אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

ספרות ילדים


גל ואור בארץ סבבא / דורה גלאור

גל ואור בארץ סבבא / דורה גלאור

ספרה של דורה גלאור מפגיש אותנו עם שתי בובות של ילד וילדה. לילד קוראים גל ולילדה אור. ולא במקרה שתי הבובות נושאות את שמה של המחברת גלאור. את שתי הבובות קיבלה הנכדה מיה מסבתה ליום הולדתה. הבובות מונעות על ידי מפתח הרגש ובלילה הן לוקחות את מיה למסע דמיוני בארץ החלומות. אך מהו מפתח הרגש? ולשם מה אנו צריכים מפתח כזה?

גבעת הגמדים של יהודית

גבעת הגמדים של יהודית

גבעת הגמדים" של יהודית מליק- שירן לוקח אותנו למסע למציאות של פנטזיה, ובאותה עת יש תחושה כל העת שמשהו מהעולם שלנו משתקף בכל דף שבו. לפנינו ספר מעוצב גרפית בצורה משובחת – והשם עצמו מזמין אותנו לעולם האגדות. כבר מקריאה של הדפים הראשונים, אנו שבויים בקסמן של אגדות שפרשו כנפיים, שמתכתבות עם אגדות ילדות, שמספרות לנו סיפורים שכל כולן ראי של עולמנו, השתקפות של רוח האדם. הספר בנוי מפתיחה מזמינה מאד, סימני דרך מסקרנים, מעיין קסם, חרגול, יצורים מפתיעים...פתיחה שלוקחת אותנו לעולם קסום של אותו עולם מופלא, אותה גבעת הגמדים

טקס הענקת ספר היצירות של ילדי ישראל המצטיינים בכתיבה

בימים אלה התקיים באולם הסינמטק בתל אביב טקס הענקת "ספר היצירות של ילדי ישראל המצטיינים בכתיבה" ל-65 תלמידי בתי ספר יסודיים, כמניין שנות המדינה, זוכי תחרות הכתיבה הארצית- תשע"ג, המתקיימת, זו השנה התשיעית, במסגרת "אגודת הסופרים העברים בישראל." מניעת מיזם זה היא הסופרת ריקה ברקוביץ – המצליחה בתרומתה, הפקת ספר היצירות וניהול התחרות, לעודד ולהניע רבים מילדי ישראל לעסוק בכתיבה ספרותית.

ורדה גנזך: החיים הם דרמה ולעלילה יש משמעות נסתרת

ורדה גנזך: החיים הם דרמה ולעלילה יש משמעות נסתרת

על ספריה של ורדה גנזך "מעפר באת ואל עפר תשוב", הוצאת אופיר, 2009, 428 עמודים ועל הספר "התיאטרון הוא קסם של מקום" – וכמובן התרגום של הרומן לאנגלית תחת השם In Between Two Homelands. ורדה גנזך משיקה בסמיכות זמנים כמה ספרים: ספר לילדים בשם 'התיאטרון הוא קסם של מקום' – ובו זמנית את המהדורה המתורגמת לאנגלית של הרומן שכתבה לפני שלוש שנים תחת השם – "מעפר באת ואל עפר תשוב". לפני חודשיים יצאה לאור המהדורה המתורגמת לאנגלית תחת השם: In Bbetween Two Homelands. המהדורה המתורגמת יצאה לאור בהוצאת הספרים של נתנאל סמריק וכבר הוצגה בשני ירידים בינלאומיים.

גבעת הגמדים / יהודית מליק שירן

גבעת הגמדים / יהודית מליק שירן

המחברת, יהודית מליק-שירן בחרה הפעם (בניגוד לספרי הילדים הקודמים שלה) להניח את המתודיקה של חוקים ואיסורים בצד, ולרשום ללא חשש את 'שהדמיון והרגש' לצד 'המציאות והיומיום' הכתיבו לה. זהו ספר ילדים בו הדמיון והמציאות מקבלים לגיטימציה וממריאים 'מאיי הנפש' אל הכתב. המחברת, יהודית מליק-שירן בחרה הפעם. הדמויות הללו יכולות למשל להיות זוג הורים (בני אנוש); הם גם יכולים להיות (בעלי חיים); או (חפצים); או ירקות פירות וצמחים - אשר 'הדמיון' מעניק להם תכונות אנוש. ובכל אלה בערבוביה מנצחים: 'דעות קדומות', 'מנהגים ומסורת', 'פולקלור ודת', לאום וכו'.

אוריה שביט, מעשה קסמים

מעשה קסמים / אוריה שביט

מעכו ליפו ואל עצמו. אוריה שביט, מעשה קסמים, הוצאת הקיבוץ המאוחד, בסדרה "קריאת-כיף", 2012. ילד מקבל משימות ממישהו עלום שם. מעמוד לעמוד בספר מתגברת התעלומה. הילד ממלא את המשימות ובסופו של דבר הוא מגלה מי השולח וכל הקצוות נקשרים. לא, אין זה סיפורו של הילד נוני בספרו של דוד גרוסמן "יש ילדים זיגזג". זהו סיפור "המתכתב" עמו. הסיפור הוא של כמאל, ילד ערבי שמתגורר עם משפחתו בעכו. שני הילדים עוברים שלב של התבגרות במסעותיהם. אולם בעוד הילד נוני של גרוסמן מגלה פרטים על עברה של משפחתו ואת שורשיו, מגלה כמאל כוחות בתוכו עצמו ואת יכולתו ליישמם הלכה למעשה.

מסיבת כיתה / ציפי שחרור - הפרדוקס תמצית החיים

מסיבת כיתה / ציפי שחרור - הפרדוקס תמצית החיים

שמונה סיפורים קצרים על ניצני התבגרות ,התאהבות ראשונה בחטיבת הביניים, הם נושאיו של ספר זה. ערכה של חברות "הצעת חברות" וכמיהה לשייכות "הכי מקובלת בכיתה", מעוררים דילמות של נערים ונערות בשלבי התבגרותם. מעטים הסיפורים המתפרשים לנגד עיני הקורא ברגישות רבה ומכניסים אותו לחוות את בגרותו מחדש. אהבתי את פיסות החיים הקטנות כמו צעיף מואר של נוסטלגיה מתרפקת. שחרור מאפשרת לקוראיה לגעת בדמויות, לחוות עמן דילמות מהחיים. כך קורה בסיפור "אהבה ברשת",הפותח את מקבץ הסיפורים. נער ונערה מתכתבים במסנג'ר ומחליטים שהגיעה העת להיפגש.

דמעות של גלידה – מאת שושנה ויג וחיה בנצל, איורים ענבר הולנדר

דמעות של גלידה / שושנה ויג - חיה בנצל

לכתוב ספר לילדים זה לא דבר פשוט. כאדם מבוגר, צריך גישה לילד, להבנתו, לתפיסתו, לעולמו. לא כל ילד הוא ילד מושלם, לא כל ילד הוא ילד בריא, ישנם ילדים חריגים, השונים מהחברה, ולהם הוקדש הספר "דמעות של גלידה" של שושנה ויג וחיה בנצל באיוריה של ענבל הולנדר. להיות ילד חריג בחברה זה דבר קשה. החברה לא תמיד מבינה, ההורים, המורים, בתי הספר, הרשויות, לפעמים נכנסים לטראומה במשך שנים רבות רק מהעובדה שקשה מאד להתמודד עם מאבקי הכוח שיוצרת החברה נגד החריג.

בן בן ארי שושנה ויג

בן בן-ארי: משורר ישראלי ברחוב 57, מנהטן

בן בן-ארי משורר ניו יורקי, אפשר לומר ישראלי שהגיע מן הארץ לניו יורק בשנת 1976 בשנות העשרים לחייו, לשם הגיע בעקבות כרטיס הפלגה הלוך ושוב, כרטיס שנוצל רק לכיוון אחד. הוא השתקע בתפוח הגדול וסיגל לעצמו מנהגים של תושבי המקום. לאחר התפתחותו העסקית החל לכתוב ולפרסם את ספריו בעצמו, הוא כתב, ערך, הגיה, וייסד את הוצאתו העצמית "בבא" שהיא ראשי התיבות של שמו. ספריו, "סומק בלחייך"/ספר שירה וגם "רציתי להיות מלאך"/ ספר ילדים, שווקו בעבר בחנויות המובחרות, ועדיין ממשיך לשווק בעצמו את ספריו בהצלחה.

דירה להשכיר / לאה גולדברג

חייה ויצירתה של לאה גולדברג - חלק ב

כמו לכל ז'אנר ספרותי שעסקה בו, התייחסה לאה גולדברג גם לכתיבתה לילדים בכובד ראש. כבר בגיל 16 כתבה ביומנה כי הכותב לילדים צריך להאמין בכל מילה שהוא כותב ולא 'להתיילד'. ספריה ושיריה לילדים התמקדו בנוף הארץ והטבע, בהתיישבות העובדת ובילדים העמלים, והם מלאי חן, אהבה וחום לילד הרך ולנער, אופטימיות והזדהות עם עולם הדמיון של הקטנים - עולם המשלים את המציאות. דומה שאת כל הרכות ואת כל ההומור, שהיו חבויים באישה חמורת סבר זו, היא כיוונה אל הילדים וכתבה, כידוע לכול, כמה מהיצירות הקלסיות האהובות ביותר בספרות הילדים העברית.

לחם מזהב, זוהר אביב, סדרת יד הפלא,

לחם מזהב - זוהר אביב מעלה למודעות בעיות חברתיות של ילדים

זוהר אביב, סופרת הילדים המפורסמת, פרסמה בימים אלה ספר חדש. הספר נקרא "לחם מזהב". זהו ספרה החמישים ומשהו של סופרת הילדים האהובה. בספר התייחסות לבעיות החברתיות הנקרות בדרכם של ילדים בגיל צעיר והם אינם יודעים להתמודד עמם. הספר נקרא "לחם מזהב" וייחודו התייחסות לעניים ולעשירים בקרב תלמידי הכיתה וכן למחלת הצליאק, רגישות לגלוטן, ממנה סובלים מקצת הילדים.

מדונה - מלכת הקבלה

בימים אלו הופיעה המדונה הזמרת המפורסמת והמצליחה ביותר בעולם כיום ומאז שנות השמונים בישראל . אגב ההופעה הכריזה על ישראל כמרכז האנרגיה של העולם והתחבבה מאוד על הציבור הישראלי. .מדונה ידועה כזמרת וכוכבת על כבר מזה 25 שנה רציפות קריירה שאין לה כמעט מקבילה באריכות ימים בתחום המוזיקה הפופולארית כיום. אולם מה שהרבה פחות ידוע הוא שהיא גם סופרת ילדים פורייה ביותר ושלא פחות משישה מספרי הילדים שלה תורגמו לעברית . נכון לספטמבר 2009 מדונה פרסמה בתקופה של שש שנים בלבד בזמן שהייתה עסוקה במופעים מפרכים לא פחות מ-18 ספרי ילדים!

עודד בצר: מנהרת הזמן של רמת אילן

לפני זמן מה נדפסה בעיתוני הארץ כתבות אחדות על חידושים בחקר העבר. הנה תוכנה של אחת מהן:

יידיש: משהו על ספרות ילדים

בילדותי התייחסו רבים מן ה"צברים" ליידיש כאל שפה גלותית, שפה של זקנים. בנעוריי החלה התפייסות מה. ואני זוכרת לילות של שמירה בהיאחזות הנח"ל עם אחד מחברי הגרעין שלי, כשאנו מתרגלים... מילים וביטויים ביידיש. במשך כל השנים קיבלה היידיש מקום מכובד בעיקר בתחום ההומור, ועל בדיחות רבות היו אומרים, כידוע, ש"ביידיש זה נשמע יותר טוב".היום החזרה ליידיש וללדינו קיבלה לגיטימציה בשם מגמת ה"רב-תרבותיות" שהחליפה את מגמת "כור ההיתוך" במחוזותינו. יש פקולטות ליידיש באוניברסיטאות והמחקר פורח; יש חוגים למבוגרים שזוכרים בנוסטלגיה את הוריהם מדברים ביידיש, "כדי שהילדים לא יבינו"; ויש גם לימוד יידיש בבתי-ספר תיכון.

לישון עם אבא ואמא / רבקה - תפארת

"לישון עם אבא ואמא" / רבקה - תפארת ספר ילדים חדש, הוצאת צור-אות, 2007 (איורים: ליאן בר ניב)רבקה - תפארת איננה מוכרת לרבים מהקוראים בתור יוצרת ספרותית. היא נחבאת אל הכלים, תחת כנפי אדרתו הרחבים של בעלה, בלפור חקק, משורר ויו"ר אגודת הסופרים.ומי שבכל זאת מעמיק חקור, מגלה שתפארת נדבקה אף היא בחיידק הכתיבה ומנסה את כוחה בסוגות שונות של ספרות.הספר הראשון שלה היה ספר שירים צנוע בשם "תמונות מן החיים", ספר הכולל שירים ליריים וכן מעט מהתייחסותה לשואה ולתהליך קליטתה בקיבוץ לאחר עלות המשפחה ארצה מפולין. ספר זה ראה אור בשנת 1998.הנה עוברות השנים ובשנת 2007 ראה אור ספר נוסף, מפרי עטה.

החתול פיגרו / פּוּעָה שָׁלֵו-תּוֹרֶן

מעשה בחתול מזמרעל "החתול פיגרו" של המשוררת פּוּעָה שָׁלֵו-תּוֹרֶןפּוּעָה שָׁלֵו-תּוֹרֶן מוכרת לנו בעיקר כמשוררת וכמתרגמת.ספרי שיריה "חרוזים מבין קפלי המניפה", "לבי ער", "נשמת הדברים", "לחלום אוֹתךָ", והספר "שערי הלב (שיר אחד ועשרה תרגומים – מהדורה ביבליופילית) זכו לתפוצה רחבה ונגעו לליבם של רבים, האוהבים שירי אהבה ושירה רומנטית.תרגומיה למשורר ההודי רבינדראנאת טאגור, חתן פרס נובל, למשורר הטורקי טאלאט סעיט הלמאן, ולשירי אמילי דיקינסון (תשעה כרכים), כל אלו, מקור ותרגום, מאוירים בידה וליוו רבים מאיתנו במהלך חיינו ולימודינו.על כן, לפלא ולתענוג היה בעינינו לראות ספר ילדים מפרי עטה, "החתול פיגרו".

משה גרנות: ביוגרפיות של גיבורים לאומיים

סדרת הופכים דף מאת הסופר משה גרנות בהוצאת דני ספרים הקדמה

הנער מתל עדשים / משה גרנות. הוצאת דני ספרים

גלילה רון פדר עמית - כלת האור

כמדי שנה, גם השנה בחרה המועצה הציונית בישראל לקיים טקס הכתרת חתן האור/ כלת האור לשנה הנוכחית. השנה נבחרה ככלת האור סופרת הילדים הידועה גלילה רון פדר עמית. הפרס ניתן כל שנה לסופר או לסופרת שהצטיינו לא רק בתרומה ספרותית, אלא גם בתרומה לחברה. בטקס נאמו מנכ"ל המועצה הציונית משה בן עטר, בלפור חקק, יושב ראש אגודת הסופרים העברים, ספירה רפפורט שהציגה את הזוכה - ושמאי גולן, חתן הפרס בשנה הקודמת. הנחתה והפיקה את האירוע, הסופרת שמחה סיאני.

המסע הנצחי במנהרת הזמן עם גלילה רון פדר-עמית

ב-9 בדצמבר 2007 זכתה סופרת הילדים גלילה רון פדר בפרס "כלת האור" מטעם המועצה הציונית ובמקביל בימים אלו יצא לאור הספר ה-41 בסדרת "מנהרת הזמן" שלה ולרגל זה ולרגל מלאת 10 שנים לסדרה מצליחה זאת להלן סקירה על הספר והסדרה ארוכת הימים שמשמשת היום ככלי עזר ללימוד היסטוריה בבתי הספר.מנהרות בזמן כחול לבן בספטמבר 2007 מלאו 41 שנה להקרנתה הראשונה של הסדרה האמריקנית "מנהרת הזמן". בישראל הייתה זאת אחת מסדרות המד"ב הראשונות שהוקרנו באופן קבוע עוד בראשית שנת השבעים.

זמרתה של חניתה ה. הלוי

חניתה

חניתה ה. הלוי

אש זרה מאת עמוס אריכא

עמוס אריכא: השירותים החשאיים חלק א

הסופר עמוס אריכא פרסם בימים אלו את מותחן הריגול "אש זרה" לאחר שתיקה של 9 שנים. לרגל אירוע זה להלן סקירה וראיון מפורט על הקריירה הארוכה שלו הנמשכת מזה למעלה מ-50 שנה. עמוס אריכא הוא ככל הנראה כותב מותחני הריגול הוותיק והמנוסה ביותר הפעיל כיום בישראל. הוא כותב ספרים מזה יותר ממחצית מאה. ומעטים בארץ מוכשרים כמוהו כל כך בתחום זה. בעיני הקריירה שלו שעברה שינויים ותהפוכות רבים ושלבים שונים ומגוונים מייצגת בתוכה מעין סיכום של כל תולדות ספרות המתח וההרפתקאות ב-50 השנים האחרונות.

פיטר פן: שובו של הילד הנצחי

פיטר פן / ג'יימס בארי. עטיפת מהדורה 1915.

פיטר פאן, הילד הנצחי, הדמות המיתית שהפכה גם לאחת הדמויות הידועות של הבימה הישראלית לילדים, חוזר שוב, בספר המשך שנכתב על עלילותיו בשם "פיטר פאן בארגמן".

הכלב פרדיננד / שלמה גנאור

על ההומור בספר הכלב פרדיננד

הכלב

הכלב פרדיננד / שלמה גנאור

החיים ביער - הספור האמיתי / רמי קרדה - ראיון

הַחַיִּים

הַחַיִּים בַּיַּעַר- הַסִּפּוּר הָאֲמִתִּי / רמי קרדה

מי יתפור מעיל לפיל? / רינה לוינזון

"בין הניסים לבין הנפלאות"

מי

מי יתפור מעיל לפיל? / רינה לוינזון. ספר ילדים - בהוצאת צבעונים 2006. מאייר: יוחנן לקיצביץ

הרפתקאות דון והחיות הלבנות / מאיר אשל

דון גיבור הילדים החדש והחיות הלבנות - מאיר אשל, הרפתקאות דון והחיות הלבנות, הוצאת כוכב, חיפה, 2007 א. משחק וספר, עלילה וקלפים-

מאיר

מאיר אשל, הרפתקאות דון והחיות הלבנות. הוצאת כוכב, חיפה, 2007

כוח הלב (8) גול עצמי / זוהר אביב - פרקים ראשונים

סדרת כוח הלב מדברת על זוגיות בעולם הולך ומשתנה, בו השוויון בין המינים הולך וגדל, וילדים משני המינים נשארים מבולבלים. עד כמה אני צריך לשמור על הזכויות שלי, מה הגבולות שלי, כיצד לכבד את הזולת מבלי לפגוע בעצמי, שאלות שגם מבוגרים מתעסקים בהן. אני מקבלת תגובות רבות מקוראים שנותנים עצות לאיתן , גיבור הספר, עימו מזדהים ורוצים בטובתו.בעריכת: נאווה צלראיורים: נורית צרפתיהספר מוקדש לליטל אביב , ליאור שניידר ושלומי קושניר, על הרעיונות וההשראה.וכן לאורן חזן, יולי סימון, נועה חן, והאחיות לטם ודקל מור-יוסף, על העידוד לכתיבה.פרק 1 – הזמנה מפתה

לא כל יום פורים / ישראל פרץ

מפגש בין החגים בצורה מפתיעה – לא כל יום פורים

סופרת הילדים זוהר אביב ואור הדרקון

איני קוראת ספרי ילדים. לרוב אין זמן לזה בפעילויות היום יומיות שלנו. רוב ההיתקלויות שלי בספרי ילדים נובעות מהיותי אם לילדים קטנים. אני עדיין צריכה לכוון אותם לקריאה. אני בוחרת ספרים עבור עידן, שלא אוהב לקרוא בשל קשיים אובייקטיביים, ותומכת ומעודדת את ענת. "תולעת ספרים" לכל הדעות. כן, התאומים שלי בני תשע, ילדים כמו כל הילדים ועדיין זקוקים להנחיה כדי לשפר איכות קריאתם וכדי להעשיר את עולמם. באחת הספריות בנתניה נתקלתי בספר לילדים מסדרת יד הפלא. ופשוט נשביתי בקסמיו של הספר.

יעל דר / ומספסל הלימודים לוקחנו

קטינא הלוחם הקטן יוצא כנגד הנאצי האכזרביקורת על הספר "ומספסל הלימודים לוקחנו" - היישוב לנוכח שואה ולקראת מדינה בספרות הילדים הארץ-ישראלית, 1939-1948 מאת ד"ר יעל דר.

יעל

יעל דר / ומספסל הלימודים לוקחנו. היישוב לנוכח שואה ולקראת מדינה בספרות הילדים הארץ-ישראלית, 1939-1948. הוצאת מאגנס.

הנצפים ביותר