אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

יהדות מצרים


עידן הזהב של יהודי מצרים עקירה ותקומה בישראל - תיעוד סיפור עקירת קהילות יהודי מצרים במחצית המאה ה-20 - החלום, השבר, החזון וההגשמה

עידן הזהב של יהודי מצרים

עידן הזהב של יהודי מצרים עקירה ותקומה בישראל - תיעוד סיפור עקירת קהילות יהודי מצרים במחצית המאה ה-20 - החלום, השבר, החזון וההגשמה. מאחורי כל רעיון מסתתר אדם שהגה אותו. מאחורי הפרויקט הענק הזה שראה אור לאחרונה במהדורה מהודרת ואיכותית, ספונים ופועלים נפשות בעלי רגשות עזים בעלי זיכרונות וגעגועים לתקופה חשובה בחייהם שהיתה ואיננה עוד, עומדת ד"ר עדה אהרוני, אשת אשכולות אשר פועלת בתעוזה; במרץ; בתושייה; ובכישרון מנהיגותי נדיר, לבצע כמעט את הבלתי ניתן, ועושה זאת בנחישות ובהתמדה.

הקונגרס העולמי של היהודים יוצאי מצרים

לפני כשבוע הסתיים הקונגרס העולמי של היהודים יוצאי מצרים WCJE: WORLD CONGRESS OF JEWS FROM EGYPT. לא תאמינו, הקונגרס התקיים באוניברסיטת חיפה בין ה- שניים ביולי עד לשישה ביולי. פרופ' עדה אהרוני מחיפה יזמה את הכנס יחד עם ז'אק פרז מיוקנם, שהוא מנהל הקונגרס.

יהדות מצרים: שלבי היווצרותה של התפוצה היהודית במצרים

יהדות מצרים: שלבי היווצרותה של התפוצה היהודית במצרים

התפוצה היהודית במצרים הייתה קטנה ובניגוד לתפוצה הגדולה בבבל לא מלאה תפקיד תרבותי בעולם היהודי. ראשיתה של התפוצה היהודית במצרים הייתה בימי המלך המצרי פסמתיך ה- 2 . באגרת אריסטיאס סופר שצבאו של המלך המצרי כלל שכירי חרב יהודים שהתגייסו לצבא המצרי. כנראה, שעוד לפני חורבן ממלכת יהודה היו יהודים שהיגרו למצרים בשל קשיי פרנסה. הם השתתפו במלחמתו של המלך המצרי בכושים ולאחר מכן הוקמה ביב מושבה צבאית יהודית שתפקידה היה להגן על גבולה הדרומי של מצרים מפני הכושים. כתובת יוונית מאבו סימבל מאשרת שבחילו של מלך מצרים היו גם שמיים.

קירוב לבבות - רומן על יהודי מצרים / עדה אהרוני

אידיאלים ופרשנויותקירובקירוב לבבות / ד"ר עדה אהרוני -רומן על יהודי מצרים. הוצאת גוונים – תש"ע – 2010

הנצפים ביותר

.