אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אדריכלות


שוליית האריכטקט / אליף שאפאק

שוליית הארכיטקט / אליף שאפאק

זהו הישג מרשים לאליף שאפאק כסופרת, היא לוקחת אירועים אמיתיים ומשלבת אותם כסיפורי אגדה, כסיפורי אלף לילה ולילה. היא בונה מחדש את האגדה על סינאן, על הבניינים המפוארים שבנה, ובעיקר את איסטנבול של תקופת העות'ומנים

הבניינים הגבוהים בישראל

המאמר הראשון שלי היה סקירה "אקדמית" של התפתחות האדריכלות המודרנית. המאמר השני שלי היה סיפור ההיסטוריה של גורדי השחקים. הפעם, אני רוצה לערוך טיול אישי קצר וחוויתי יותר אל גורדי שחקים בארץ. קצת לספר עליהם, קצת להתבונן כדי לנסות להבין טוב יותר.

"מגדל בבל", ציור מאת פיטר ברויגל האב, גורד השחקים הראשון בהיסטוריה

הבניינים הגבוהים בעולם

כשהשליטים הקדמונים של מצרים ובבל בנו את הפירמידות הגבוהות הם יצרו יותר מאשר מפגן כוח פוליטי; הם יצרו עבור העם את החוויה הרוחנית של התעלות מעל המציאות, אל השמיים, "הגדול מהחיים", הנצחי. עלייה כזו מופיעה בכל הדתות, אם לא ע"י בניית פירמידות או קתדרלות, אז למשל בסיפור הטיפוס אל הר סיני לשם קבלת התורה. רק במאה ה 19 נשבר שיא הבנייה לגובה שהציבו הפירמידות

 הפארתנון, מקדש האלה אתנה, אתונה, 432 לפנה"ס.

אדריכלות והחיפוש המודרני אחר רוחניות – בארץ ובעולם

אדריכלות היא, על פי הגדרתה, תכנון ועיצוב חללים לפעילות אנושית. מה הכוונה? ברגע שהאדם כבר אינו חי בטבע, שוכן במערות מעשי ידי אלוהים ו"עובד" בציד ביער הרי שיש צורך ליצור עבורו סביבה שתתאים לפעולתו הפיזית והתרבותית; לתת לו מרחבים מתאימים לגור בהם, לעבוד בהם ולבלות בהם. מרחבים אלו הם היישוב, העיר; הם הבית, מקומות העבודה, מסחר, בילוי, משכני השלטון הדת העשייה התרבותית ושירות הציבור – בקיצור העולם של חיי היוםיום.

תל אביב 2012

נושאת מטוסים: רעיונות אמריקניים באדריכלות ישראלית - תערוכה

נושאת מטוסים": "רעיונות אמריקניים באדריכלות ישראלית" - הביתן הישראלי מהביאנלה לאדריכלות בוונציה כעת במוזיאון ישראל. האם "ישראל היא נושאת המטוסים האמריקנית הגדולה בעולם"? – האמירה המפורסמת של אלכסנדר הייג, מזכיר המדינה בתקופת נשיאותו של רייגן, הציתה ההשראה לשם התערוכה אשר ייצגה את ישראל בביאנלה לאדריכלות בונציה ב- 2012 ואשר תוצג לראשונה במוזיאון ישראל למשך חודשיים בלבד החל מה-3.11.13. תערוכה כוללת יצירות של חמישה אמנים וצלמי אדריכלות מובילים מישראל ומן העולם:

בלוק 2 - עיר מדיה תיאוריה ארכיטקטורה

לפני איזה זמן כתבתי עלכתב העת בלוק מס 1 שתפס את תשומת לבי ברמתו המיוחדת. רמה שהייתה בה נגיעה במראה ובחומר. כעת פורסם בלוק 2 והוא לא פחות מעניין. הירחון מציג את עצמו ככתב עת לענייני עיר \ מדיה \ תיאוריה \ ארכיטקטורה. כמו בחוברת הראשונה גם כאן המאמרים מתפרסים על פני כל נושאי הצהרת הפתיחה. הפעם הנושא המרכזי הוא שליטה- קונטרול.

נילי פורטוגלי, אדריכלית – ספר חדש באדריכלות

בספר זה מציגה נילי פורטוגלי את הפרשנות הייחודית שלה לתפיסה ההוליסטית- פנומנולוגית באדריכלות והתרגום שעשתה לה הן ברמת החשיבה התאורטית והן בפרויקטים שתוכננו וניבנו על ידה כאן בארץ. זרם חשיבה זה מצוי כיום בחזית השיח המדעי בתחומים כגון חקר המח, מערכות מורכבות, פיסיקת הקוונטים, פסיכולוגיה וכדומה ונמצא בשנים האחרונות בדיאלוג מתמשך עם יסודות החשיבה הבודהיסטית.

הבניינים הגבוהים בישראל

המאמר הראשון שלי היה סקירה "אקדמית" של התפתחות האדריכלות המודרנית. המאמר השני שלי היה סיפור ההיסטוריה של גורדי השחקים. הפעם, אני רוצה לערוך טיול אישי קצר וחוויתי יותר אל גורדי שחקים בארץ. קצת לספר עליהם, קצת להתבונן כדי לנסות להבין טוב יותר.

הבניינים הגבוהים בעולם

האם גורד השחקים הוא הפירמידה המודרנית?

אדריכלות והחיפוש המודרני אחר רוחניות ; בארץ ובעולם

מאמר זה ידון על קצה המזלג בשאלות מהי אדריכלות, מה מייחד אותה כאמנות, ומדוע היא חשובה. הוא ידון בשאלת מקומה של האדריכלות בישראל. למרות המשקל הרב של תכנון אזורי ואדריכלות פנים, נתרכז הפעם בבניה מונומנטלית – כינוי לאותם בניינים בולטים, מרשימים ו"נותני טון" – אך לאו דווקא ענקיים - כמו בית האופרה בסידני או היכל הספר בירושלים. נתן כמה דוגמאות ל"שפת האדריכלות" – מה "אומרים" המונומנטים ואת מה הם מקדשים, ונבחן באמצעותה שני פרוייקטים חדשים ומעוררי מחלוקת בארץ. מהו מוזיאון הסובלנות הענק והמשונה למראה הצומח במרכז ירושלים? מהו הסוד של מגדל פיבקו ברמת גן המעורר תגובות עזות ומנוגדות?

הנצפים ביותר

.