עם אבא ואמא" / רבקה - תפארת ספר ילדים חדש, הוצאת צור-אות, 2007 (איורים: ליאן בר ניב)רבקה - תפארת איננה מוכרת לרבים מהקוראים בתור יוצרת ספרותית.
פורסם: רביעי, אפריל 2, 2008 - 03:00
שם מחבר: מנחם מ. פאלק
מעשה בחתול מזמרעל "החתול פיגרו" של המשוררת פּוּעָה שָׁלֵו-תּוֹרֶןפּוּעָה שָׁלֵו-תּוֹרֶן מוכרת לנו בעיקר כמשוררת וכמתרגמת.ספרי שיריה "חרוזים מבין קפלי המניפה", "לבי ער", "נשמת הדברים", "לחלום אוֹתךָ", והספר "שערי הלב (שיר אחד ועשרה תרגומים – מהדורה ביבליופילית) זכו לתפוצה רחבה ונגעו לליבם של רבים,
פורסם: שלישי, ינואר 15, 2008 - 02:00
שם מחבר: שושנה ויג
סדרת הופכים דף מאת הסופר משה גרנות בהוצאת דני ספרים הקדמה הנער מתל עדשים / משה גרנות. הוצאת דני ספרים
פורסם: חמישי, דצמבר 13, 2007 - 02:00
שם מחבר: הרצל ובלפור חקק
כמדי שנה, גם השנה בחרה המועצה הציונית בישראל לקיים טקס הכתרת חתן האור/ כלת האור לשנה הנוכחית. השנה נבחרה ככלת האור סופרת הילדים הידועה גלילה רון פדר עמית. הפרס ניתן כל שנה לסופר או לסופרת שהצטיינו לא רק בתרומה ספרותית, אלא גם בתרומה לחברה.
פורסם: חמישי, דצמבר 13, 2007 - 02:00
שם מחבר: אלי אשד
ב-9 בדצמבר 2007 זכתה סופרת הילדים גלילה רון פדר בפרס "כלת האור" מטעם המועצה הציונית ובמקביל בימים אלו יצא לאור הספר ה-41 בסדרת "מנהרת הזמן" שלה ולרגל זה ולרגל מלאת 10 שנים לסדרה מצליחה זאת להלן סקירה על הספר והסדרה ארוכת הימים שמשמשת היום ככ
פורסם: שלישי, אוקטובר 30, 2007 - 02:00
שם מחבר: שושנה ויג
חניתה ה. הלוי
פורסם: ראשון, אוקטובר 28, 2007 - 02:00
שם מחבר: אלי אשד
עמוס אריכא / אש זרה. הוצאת ספרית מעריב.
פורסם: שבת, אוקטובר 20, 2007 - 02:00
שם מחבר: אלי אשד
פיטר פן / ג'יימס בארי. עטיפת מהדורה 1915. פיטר פאן, הילד הנצחי, הדמות המיתית שהפכה גם לאחת הדמויות הידועות של הבימה הישראלית לילדים, חוזר שוב, בספר המשך שנכתב על עלילותיו בשם "פיטר פאן בארגמן".
פורסם: שישי, ספטמבר 7, 2007 - 03:00
שם מחבר: יהודית מליק-שירן
על ההומור בספר הכלב פרדיננד הכלב פרדיננד / שלמה גנאור
פורסם: שישי, אוגוסט 31, 2007 - 03:00
שם מחבר: יהודית מליק-שירן
הַחַיִּים בַּיַּעַר- הַסִּפּוּר הָאֲמִתִּי / רמי קרדה
פורסם: שלישי, אוגוסט 7, 2007 - 03:00
שם מחבר: אדלינה קליין
"בין הניסים לבין הנפלאות" מי יתפור מעיל לפיל? / רינה לוינזון. ספר ילדים - בהוצאת צבעונים 2006. מאייר: יוחנן לקיצביץ
פורסם: רביעי, מאי 16, 2007 - 03:00
שם מחבר: שושנה ויג
דון גיבור הילדים החדש והחיות הלבנות - מאיר אשל, הרפתקאות דון והחיות הלבנות, הוצאת כוכב, חיפה, 2007 א. משחק וספר, עלילה וקלפים- מאיר אשל, הרפתקאות דון והחיות הלבנות. הוצאת כוכב, חיפה, 2007
פורסם: ראשון, אפריל 29, 2007 - 03:00
שם מחבר: אנונימי
סדרת כוח הלב מדברת על זוגיות בעולם הולך ומשתנה, בו השוויון בין המינים הולך וגדל, וילדים משני המינים נשארים מבולבלים. עד כמה אני צריך לשמור על הזכויות שלי, מה הגבולות שלי, כיצד לכבד את הזולת מבלי לפגוע בעצמי, שאלות שגם מבוגרים מתעסקים בהן.
פורסם: שישי, מרץ 2, 2007 - 02:00
שם מחבר: הרצל חקק
מפגש בין החגים בצורה מפתיעה – לא כל יום פורים
פורסם: חמישי, פברואר 15, 2007 - 02:00
שם מחבר: שושנה ויג
איני קוראת ספרי ילדים. לרוב אין זמן לזה בפעילויות היום יומיות שלנו. רוב ההיתקלויות שלי בספרי ילדים נובעות מהיותי אם לילדים קטנים. אני עדיין צריכה לכוון אותם לקריאה.
פורסם: שני, פברואר 5, 2007 - 02:00
שם מחבר: אלי אשד
קטינא הלוחם הקטן יוצא כנגד הנאצי האכזרביקורת על הספר "ומספסל הלימודים לוקחנו" - היישוב לנוכח שואה ולקראת מדינה בספרות הילדים הארץ-ישראלית, 1939-1948 מאת ד"ר יעל דר.
פורסם: שבת, נובמבר 4, 2006 - 02:00
שם מחבר: אלי אשד
דני פלנט
פורסם: חמישי, ספטמבר 14, 2006 - 03:00
שם מחבר: מנחם מ. פאלק
לאחרונה קיבלתי לידי את ספרו של דר' משה גרנות, "הנער מתל-עדשים". זהו ספר לבני הנעורים, הכולל 123 עמודים וראה אור ב-הוצאת דני ספרים, בתחילת השנה, שנת 2006.
פורסם: חמישי, יוני 15, 2006 - 03:00
שם מחבר: אורי קציר
טבעת המאהרג'ה, כתב ואייר: שמעון צבר, הוצאת עם עובד, תל אביב, 1965. הספר שברשותי הוא מהמהדורה השנייה שיצאה בשנת 1972, ומשם גם נסרקו האיורים המובאים כאן.
פורסם: רביעי, מרץ 8, 2006 - 02:00
שם מחבר: עטרה מוסקוביץ
70 שנה לאחר שיצא לאור לראשונה ספר הילדים האהוב"מסע הבובות לארץ ישראל", מאת אברהם רגלסון, תושב נווה מונוסון, יצאה לאורמהדורה חדשה של הספר וגם תרגום שלו לאנגלית ומי שמכיר את הספר, לא יכולשלא להתרגש, במיוחד כשמתברר מי מוציאה לאור את הספרים.
פורסם: רביעי, ינואר 4, 2006 - 02:00
שם מחבר: אלי אשד
פרופסור זיוה שמיר מראה בספרה החדש, "תיבת הזמרה חוזרת", כי בשירי הילדים של נתן אלתרמן המופיעים בספרו "ספר התיבה המזמרת" יש הרבה יותר מהנראה לעין וכי לאמיתו של דבר יש בהם אף הרבה יותר ממה שיבינו רוב הילדים וכן רוב המבוגרים הקוראים בהם. סקירה על "תיבת הזמרה חוזרת " מאת זיוה שמיר
פורסם: שבת, נובמבר 19, 2005 - 02:00
שם מחבר: דן לחמן
זיוה שמיר היא פרופסור לספרות עברית שכתבה וחקרה את שירי אלתרמן ופרסמהכבר שני ספרים על שירתו. בימים אלו מתפרסם ספרה החדש "תיבת הזמרה חוזרת"העוסק בניתוח שירי הילדים של אלתרמן.אלתרמן הוא משורר שגם מישלא מכיר אותו, מכיר אותו. מי שלא קרא שירה מימיו מכיר אותו דרך שיריוהמולחנים הרבים.
פורסם: חמישי, ספטמבר 22, 2005 - 03:00
שם מחבר: זיוה שמיר
עמוס עוז, פתאום בעומק היער (אגדה), כתר, ירושלים 2005, 105 עמ'. עמוס עוז, פתאום בעומק היער (אגדה), כתר, ירושלים 2005, 105 עמ'. איור: ליאורה גרוסמן
פורסם: שישי, ספטמבר 16, 2005 - 03:00
שם מחבר: שושנה ויג
עוד חוזר הניגון של תיבת הזמרה, שיחה עם פרופ' זיוה שמירעל שירי הילדים של נתן אלתרמן
פורסם: שישי, אוגוסט 12, 2005 - 03:00
שם מחבר: אילנה גרף
(על המאיירת האנגליה ביאטריקס פוטר)
Subscribe to ספרות ילדים